Do widzenia, do jutra / DO 3X Sztuka

Dostępne terminy: 26.10.2023
Godzina: 12:00 – 14:00
Prowadzenie: Agnieszka Baaske
Zapisy: abaaske@ggm.gda.pl (grupy zorganizowane)
Cena: 5 zł (za oprowadzanie, warsztaty bezpłatne)

 

Warsztaty poprzedza zwiedzanie wystawy z oprowadzaniem.

Zapraszamy do zapisywania się grup zorganizowanych na warsztaty artystyczne połączone z oprowadzaniem po ekspozycji. Warsztaty są tematyczne i odnoszą się do prezentowanych prac. W celu wyboru tematu prosimy o kontakt z prowadzącą. 

 

Tematy do wyboru:

 

1. TYTUŁ: TEJPING ART
ODBIORCA: młodzież szkolna (I – VIII)

 

Kolorowe tejpy pakowe są jednym z głównych narzędzi performatywnej działalności Leona Dziemaszkiewicza. Artysta coraz częściej sięga poza obszar swego ciała i kierowany kreatywnym impulsem, tworzy wielkoformatowe obrazy zbudowane z wielu warstw różnobarwnej taśmy klejącej, nanoszonej na powierzchnię w różnych kierunkach. W pracy Radial Melancholy, pokazywanej na wystawie „Do widzenia do jutra” dostrzegamy dominującą nad krajobrazem parę gigantycznych dłoni. Zatrzymane w kadrze tuż przed ruchem zmieniającą wszystko. Pełen napięcia suspens nie pozwala nam patrzeć na kompozycję z rozpromienionym sercem.

Podczas warsztatów, dowiemy się czym jest tejping art. Z użyciem taśm pakowych, stworzymy wspólnie przeskalowane sceny pełne zaskoczenia i zwrotów akcji. Uczestnicy zdecydują jakie kadry zostaną uwiecznione na zawsze. Co chcą trwale skleić, a jakie kwestie zakleić.

 


2. TYTUŁ: ROBALE
ODBIORCA: młodzież szkolna (I – VIII)

Artystka Honorata Martin w swym wideo i instalacji pt. „Zimna Ziemia Ciepła” zwraca naszą uwagę na istotę pozornie nieistotnego. Wagę tak bardzo niechcianego: komary, pająki, karaluchy, dżdżownice, pluskwy, mrówki, osy, mszyce! A przecież równowaga naszego ekosystemu opiera się w dużej mierze na tych najmniejszych – owadach, insektach – potocznie i pejoratywnie zwanych robalami. Ta najbardziej zróżnicowana gatunkowo gromada to zwierzęta wszystkich środowisk lądowych i wodnych i najliczniejszy typ istot na Ziemi. Skupiona na ciągłej kontroli przyrody działalność człowieka, silnie nadwątla robaczy żywot.


A może robale są fajne? A może da się je pokochać? Odłóżmy na chwilę łapki na muchy, trutki, spreje – dajmy im szanse, poznajmy się bliżej.

Podczas warsztatów porozmawiamy o naszych maciupkich współmieszkańcach domów.
Przyjrzymy się ich budowie w powiększeniu i postaramy się je odwzorować. Wspólnie, z pomocą papieru marche i innych materiałów plastycznych powołamy do życia wybrane osobniki. Oswajając niechęć, nadamy im nowe, fantazyjne kształty, moce, może nawet imiona?

 


3. TYTUŁ: STARE / NOWE

ODBIORCA: młodzież szkolna (I – VIII)


Trzy obrazy Adama Witkowskiego to cykl trzech celowo zniszczonych płócien malarskich. Niegdyś, niemal ćwierć wieku temu, jeszcze na studiach artysta namalował cykl widokówek z zagranicznych wakacji. Dziś postanowił sprawdzić, co się stanie, gdy zacznie zamalowywać i zdrapywać kolejne warstwy farby. Podszedł do tego zadania bardziej jak archeolog niż artysta malarz. I tu powstaje pytanie, czy tak zmienione obrazy są nadal obrazami starymi czy poprzez zmianę ich faktury możemy mówić o nowej jakości i tym samym najświeższej twórczości?

Podczas warsztatów zastanowimy się nad zjawiskiem starości i nowości w sztuce. Czym jest sztuka dawna i nowoczesna? Dla działań praktycznych do Waszej dyspozycji będą reprodukcje starych obrazów, na których będziecie można domalować to wszystko, czego nam dziś na nich brakuje. Posłużymy się klasycznymi pędzlami i farbami, ale także nowszymi mediami.

 


4. TYTUŁ: Babouche czyli Pantofel
ODBIORCA: młodzież szkolna ( I-III )

Tytuł wystawy zbiorowej jest jednocześnie tytułem filmu Janusza Morgensterna z 1960 roku pt. „Do widzenia do jutra”- obrazu oddającego atmosferę odwilży październikowej oraz stan ducha ówczesnych młodych. W jednej ze scen widzimy znudzonych ludzi, siedzących przy barze. Po lewej stronie kadru dostrzec możemy pokaźne stado fantazyjnych zwierząt wykonanych ze zwykłych słomek. Ktoś musiał nad tym spędzić dobrych kilka godzin… W skupieniu i pełnej precyzji nadawać kształty długim szyjom, ruchliwym kończynom i różnorakim uszom. Zrobimy takie i my!


Podczas warsztatów skonstruujemy stada słomkowych zwierząt – w gatunku tych istniejących i tych dopiero powołanych do życia. Może pośród nich znajdzie się czarny pudel, pupilek głównej bohaterki Marguerite, o imieniu Babouche czyli Pantofel?

 


5. TYTUŁ:Jeśli podamy sobie ręce, to nic na świecie nie jest w stanie nas rozłączyć!”
PROWADZENIE: Wanda Maniecka  
ODBIORCA: młodzież szkolna (I – VIII)

 

Gdy posłuchamy opowieści artystów o ich inspiracjach usłyszymy, iż większość z nich oglądając film „Do widzenia do jutra” Morgensterna zatrzymała swój wzrok na teatrze dłoni. Ręce jak postaci, przeżywają to, co ludzkie. Trzymają się razem. Gonią niedoścignione. Zrywają uścisk. Grają.

Podczas warsztatów stworzymy wspólnie klasyczny teatr dłoni. Coś pomiędzy rodzimymi Jackiem i Agatką, a światowym Guignol. Kukiełki, pacynki, marionetki. Niewielkie atrybuty pomogą uwierzytelnić scenariusz, który również napiszemy. Chodźcie, „będziemy bardzo grać”!

 


6. TYTUŁ: Pierwsza miłość ale lepiej: „Nikt nigdy zakochanych nie traktuje na serio”?
PROWADZENIE: Wanda Maniecka
ODBIORCA: wszyscy chętni

W filmie Morgensterna pokazany jest obraz młodej, niewinnej miłości w krajobrazie ruin powojennego Gdańska. My tak samo przeniesiemy się w przeszłość. Do swojej młodości, kiedy wszystko było proste. Ale czy na pewno? Jak wyglądała twoja pierwsza miłość? Jakie uczucia towarzyszyły ci, kiedy pierwszy raz poczułaś/ poczułeś motyle w brzuchu? Usiądziemy sobie wygodnie w przestrzeni galerii. Wypijemy dobrą herbatkę i porozmawiamy. Tak po prostu. Bo wiemy jak często brakuje nam wysłuchania przez innych. My będziemy słuchać. Podejmiesz się?