22 03 2024
– 09 06 2024

Alicja Żebrowska Tajemnica patrzy. Prace z czasu transformacji

Oddział: GGM2, ul. Powroźnicza 13/15
Data: 22.03 – 09.06.2024 r.
Wernisaż: 22.03.2024, godz. 18:00
Artystka: Alicja Żebrowska
Kurator: Jakub Banasiak
Identyfikacja wizualna: Kuba Maria Mazurkiewicz

 

O transformacji najczęściej mówi się w kategoriach społecznych, politycznych i ekonomicznych. Tytuł wystawy sygnalizuje inne ujęcie: transformacja jest tu traktowana jako czas wielkiej niewiadomej, stan pomiędzy, interregnum – moment, w którym stary porządek już nie istnieje, a nowy jeszcze nie nastał.

 

Wystawa Tajemnica patrzy obejmuje najważniejsze prace Alicji Żebrowskiej z czasu transformacji. Artystka inspirowała się wówczas ezoteryką i mistyką. W realiach rozpadającego się świata – i równoczesnego powstawania nowego – Żebrowska szukała śladów kosmicznej jedności i harmonii stworzenia. Astralne zjednoczenie pierwiastków męskich i żeńskich, alchemiczna przemiana, figura androgyna, zderzenie światła i materii, doskonałość architektury wszechświata, praczas zaklęty w formacjach skalnych Tatr i bezczas transformacyjnej codzienności – to tylko niektóre z motywów obecnych we wczesnych pracach Żebrowskiej. Pozwala to wpisać jej twórczość w szerszy kontekst: transformacyjną sztukę nowej duchowości.

 

Rdzeń wystawy stanowią prace z wystaw w Krakowie (1986), Wiedniu (1992) i Orońsku (1992), uzupełnione o filmy z lat 1992–1995. W większości przypadków prac tych już później nie pokazywano. W końcu o nich zapomniano, wybierając z bogatego dorobku artystki zaledwie kilka filmów, które zinterpretowano zgodnie z hegemonicznymi dyskursami transformacyjnej historii sztuki – jako „feministyczne” i „krytyczne”. Nie uchylając tych odczytań, niniejsza wystawa chce przywrócić wczesnym pracom Żebrowskiej ich historyczny kontekst i stojące za nimi intencje artystki. Kontekstem tym była tajemnica transformacji – czas poza czasem, wieczne teraz. Żebrowska wiedziała, że tajemnica patrzy – i sama patrzyła w jej stronę.

 

Wystawę można zwiedzać od początku do końca i od końca do początku.

 

Alicja Żebrowska – ur. w Zakopanem w 1956 roku. Jedna z najważniejszych polskich artystek współczesnych, uczestniczka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jej prace z lat 90. zapisały się w kanonie sztuki polskiej XX wieku. W latach 1978–1981 studiowała w Instytucie Artystycznym Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom w zakresie rzeźby uzyskała w 1981 roku. W latach 1989–1992 odbyła studia podyplomowe w pracowni prof. Wander Bertoniego w Wyższej Szkole Sztuk Stosowanych w Wiedniu, była też wolną słuchaczką w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. W 1992 uzyskała post-dyplom w pracowni prof. Bertoniego. Od 1993 do 1996 współpracowała z galerią Zderzak w Krakowie. Od 1996 do 2006 była członkinią Stowarzyszenia Artystycznego Fort Sztuki w Krakowie. Od 2008 roku współpracuje z Galerią Nova w Krakowie. Mieszka i pracuje w Zakopanem.