27 03 2024

Oprowadzanie artystyczne po wystawie „Nie czuję nostalgii za wstydem, ale za naszym wspólnym czasem”

Oprowadzanie artystyczne
Data: 27.03.2024
Miejsce: GGM1, ul. Piwna 27/29
Godzina: 18:00
Prowadzenie: Patryk Różycki

 

Drodzy, wystawa Patryka Różyckiego Nie czuję nostalgii za wstydem, ale za naszym wspólnym czasem / I don’t feel nostalgia for the shame, but for our time together trwa w najlepsze w GGM1 przy ulicy Piwnej 27/29. Aktualnie znajdujemy się już na półmetku, więc to chyba najlepsza pora, by zaproponować Wam kolejne oprowadzanie po tej wielowątkowej ekspozycji.

 

Na pewno na wystawie znajdują się rzeczy, które mogą umknąć Waszej uwadze nawet, gdy czas nie goni, a głowy są otwarte na przyswajanie wielopoziomowych narracji. Mowa tu o drobnych szczegółach, do dostrzeżenia których potrzebny jest przewodnik. Kto mógłby lepiej się sprawdzić w tej roli niż sam twórca wystawy – Patryk Różycki?

 

Na oprowadzaniu spotkamy się w środę 27.03 o godzinie 18:00, by ruszyć w podróż po świecie relacji, przyjaźni, miłości i znajomości oraz trudnych powrotach do domu. Zapraszamy Was serdecznie do uczestnictwa!

 

 

To nie koniec wydarzeń, w których udział weźmie Patryk Różycki. Następnego dnia 28.03.2024 o godzinie 18:00 w Gdańsk Miasto Literatury przy ulicy Długiej 35 spotkamy się by słuchać, pytać i rozmawiać o jednym z najważniejszych wątków wystawy: awansie społecznym. Bądźcie tam razem z nami! Więcej informacji poniżej.

 

 

Jesteśmy społeczeństwem z awansu | Z Patrykiem Różyckim, Magdą Szcześniak i Maciejem Jakubowiakiem rozmawia Jakub Majmurek.

 

Można chyba śmiało powiedzieć, że jesteśmy społeczeństwem z awansu. Powojenna industrializacja i urbanizacja, bezpłatna edukacja od przedszkola do uniwersytetu, gierkowska technokratyczna modernizacja, edukacyjny boom lat 90., ekspansja klasy średniej III RP – te kolejne „fale awansu” stworzyły społeczeństwo w znanej nam obecnie formie.

 

Czy mamy język, by opowiadać o tych wszystkich zmianach? Czy zaczyna się on pojawiać teraz, na fali „zwrotu ludowego”? Jak z problemem awansu radzą dziś sobie w Polsce nauki społeczne, literatura, sztuki wizualne i inne pola produkcji kulturowej? Co mówią nam historie awansu, jakie polityczne stawki niesie ze sobą opowiedzenie jego historii? A może sama kategoria awansu, z wpisaną w nią wertykalną wizją społeczeństwa, wizją „lepszego” i „gorszego” życia wymaga przemyślenia?

 

Porozmawiamy na ten temat z Maciejem Jakubowiakiem, autorem książki „Hanka. Opowieść o awansie”, kulturoznawczynią Magdą Szcześniak, autorką książki „Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce”, oraz artystą wizualnym Patrykiem Różyckim, którego wystawę „Nie czuję nostalgii za wstydem, ale za naszym wspólnym czasem” można oglądać w Gdańskiej Galerii Miejskiej.