26 06 2015
– 27 06 2015

Present Performance 2

Akcje performance w przestrzeni publicznej

Termin: 26-27.06.2015

Miejsce: Gdańsk – Brzeźno

 

Brzeźno jest najstarszym kąpieliskiem Wybrzeża Gdańskiego. Już w 1803r. powstał tu pierwszy zakład kąpielowy, w którym oferowano kąpiele w wodzie morskiej. Rozwój Brzeźna jako miejsca kuracyjnego trwał przez cały XIX wiek i pierwsze dekady XX wieku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej nadal było licznie odwiedzane przez wypoczywających. Niestety w latach ‘70 zaczęło zatracać swój harmonijny układ urbanistyczny praz klimat miejscowości wypoczynkowej i rybackiej. Obecnie powoli odzyskuje dawną rangę, dlatego  w tym roku tematem zaproponowanym artystom do przepracowania jest historia i przyszłość  Brzeźna.

 

Jednym z prezentowanych dzieł będzie „TRACK(S)” Joanny Dudy i Katarzyny Pastuszak,  będące wariacją na temat instalacji multimedialnej TRACK(S) autorstwa Joanny Dudy. Niewielka, zamknięta i osobista przestrzeń Trafostacji Sztuki w Szczecinie, w której powstała instalacja i performance, diametralnie różni się od lasu przy brzeźnieńskim molo gdzie wydarzy się TRACK(S). Będzie to eksperymentem muzyczno – wizualny wkomponowany w przestrzeń natury.

 

Założeniem Festiwalu Present Performance jest zwrócenie uwagi na potencjał i historię tej pięknej dzielnicy. Odbywa się on poza przestrzenią Gdańskiej Galerii Miejskiej we współpracy z Festiwalem Muzycznym Fląder organizowanym przez Stowarzyszenie Grupa Fląder. Dzięki zaistnieniu sztuki i muzyki w tym samym miejscu i czasie, wydarzenia w Brzeźnie nabierają pełniejszego znaczenia.

 

Rolą Present Performance jest przełamanie stereotypu o performance jako sztuce hermetycznej, zrozumiałej tylko dla wybranych. Zamierzamy prezentować performance szerokiej publiczności, w nowym kontekście, udowadniając, że w przestrzeni publicznej może zaistnieć pełnoprawnie, podobnie jak muzyka nad brzegiem morza.