i Aina ŠMID, Tjaša KANCLER, Jovita PRISTOVŠEK
Oddział: Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 37
Prowadzenie: Łukasz Guzek
Wstęp wolny!
Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Mariny Grznić „Historie dysydenckie. Rewolucje przyszłości”, które poprowadzi Łukasz Guzek, kurator wystawy oraz wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Łukasz GUZEK
DEKOLONIZACJA HISTORII
Statement kuratora wystawy
Centralnym punktem odniesienia, wokół którego została zorganizowana cała wystawa Mariny Gržinić, jest proces przewartościowania naszego spojrzenia na zmiany zachodzące w kulturze i sztuce pod wpływem nowych prądów, rewolucjonizujących zachodnie myślenie w czasach nowej wędrówki ludów. Nieodwracalnie. Ponieważ jest to naturalna cecha takich wędrówek.
Aby dokonać zmian, potrzebny jest nowy standard myślenia nie tylko o przyszłości, ale i o historii. Historia europejska była historią poszczególnych noble house. Także historia rozbiorów Polski była wewnętrzną sprawą rodzin europejskich. Państwa narodowe, w tym Polska, powstały po I wojnie światowej, a proces ten był kontynuowany w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy powstała Słowenia. Dziś to nowa wędrówka ludów kształtuje nową historię w Europie. Nie jest to już historia państw, gdyż państwo narodowe jest oparte na wykluczaniu ‘Innych.’ Nowa historia to historia społeczna ‘Innych,’ ludzi i kultur. Na naszych oczach powstaje nowe społeczeństwo europejskie ery post migracyjnej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Program rządowy: sztuki wizualne
Fundusz Promocji Kultury
Nazwa zadania: Marina GRŽINIĆ HISTORIE DYSYDENCKIE. REWOLUCJE PRZYSZŁOŚCI
Dofinansowanie: 59 040,00 zł
Suma: 94 240,00 zł
Data podpisania umowy: 15.05.2024 r.
Partnerzy:
Piran Coastal Galleries, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Patroni medialni:
Trójmiasto.pl, Trójmiejski Magazyn Prestiż, Gdańsk.pl