27 10 2023
– 21 01 2024

Fenomen Falowca – geneza i recepcja ikony gdańskiej architektury

Kurator: Klaudiusz Grabowski
Wernisaż: 27.10.2023, godz. 18.00-21.00
Czas trwania wystawy: 27.10.2023 – 21.01.2024
Miejsce: GGM2, ul. Powroźnicza 13/15
Identyfikacja graficzna: Ania Witkowska
Aranżacja: Alicja Wódecka 
Współpraca: Katarzyna Wróblewska, Andrzej Zagrobelny


Godziny otwarcia: wt-ndz, godz. 12.00-18.00

Bilety: 10 zł – regularny, 7 zł – ulgowy, 5 zł – grupowy (wstęp bezpłatny we czwartki i podczas wernisażu)

 

Gdy zaczęto je budować, wzbudzały duże zainteresowanie – określano je jako chlubę gdańskiego budownictwa. Falowce były, obok Żurawia czy katedry w Oliwie, obowiązkowym punktem na trasie wycieczek we wszystkich przewodnikach.. Z czasem falowce zaczęły cieszyć się złą sławą. Tak jak inne „blokowiska”, a właściwie całe polskie społeczeństwo, zostały dotknięte kryzysem ekonomicznym, który przybrał na sile w latach 80. i 90. XX wieku. Od tego czasu jednak dużo się zmieniło, budynki są remontowane, a mieszkania w nich stały się pożądanym adresem. Falowce położone są w dobrze skomunikowanej dzielnicy, a niezwykłym atutem jest sąsiedztwo piaszczystej plaży i morza.

 

Frapująca forma powyginanych falowców sprawia, że nie można przejść obok nich obojętnie. Budynek został sportretowany lub stał się inspiracją dla artystów i twórców różnych dyscyplin.

Falowce inspirują również młodych ludzi, którzy wykorzystują budynek jako intrygujące tło w mediach społecznościowych. Jak napisała o falowcu pisarka i artystka, Salcia Hałas:

 

 „…uważam, że jest piękny, tyle że w niezbyt subtelny sposób. Oraz porażający ogromem. Jak gotycka katedra, tylko w poprzek”.

 

Wystawa pozwoli zrozumieć fascynację nietypowymi budynkami mieszkalnymi poprzez wskazanie ich genezy i recepcji wśród współczesnych artystów i twórców. Warto przypomnieć, że mogły w ogóle nie powstać – ich miejsce mógł zająć rząd wieżowców. Głównemu projektantowi udało się utrzymać założenia pierwotnej koncepcji, musiał pójść jednak na ustępstwa (odrzucono bowiem dwie pierwsze wersje budynków). Pierwsza zakładała budowę obiektu o bardzo urozmaiconej bryle ze zróżnicowaną wysokością – od dwóch do dwunastu pięter. Druga wersja doczekała się opracowania projektowego, przewidziano w nim kryte, podwieszane galerie, jednak pomysł ten również przepadł jako zbyt kosztowny. Falowce, które dziś podziwiamy, są więc trzecim z proponowanych wariantów.

 

Na wystawie prezentowane są obiekty pochodzące ze zbiorów: 

Archiwum Państwowego w Gdańsku

Archiwum Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Gdańska

Kosycarz Foto Press

Teatru Miniatura w Gdańsku

Urzędu Miasta Gdańska 

Zachęty Narodowej Galerii Sztuki 

Jacka Friedricha

Klaudiusz Grabowskiego

Jakuba Kowalskiego (Dawne Przymorze)

Danuty Olędzkiej

 

oraz prace autorskie:

Mileny Banaszewskiej

Magdy Danaj

Adama Kosika 

Konrada Królikowskiego 

Chrisa Niedenthala

Agaty Nowosielskiej 

Bartłomieja Ponikiewskiego 

Julity Wójcik

Marka Zygmunta