30 09 2016
– 06 11 2016

Anka Leśniak „Invisible inVisible/ Niewidzialne Widzialnego”

Wernisaż: 30.09.2016, godz. 19.30

Wystawa: 30.09 – 06.11.2016

Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 1, ul. Piwna 27/29

Artystka: Anka Leśniak

Kuratorka: Maria Sasin

Wystawa Anki Leśniak stanowi podsumowanie jej ostatniego projektu pt. Invisible inVisible/ Niewidzialne Widzialnego,  rozpoczętego w roku 2012 składającego się z pięciu realizacji opartych na biografiach kobiet – jak mówi artystka – „nieumiejscowionych” w historii. Autorkę interesują postacie niejednoznaczne, takie, którym udało się czegoś dokonać, zaistnieć w historii miasta, dzielnicy, regionu, a zarazem posiadające na biografii „rysę” nie pozwalającą na ich jednoznacznie zakwalifikowanie do grona bohaterek, którym wystawia się pomniki. Są to także postacie trudne do interpretacji, tajemnicze, pozostające na marginesie, których losy wydają się ważne z perspektywy współczesnych dyskursów kultury, a także problemów inności, tożsamości, wykluczenia.

 

Anka Leśniak przywołuje pamięć o tych postaciach w przestrzeni publicznej, poprzez instalacje site-specific w skali architektonicznej, wykonywane na opuszczonych budynkach w przestrzeni miasta. Takie miejsca mają w sobie coś tajemniczego, też niebezpiecznego, choć dla wielu przechodniów stają się przeźroczyste lub po prostu drażnią ich swoją nieprzystawalnością do reszty okolicy, rażą poczucie estetyki. Podobnie jest z historiami kobiet, które artystka reinterpretuje poprzez sztukę, wprowadza je w dyskurs społeczny, a zarazem symbolicznie rewitalizuje elementy przestrzeni publicznej. Projekt Anki Leśniak ma charakter intermedialny, obejmujący działania w przestrzeni publicznej, prace foto i video-art, oraz stronę internetową www.invisiblewomen.info.

 

Kanwą wystawy zrealizowanej w Gdańskiej Galerii Miejskiej są biografie trzech kobiet: Michaliny Tatarkówny-Majkowskiej – sekretarz PZPR, która na przełomie lat 50-tych i 60-tych rządziła Łodzią, Fifi Zastrow – aktorki żydowskiego pochodzenia, która grała w niemieckim teatrze propagandowym oraz Stanisławy Przybyszewskiej związanej przez ostatnie lata swojego życia z Gdańskiem – obiecującej, lecz uzależnionej od morfiny pisarki, której dedykowana będzie również instalacja przy Placu Wałowym w Gdańsku przygotowana na otwarcie wystawy. Kobiety te, różne pod względem pochodzenia, wykształcenia, żyjące w innych czasach, łączy pojęcie inności – nieprzystawalność do społecznych wzorców i zarazem oczekiwań wobec kobiet.

 

Na wystawie oprócz prac opartych na video i fotografii, zobaczymy również rzeźbę – obiekt architektoniczno-tekstowy, nawiązujący biografii przywołanych kobiet i instalacji w przestrzeni miejskiej zrealizowanych przez artystkę.

 

Anka Leśniak

Zajmuje się rolą kobiet w historii i historii sztuki. Ukończyła historię sztuki w Uniwersytecie Łódzkim (2003) oraz Wydział Edukacji Wizualnej /obecnie Wydział Sztuk Wizualnych/ w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dyplomem z wyróżnieniem (2004). Od 2013 roku jest doktorantką na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Brała udział w ponad 50 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Stypendystka MKiDN w 2011 roku, laureatka Stypendium Prezydent Miasta Łodzi dla twórców i animatorów kultury w 2015 roku, w 2016 roku otrzymała stypendium Kulturalne Miasta Gdańska oraz zaproszenie na rezydencję artystyczną w Wiedniu organizowaną przez fundację KulturKontakt współpracującą z rządem austriackim. Od kilku lat realizuje prace site-specific na opuszczonych budynkach oraz poszukuje historii kobiet z różnych powodów zapomnianych lub pomijanych. Stosuje tu metodę badawczą „artystycznego śledztwa”, rozmów z ludźmi, poszukiwań w archiwach, otwarcia na tzw. zbiegi okoliczności i przypadek, wszystko, co może być pomocne przy tworzeniu komunikatu artystycznego.

Fragment pracy Anny Leśniak.