Artystki: Natalia Bażowska, Agata Kus, Kamila Model, Diana Ronnberg
Otwarcie: 25.11.2016, godz. 19.30
Termin: 25.11 – 30.12.2016
Miejsce: GGM1, ul. Piwna 27/29
Kuratorka: Maria Sasin
Druga Skóra to wystawa opowiadająca o podwójności, alternatywnych światach, ale też o relacji z naturą i poszukiwaniu poczucia bezpieczeństwa. W tej zbiorowej wystawie biorą udział artystki młodego pokolenia z Gdańska, Krakowa i Katowic.
Diana Ronnberg sprawnie porusza się w różnych stylistykach i mediach. Jej wizerunki sceniczne przybierają skrajne oblicza, od lirycznych, kobiecych fotografii, przez proste jakby dziecięce rysunki, kończąc na odważnych teledyskach duetu Combi Cats, który tworzy z Kordianem Lewandowskim. Artystka doskonale odnajduje się również w świecie literatury, jest autorką książki Sercem w lesie. Diana Ronnberg płynnie i bardzo wiarygodnie zmienia swoją artystyczną skórę, dzięki czemu jej prace nieustannie zaskakują. Z kolei twórczość Kamili Model jest bardziej zrównoważona, jej malarstwo przepełnione jest jasnymi plamami pastelowych barw. Abstrakcyjne formy przywołują kształtem świat mikroorganizmów badanych pod mikroskopem, które to zdają się przelewać przed oczami widza. Obrazy artystki emanują spokojem, a natura, która jest dla niej inspiracją, ukazuje się, jako świat tajemniczy, bezpieczny i łagodny. Formalnie prace artystki przypominają delikatną strukturę powłoki skórnej człowieka. A może nieznanej pozaziemskiej istoty? Natomiast Agatę Kus interesuje dualizm, drugie oblicze i dekonstrukcja. Jej wielkoformatowe obrazy przedstawiają z pozoru codzienne historie, a jednocześnie są realne i surrealne. Symetryczne odbicie przedstawionych postaci może kojarzyć się z rozdwojeniem osobowości. A może jedynie z siostrzaną relacją z odbiciem w lustrze? Albo podwójnym, zaburzonym widzeniem? Z pozoru proste narracje nasuwają wiele wątków interpretacyjnych, wprowadzając widza w równoległy świat bohaterów obrazów Agaty Kus. Natalia Bażowska zajmuje się malarstwem i tworzy instalacje skupione wokół natury człowieka, jego fizyczności i emocji. Jej prace często opowiadają o momentach przejścia, chwilach, gdy zrzucamy poprzednią skórę, jednak jeszcze nie przeszliśmy na tę drugą stronę. Trwamy w bezpiecznym kokonie, będąc chwilę przed wykluciem.
Druga Skóra to pierwsza wystawa z cyklu Północ – Południe. Projekt prezentuje trójmiejskich artystów w konfrontacji z twórcami z południa Polski.
Natalia Bażowska
Artystka wizualna, eksperymentatorka. Poszukuje zależności pomiędzy świadomością, a podświadomością, szuka właściwej roli człowieka w naturze i możliwości porozumienia międzygatunkowego miedzy człowiekiem, a zwierzęciem. W swoich działaniach porusza kwestię egzystencji praktycznie w każdej płaszczyźnie. Wystawia swoje prace w kraju (m.in. Miejsce Projektów Zachęty, Warszawa; CSW Kronika, Bytom; Bunkier Sztuki, Kraków) i za granicą (m.in. Tabakalera, San Sebastian, Hiszpania; Blanca Soto Gallery, Madryt, Hiszpania). Stypendystka Ministra Kultury i Marszałka Województwa Śląskiego, w latach 2006-2010 prowadziła badania nad wpływem przekazów wizualnych na emocje, na Śląskim Uniwersytecie Medycznym (obroniła pracę doktorską w grudniu 2010).
Agata Kus
Urodziła się w 1987 roku w Krośnie. Mieszka i pracuje w Krakowie. Jest absolwentką i doktorantką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka obroniła w 2012. W latach 2010-2014 była asystentką w atelier Pauliny Ołowskiej. Zajmuje się malarstwem, wideo i performancem. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów, w tym zwyciężczynią Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 we Wrocławiu (Nagroda Główna za wieloekranową instalację wideo Kochanka). Jej obrazy znajdują się min. w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie oraz w licznych kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą.
Kamila Model
Malarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom obroniła w 2012 roku na Wydziale Malarstwa. W 2015 roku znalazła się na 22 miejscu w Kompasie Młodej Sztuki, rankingu dla młodych twórców kultury. W 2016 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku nabyło do swojej kolekcji obraz artystki pt. „La Planeté Sauvage”. Dwukrotnie otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska. Jej ostatnie indywidualne wystawy odbyły się w 2015 roku w Pawilonie Sztuki i w Fundacji Rodziny Starków w Warszawie.
Diana Ronnberg
Szwedzko-polska absolwentka wydziału komunikacji multimedialnej na ASP w Poznaniu w latach 2004-2009. Obecnie doktorantka u prof. Grzegorza Klamana na ASP w Gdańsku. Laureatka stypendiów i konkursów video. W wolnych chwilach śpiewa i pisze teksty o tematyce egzystencjalnej. Umysłem uwikłana w badaniu linii, które tworzą wszelkie granice, sercem przebywa w lesie z żeńską częścią jej watahy.