28 03 2024

Jesteśmy społeczeństwem z awansu | Z Patrykiem Różyckim, Magdą Szcześniak i Maciejem Jakubowiakiem rozmawia Jakub Majmurek

Data: 28.03.2024

Miejsce: Długa 35

Godzina: 18.00

Prowadzenie: Jakub Majmurek

Rozmówcy: Patryk Różycki, Magda Szcześniak, Maciej Jakubowiak

 

Można chyba śmiało powiedzieć, że jesteśmy społeczeństwem z awansu. Powojenna industrializacja i urbanizacja, bezpłatna edukacja od przedszkola do uniwersytetu, gierkowska technokratyczna modernizacja, edukacyjny boom lat 90., ekspansja klasy średniej III RP – te kolejne „fale awansu” stworzyły społeczeństwo w znanej nam obecnie formie.

 

Czy mamy język, by opowiadać o tych wszystkich zmianach? Czy zaczyna się on pojawiać teraz, na fali „zwrotu ludowego”? Jak z problemem awansu radzą dziś sobie w Polsce nauki społeczne, literatura, sztuki wizualne i inne pola produkcji kulturowej? Co mówią nam historie awansu, jakie polityczne stawki niesie ze sobą opowiedzenie jego historii? A może sama kategoria awansu, z wpisaną w nią wertykalną wizją społeczeństwa, wizją „lepszego” i „gorszego” życia wymaga przemyślenia?

 

Porozmawiamy na ten temat z Maciejem Jakubowiakiem, autorem książki „Hanka. Opowieść o awansie”, kulturoznawczynią Magdą Szcześniak, autorką książki „Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce”, oraz artystą wizualnym Patrykiem Różyckim, którego wystawę „Nie czuję nostalgii za wstydem, ale za naszym wspólnym czasem” można oglądać w Gdańskiej Galerii Miejskiej.