07 06 2024

Oprowadzanie autorsko kuratorskie po wystawie „Tajemnica Patrzy. Prace z czasu transformacji”

Oprowadzanie kuratorskie
Miejsce:
GGM2, ul. Powroźnicza 13/15
Data: 7 czerwca 2024
Godzina: godz. 18:00
Wstęp wolny! 

 

Serdecznie zapraszamy 7 czerwca (piątek) o godzinie 18:00 na oprowadzanie po wystawie „Tajemnica Patrzy” przez kuratora Jakuba Banasiaka i artystkę Alicję Żebrowską w GGM2.

 

„Tajemnica patrzy” obejmuje najważniejsze prace Alicji Żebrowskiej z czasu transformacji. Artystka inspirowała się wówczas ezoteryką i mistyką. W realiach rozpadającego się świata – i równoczesnego powstawania nowego – Żebrowska szukała śladów kosmicznej jedności i harmonii stworzenia. Astralne zjednoczenie pierwiastków męskich i żeńskich, alchemiczna przemiana, figura androgyna, zderzenie światła i materii, doskonałość architektury wszechświata, praczas zaklęty w formacjach skalnych Tatr i bezczas transformacyjnej codzienności – to tylko niektóre z motywów obecnych we wczesnych pracach Żebrowskiej.

 

Jakub Banasiak

Historyk i krytyk sztuki, adiunkt w Katedrze Historii Sztuki Polskiej Najnowszej na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich na ASP w Warszawie. Redaktor naczelny czasopisma krytyczno-artystycznego „Szum” (z Karoliną Plintą) oraz rocznika naukowego „Miejsce” (z Mariką Kuźmicz). Ostatnio opublikował monografię Proteuszowe czasy. Rozpad państwowego systemu sztuki 1982–1993 (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2020). Koncentruje się na dwóch obszarach badawczych: systemie artystycznym PRL oraz sztuce czasu transformacji.

 

Alicja Żebrowska

Jedna z najważniejszych polskich artystek współczesnych, uczestniczka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jej prace z lat 90. zapisały się w kanonie sztuki polskiej XX wieku. W latach 1978–1981 studiowała w Instytucie Artystycznym Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom w zakresie rzeźby uzyskała w 1981 roku. W latach 1989–1992 odbyła studia podyplomowe w pracowni prof. Wander Bertoniego w Wyższej Szkole Sztuk Stosowanych w Wiedniu, była też wolną słuchaczką w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. W 1992 uzyskała post-dyplom w pracowni prof. Bertoniego. Od 1993 do 1996 współpracowała z galerią Zderzak w Krakowie. Od 1996 do 2006 była członkinią Stowarzyszenia Artystycznego Fort Sztuki w Krakowie. Od 2008 roku współpracuje z Galerią Nova w Krakowie. Mieszka i pracuje w Zakopanem.

 

Fot. Alina Żemojdzin