Młody człowieku – jesteś bezpieczna / bezpieczny w Galerii!

Chcemy, abyście czuli się bezpiecznie w Galerii zwiedzając nasze wystawy i uczestnicząc w zajęciach w Pracowni. Jeśli poczujecie się zagrożeni z jakiegokolwiek powodu zgłoście to do pracownika Galerii, z którym obecnie przebywacie. Możecie porozmawiać o Twoim problemie na osobności, pracownik Galerii postara Ci się pomóc.

Za każdym razem, jeśli poczujecie się skrzywdzeni bądź zagrożeni np. poprzez:

 

– złośliwe uwagi innych uczestników zajęć, pracowników Galerii, bądź zwiedzających,

– komentarze dotyczące Twojego wyglądu, bądź zachowania,

– zaczepki, szturchnięcia czy próby bójki,

– dotyk, który nie sprawia Ci komfortu i którego sobie nie życzysz,

– poczęstunek substancjami niedozwolonymi dla Dzieci, jak alkohol, tytoń czy substancje odurzające,

– próby komunikowania się przez Internet bądź telefon, np. sms czy komunikatory społecznościowe, które Cię zaniepokoją,

– agresja ze strony najbliższych,

– propozycje spotkań poza Galerią,

Pamiętaj – powiedz o tym pracownikowi Galerii. Pomożemy Ci tak samo w przypadku, gdy agresorem jest Twój rówieśnik, Twój opiekun albo pracownik Galerii. Twoją skargę zachowamy w tajemnicy przed agresorem. Postaramy Ci się pomóc.

  1. [Zasady zapewniające bezpieczne relacje z personelem Galerii]

Pamiętaj, że pracownicy Galerii nie powinni kontaktować się z Tobą poza Galerią, ani pisać do Ciebie w mediach społecznościowych. Podczas zajęć pracownik Galerii nie może Cię dotykać, ani zachowywać się wobec Ciebie w sposób, którego sobie nie życzysz. Jeśli coś takiego się wydarzyło, zgłoś to niezwłocznie swojemu opiekunowi albo innemu pracownikowi Galerii.

 

Pracownicy Galerii powinni zachować szacunek w rozmowie z Tobą i każdym Twoim rówieśnikiem. W trakcie rozmowy z pracownikiem Galerii nie powinieneś czuć się oceniany, ani zagrożony.

 

  1. [Zasady zapewniające bezpieczne relacje pomiędzy młodymi ludźmi]

Dbamy o to, żeby wszystkie młode osoby, które przebywają w Galerii i biorą udział w wydarzeniach przez nas organizowanych, czuły się u nas bezpiecznie. Wpływ na to mamy, my oraz Wy. Ważne, żeby wszyscy odnosili się do siebie z szacunkiem i oferowali sobie wzajemną pomoc.

 

Pamiętaj, że jako osoba uczestnicząca w zajęciach Galerii lub zwiedzająca jej wystawy nie powinieneś: stosować przemocy w jakiejkolwiek formie, obrażać, ani używać obraźliwego języka wobec Twoich rówieśników. Nie akceptujemy gróźb, upokarzania. Nie jest również dopuszczalne utrwalanie wizerunku Twoich rówieśników bez ich zgody oraz udostępnianie substancji psychotropowych.

 

Powyższe dotyczy każdej młodej osoby. Jeśli jakieś nadużycie ze strony rówieśnika spotkało Ciebie, zgłoś to natychmiast pracownikowi Galerii. Zapewnimy Ci bezpieczeństwo i zapewnimy, żebyś nie przebywał w obecności agresora.

 

  1. [Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu]

W trakcie zajęć edukacyjnych, ani też podczas zwiedzania naszych wystaw, nie zapewniamy dostępu do Internetu za pośrednictwem wi-fi. Wiemy jednak, że większość młodych osób posiada dostęp do Internetu przy użyciu smartfonów i innych urządzeń.

 

Proponujemy, żebyś spróbował zobaczyć wystawę lub wziąć udział w naszych zajęciach bez użycia smartfona lub telefonu. Zobaczysz, że odbiór sztuki bez użycia telefonu jest zupełnie inny.

 

Nie możemy kontrolować sposobu, w jaki korzystasz z Internetu. Pamiętaj, żeby uważać na nieznane połączenia internetowe, dostępy publiczne i niechronione hasłem. Bądź uważny, w jaki sposób korzystasz ze stron internetowych i co znajduje się w ich treści.

 

  1. [Zasady ochrony wizerunku]

W Galerii utrwalamy wizerunek młodych osób wyłącznie w celach promocji działań kulturalnych. Nie będziemy rozpowszechniać Twojego wizerunku bez zgody Twoich opiekunów. Taką zgodę uzyskujemy przed rozpoczęciem zajęć. Jeśli nie zgadzasz się na rozpowszechnianie Twojego wizerunku, pomimo że Twoi opiekunowie wyrazili zgodę, poinformuj nas o tym.

 

Twój wizerunek przetwarzamy na zasadach zgodnych z RODO. Szczegółowe zasady przetwarzania Twoich danych i Twojego wizerunku zostały przekazane Twojemu opiekunowi w klauzuli informacyjnej, którą podpisał przed rozpoczęciem zajęć edukacyjnych. Jeśli chcesz otrzymać takie informacje, daj nam znać.

 

  1. [Procedura reagowania]

W każdej chwili możesz zgłosić do pracownika Galerii fakt, że doświadczyłeś lub doświadczasz krzywdzenia. Na pewno udzielimy Ci pomocy.

 

W razie powzięcia przez nas informacji, że możesz być ofiarą krzywdzenia, pracownik Galerii zadba o Twoje bezpieczeństwo, zapewniając Ci prywatną przestrzeń, w której będziesz mógł odbyć bezpieczną rozmowę, a w przypadku, gdy doświadczyłeś krzywdzenia w trakcie zajęć – oddzieli Cię od agresora. Pracownik Galerii odbędzie z Tobą rozmowę, żeby ustalić okoliczności krzywdzenia. Z Waszej rozmowy sporządzi notatkę oraz będzie mógł wszcząć odpowiednią procedurę pomocy. Nie przejmuj się, agresor, ani inne niepowołane osoby nie będą miały do niej dostępu.

Możesz też zadzwonić pod wskazane numery telefonów, jeśli nie ufasz pracownikowi:

 

Dziecięcy telefon zaufania: 0 800 12 12 12

 

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: 116 111 bądź 800 100 100

 

Policja: 997