30 08 2024
– 30 09 2024

69. Wątki Małgorzaty Żerwe. Vol 2 WL4

Miejsce: WL4, Mleczny Piotr

Czas trwania wystawy: 30.08 – 30.09.2024 r.

Wernisaż: 30.08.2024, godz. 19.00

Artystka: Małgorzata Żerwe

Kuratorka: Marta Wróblewska

Identyfikacja wizualna: Ania Witkowska

 

Prezentowana w WL4 druga odsłona wystawy z okazji jubileuszu 70-lecia Małgorzaty Żerwe i 50 lat jej obecności twórczej na trójmiejskiej scenie kulturalnej, poświęcona jest pojedynczej, aczkolwiek fundamentalnej dla artystki dziedzinie – wielkoformatowej tkaninie artystycznej. Powstałe w latach 1980. i 1990. prace z cyklu Ornaty, Reliefy iŚciany tworzą dynamiczną instalację wchodzącą w dialog z architekturą usytuowanego na skraju Stoczni Cesarskiej ceglanego budynku Mlecznego Piotra.

 

W 1979 roku w pracowni prof. Józefy Wnukowej w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) Żerwe jako jedna z pierwszych obroniła dyplom z tkaniny artystycznej jako dziedziny wiodącej. Kontynuowanie poszukiwań w tym obszarze zaowocowało monumentalnymi pracami tkanymi, w których widoczna jest ewolucja postrzegania przez artystkę przestrzeni i światła. Z czasem majestatyczne Ornaty, inspirowane historycznymi szatami liturgicznymi, przybierały coraz lżejsze i bardziej świetliste formy widoczne w Reliefach i Ścianach, ucieleśniających ideę tak zewnętrznego, jak i wewnętrznego pejzażu.

 

Zarówno ciężkie Ornaty i mięsiste Reliefy, jak i bardziej ażurowe o rozgęszczonej strukturze Ściany, które w WL4 otrzymały nową formułę sugestywnej przestrzenno-dźwiękowej instalacji Dżungla, każdorazowo uzyskują docelowy kształt w procesie ręcznego formowania na mokro.

 

„Praca z tkaniną jest jak mantra”, mówi Żerwe. Stanowi zapis gestu, często niemal automatycznie i podświadomie wykonywanej sekwencji ruchów. W tym sensie dotyk czyni z niej ciążące ku trójwymiarowości i autonomiczności medium performatywne, poprzez które z założenia abstrakcyjne formy tkane mogą wybrzmiewać zaktualizowanymi treściami, stając się nośnikami niewerbalnej komunikacji z odbiorcą i współczesnym światem.

 

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MIASTA GDAŃSKA

O pierwszej odsłonie wystawy Małgorzaty Żerwe w GGM2 przeczytacie TUTAJ.

Małgorzata Żerwe, artystka wizualna, dziennikarka radiowa, autorka tekstów, kuratorka. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby PWSSP w Gdańsku, gdzie w 1979 r. jako jedna z pierwszych studentek obroniła dyplom z tkaniny jako dziedziny wiodącej w pracowni zasłużonej założycielki szkoły sopockiej – prof. Józefy Wnukowej. Dyplom ten następnie został wyróżniony wystawą w warszawskiej Zachęcie. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech i USA. Brała udział w ok. 50 wystawach zbiorowych w Polsce, Finlandii, Francji, Holandii, Szwajcarii, Niemczech i na Węgrzech. Reprezentowała Polskę na 9. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi. Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku i Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Od 1997 do 2018 roku pracowała w Polskim Radiu Gdańsk. Zajmowała się publicystyką kulturalną, reportażem i dokumentem artystycznym. Zrealizowała kilkaset reportaży społecznych i artystycznych oraz ponad 200 monograficznych audycji o artystach, głównie gdańskich. Za reportaże zdobyła kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach radiowych, była także kilkakrotnie nominowana do prestiżowych nagród: Premios Ondas, Prix Europa i Prix Italia. Jest laureatką Grand Prix Marulić i Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarzy. Obecnie współpracuje z niemieckimi rozgłośniami radia publicznego oraz CBC Canada. Od 2021 r. jest przewodniczącą jury Audionomia Award. W 2020 r. wydała multimedialną książkę „Życie grobowe” nominowaną do Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Jest także autorką słuchowisk. Zasiada w Radzie Kultury Gdańskiej działającej przy Prezydencie Miasta Gdańska. Jest laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w 2000, 2008 i 2009, Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w 2003 roku i Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochronę kultury. Stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska (2018 i 2023) i Marszałka Województwa Pomorskiego (2018).

Grafika promująca wydarzenie