05 02 2024
– 09 02 2024

Sztuka pod lupą: Ferie 2024

Miejsce: Gdańska Galeria Miejska / Pracownia Artystyczna przy ul. Grobla I
12 osób / dla dzieci 7-13 lat
Daty:
05 – 09.02.2024
Prowadzące: Agnieszka Baaske i Wiktoria Maniecka
Koszt: 200 zł / 5 dni – materiały i upominki w cenie / wpłata gwarantuje udział
Zapisy: https://goout.net/pl/sztuka-pod-lupa-ferie-2024/sziqnvw/

 

Tygodniowy turnus artystyczny, w trakcie którego weźmiemy pod lupę wystawę Małgorzaty Kręckiej – Rozenkranz pt. „6 Miast Ucieczki” – kontestującej świat pełen nieporozumień, konfliktów, sporów i wojen. Nasze wspólne rozmowy i działania przeniosą nas do fascynującego świata sztuki i uruchomią pokłady naturalnej kreatywności, udowadniając, że w każdy z nas drzemie prawdziwy artysta! A wszystko to w duchu porozumienia bez przemocy*!

*Czym jest Porozumienie Bez Przemocy (ang. Nonviolent Communication, NVC)?
To sposób porozumiewania się opracowany przez Marshalla Rosenberga, który dzięki skupieniu uwagi na aspektach uczuć i potrzeb rozmówców, pozwala na całkowite wyeliminowanie lub co najmniej ograniczenie możliwości wystąpienia przemocy
w dialogu.

Podczas codziennych spotkań i plastycznych działań twórczych, będziemy udoskonalać nowe narzędzia porozumienia, bazując na takich aspektach, jak: świadomość uczuć i potrzeb swoich i innych, pogłębianie kontaktu z samym sobą, ćwiczenie mówienia o swoich uczuciach i potrzebach, radzenie sobie z trudnymi emocjami – gniewem, złością czy frustracją, określenie różnic między ocenami, a faktami, formułowanie próśb w taki sposób, aby były spełnione, nauka rozróżniania komunikatów, które blokują porozumienie i zastępowanie ich innymi, które pomagają porozumieć się, wzbogacenie swojego doświadczenia o narzędzia umożliwiające rozwiązywanie konfliktów. Dla wszystkich uczestników przygotujemy ( wydanie 3 rozszerzone ) książki i ćwiczeń autorstwa Marshalla Rozenberga – w prezencie.


PONIEDZIAŁEK / 05.02.2024 / 11:00-14:00
Formalnym motywem przewodnim artystka ustanowiła strukturę wybudowaną z czerwonych rurek. Skomplikowana, szkarłatna architektura. Płoży się po posadzce jak wiecznie tętniące życiem naczynie połączone. Misterna konstrukcja miejscami wspina się miejscami po pionach ścian, przypominając roślinę domagającą się życiodajnych zasobów.
Podczas warsztatów – naśladując gest artystyczny – stworzymy konstrukty, pozwalające spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość z dystansu, z góry? Z użyciem czerwonych, papierowych słomek wybudujemy efemeryczne formy przypominające wieże, które pozwolą nam spojrzeć z innej, nowej, może lepszej perspektywy. Co wypatrzymy na horyzoncie?


WTOREK / 06.02.2024 / 11:00-14:00
Artystka Małgorzata Kręcka – Rozenkranz podejmuje próbę dialogu z ciągłą zmienną.
Zmiana to przecież jedyna stała rzecz w naszym życiu. Niemniej jednak potrzebujemy stałości – stabilizacji i bezpieczeństwa. Cichego miejsca schronienia, do którego możemy się uciec przed szaleństwem tego świata.
Podczas warsztatów stworzymy proste schronienia – symboliczne namioty – atrybuty nomadów, podróżników, ale i każdego z nas. Kto w dzieciństwie nie budował prowizorycznej bazy z koca? Z pomocą grubej tektury, papieru pakowego i innych materiałów powstaną nasze miejsca azylu, nietykalności. Co znajdzie się w środku, a co pozostawimy na zewnątrz?

ŚRODA / 07.02.2024 / 11:00-14:00
Artystka Małgorzata Kręcka – Rozenkranz zwraca naszą uwagę na to co uniwersalne, czyli ważne dla nas wszystkich. Zadaje pytania o granice, które stawiamy pomiędzy sobą, a światem. Podnosi temat koniunkturalności, konformizmu, ale także zewnątrz sterowności.
Podczas warsztatów porozmawiamy sobie o naszych granicach, które są niewidzialną linią wokół nas, definiują naszą tożsamość, to kim jesteśmy, co lubimy, czego chcemy, czego potrzebujemy, czego chcemy. Od nich zależą nasze opinie, zasady, reguły. Określają nasze terytoria. Umiejętność rozeznania własnych granic oraz wyznaczanie ich pozwala na budowanie zdrowych relacji. Za pomocą działań plastycznych zmaterializujemy to, co niewidzialne, a kluczowe w relacjach.


CZWARTEK / 08.02.2024 / 11:00-14:00
Mamy okazję przyjrzeć się pewnego rodzaju utopii – miastom idealnym. Architekci: Antonio di Pietro Averlino, Girolamo Maggi, Fra Giocondo, Giorgio Vasari, Daniel Barbaro i Pietro Cattaneo opracowali warowne plany, bardziej przypominające swym kształtem meandry niż aglomeracje. Ornamentowe formy będą punktem wyjścia do stworzenia własnych kompozycji. Z pomocą zwielokrotnionych elementów powstaną futurystyczne labirynty, pełne zaskakujących zakamarków.


PIĄTEK / 09.02.2024 / 11:00-14:00
Według prawa w tradycji hebrajskiej Mściciel Krwi to męski potomek rodu, który powinien pomścić zabitego członka rodziny. Podobne zasady obowiązywały także w dawnej Skandynawii. Mówi to o potrzebie zrównoważenia straty. Zadośćuczynieniu, swego rodzaju wyrównaniu. Poradzenie sobie z niesprawiedliwością, która nas dotyka jest kluczowa. Każdy z nas odczuwa emocje, które często błędnie nazywane są negatywnymi. Złość, strach, smutek. Pojawia się wściekłość, zazdrość, ale też bezsilność czy przygnębienie. Co zrobić z tak silnym ładunkiem? Jak konstruktywnie zadbać o siebie? Nie od dziś wiadomo, że twórczość może być idealnym narzędziem do twórczego wyładowania emocji. Zapraszamy do naszej Pracowni Artystycznej.