Ołowiane chmury / DO 3X SZTUKA

Daty: 21, 25, 27.09
Godzina: 12:00 – 14:00
Prowadzenie: Agnieszka Baaske
Zapisy: abaaske@ggm.gda.pl (grupy zorganizowane)
Cena: 5 zł (za oprowadzanie, warsztaty bezpłatne)

Warsztaty poprzedza zwiedzanie wystawy z oprowadzaniem.

 

Zapraszamy do zapisywania się grup zorganizowanych na warsztaty artystyczne połączone z oprowadzaniem po ekspozycji. Warsztaty są tematyczne i odnoszą się do prezentowanych prac. W celu wyboru tematu prosimy o kontakt z prowadzącą. 

 

Tematy do wyboru:

 

1.TYTUŁ: PATYKIEM PO WODZIE

ODBIORCA: młodzież szkolna ( I – VIII )

Prace Cyryla Polaczka to ewidentne wycinki z codzienności. Zatrzymane w kilku nieskomplikowanych kadrach sceny przedstawiające sytuacje, z którymi wszyscy się spotykamy – idąc choćby z domu do sklepu. Tu Pijak, tam coś Na szybie, do tego Domy są za drogie. Ordynarny dziennik pisany patykiem na mokrym jeszcze płótnie.

Podczas warsztatów będziemy jak artysta. Utrwalimy nasze niezwykłe obserwacje zwykłego życia. Użyjemy lnianych płócien i gęstych farb. Wyrysujemy patykiem to, co utkwiło nam w pamięci – niby nic, a powraca przez pokolenia jak uniwersalna prawda o świecie.

 

2. TYTUŁ: CYKL ŻYCIA


ODBIORCA: młodzież szkolna ( IV – VIII )


Cykl 40 grafik to cykl życia jednej jaskółki autorstwa Olafa Brzeskiego, to rytmiczny marsz. Na arkuszach pożółkłego papieru nie pierwszego gatunku, walczą ze sobą o miejsce: czerń i biel.

Karta za kartą, jakby stronice osobliwego diariusza z wrażeniową notatką tego, co zwraca uwagę swoją żywotnością. Krótka historia, a może uniwersalny zapis żywota każdego z nas?

Podczas warsztatów za pomocą tuszu i grubych pędzli do kaligrafii spróbujemy stworzyć sekwencje przedstawiające wybrane kontinuum z wyraźnym początkiem, rozwinięciem i końcem lub w odwrotnym porządku – czemu nie!


3. TYTUŁ: … BAJKA BĘDZIE DŁUGA
 
ODBIORCA: młodzież szkolna ( IV – VIII )

 

Mariusz Tarkawian podzielił się z nami swoją kolejną fantazją rysunkową. Ta linearna notacja inspirowana jest bajkami ze zbioru „Poławiacz cieni” autorstwa malarki i poetki, Erny Rosenstein. Artysta rysownik wykonał na kominie Galerii monumentalny rysunek, używając do tego zwykłego ołówka. Niby nieistotny – surrealistyczny szkic, zawierający abstrakcyjne symbole. Jednocześnie dojmująco wyrazisty szkielet dla konkretnego zbioru opowieści –  wybrzmiewających echem świata doświadczonego wojną i widmem zagłady. Tego, co odrzucone i zapomniane. Jak zauważa Roger Caillois – baśniowość to świat cudowności, który łączy się ze światem rzeczywistym nie naruszając w niczym jego spójności. Oba światy przenikają się wzajemnie, znakomicie koegzystując, wręcz się dopełniając!

 

Podczas warsztatów poczytamy Wam na głos bajki Erny. Wy w tym czasie będziecie mogli swobodnie rysować to, co pojawi się Wam w zasłuchaniu. To będzie absolutnie magiczny czas!

 

4. TYTUŁ: ZAPNIJ PASY

ODBIORCA: młodzież / dorośli 

 

Z ciężarem biurowym wsiadamy do samochodu.
Z odcinka A do odcinka B uprzejmie proszę, przejazd opłacony.
– Pan X?
– Nie, ale on zamawiał.”
( … )
„Przez przyciemnione szyby wyginamy się, próbując dostosować do zmieniającej się dynamicznie grawitacji.”

 

Powyższy fragment tekstu kuratorskiego przywodzi na myśl szczególnie z jedną z prac Gizeli Mickiewicz zatytułowaną złowrogo „Najgorsze jeszcze przed tobą.” Samochodowy pas bezpieczeństwa – standardowe wyposażenie każdego pojazdu staje się konkretną materią przedmiotu rzeźbiarskiego, przekładającą się na klarowny stan wewnętrzny. Wydobywa dla nas ważne znaczenia. Dziwne kompozycje Mickiewicz są idealnym czytnikiem dla delikatnego konstruktu, pełnego metafor, które wszędzie nosimy ze sobą w podręcznym neseserze.

Podczas warsztatów porozmawiamy o bezpieczeństwie. Czym jest owo poczucie i z czego się składa? Przed czym się zabezpieczamy, co chronimy? Czy – dosłownie i w przenośni – panujemy nas prawami dynamiki i grawitacją?

 

5. TYTUŁ:

ODBIORCA: młodzież szkolna ( I-VIII )

Tomasz Kowalski to jeden z najważniejszych polskich malarzy młodego pokolenia. Rysunki, które prezentujemy na wystawie „Ołowiane chmury” tworzone są z lekkością, przy pomocy milionów kropek. Przypomina to techniki oparte na pointylizmie – wymagające od artysty niebywałego zmysłu przestrzennego oraz opanowania, cierpliwości i przede wszystkim pewnej ręki. Jeden mały błąd i cała wielogodzinna praca może zostać zniweczona. Mimo trudności, jest to jednocześnie działanie przynoszące ogromną satysfakcję.

Podczas warsztatów z użyciem patyczków do uszu i farby, wykropkujemy swoje własne dzieło. Weźmiemy pod lupę relacje pomiędzy pojedynczymi punktami i całymi ich gromadami. A Ty co chciałbyś wykropkować?

 

6. TYTUŁ: KIM TY JESTEŚ?

ODBIORCA: wszyscy chętni

 – Co by pani chciała?

 – Chciałabym dłużej żyć … dłużej żyć.

Tak odpowiada stulatka w ostatnim ujęciu filmu Krzysztofa Kieślowskiego pt. Gadające głowy. Reżyser i scenarzysta w tym krótkometrażowym filmie dokumentalnym nakreślił obraz społeczeństwa. Ale czy tylko ówczesnego?

W którym roku się urodziłeś? Kim ty jesteś? Co jest dla ciebie najważniejsze? Co byś chciał? Te cztery pytania zadawane w roku 1980, postawimy sobie i my – dziś – po 43 latach.  

Czy nasze odpowiedzi będą się różnić od odpowiedzi ludzi sprzed czterech dekad?

Sprawdźmy to! Przyjdź do GGM1 i obejrzyj film. Odpowiedz na pytania, zapisz odpowiedzi na kartce i wrzuć do pudełka. Pod koniec wystawy z otrzymanych odpowiedzi zmontujemy rodzaj kolażu.