09 09 2023
– 30 11 2023

Almanach Legend Gdańskich / słuchowiska, spacery, warsztaty

Jesienią zeszłego roku poznaliśmy trzy legendy o Gdańsku autorstwa Jerzego Sampa, teraz nadszedł czas na przedstawienie kolejnych. Przypowieść o złocie, historia Żab i Kruka oraz Chusta z trzema węzłami kryły w sobie mrok, który blednie przy emocjach jakie wywołają w was kolejne opowieści napisane przez słynnego gdańszczanina. Co się może zdarzyć, gdy spędzimy noc na niesławnej Wyspie Spichrzów, jakie tajemnice skrywa stojący na odludziu Młyn nad Kamienną Śluzą oraz dlaczego mieszkańcy hanzeatyckiego Gdańska wiedzieli, że należy z daleka omijać oberżę Jeruzalem. Te trzy pytania warto będzie zdać sobie tej jesieni.

 

Gdańska Galeria Miejska zaprasza na cotygodniowe wydarzenia organizowane w ramach projektu Almanach Legend Gdańskich. W programie są słuchowiska czytane przez aktorkę Teatru Wybrzeże – Annę Kociarz oraz omawiane przez gedanistę – Artura Kawińskiego, autorskie spacery z przewodnikiem Łukaszem Darskim i warsztaty edukacyjne z artystką Olą Fronc. W ciągu najbliższych trzech miesięcy, postaramy się wam przybliżyć trzy gdańskie legendy: Noc na Wyspie Spichrzów, Młyn nad Kamienną Śluzą, Zbrodnia w oberży „Jeruzalem”. Wydarzenia Almanachu Legend Gdańskich powstały na podstawie “Legendy Gdańskie: baśnie, podania i przypowieści” Jerzego Sampa.

 

Słuchowiska będzie można słuchać na popularnych platformach streamingowych: Spotify i YouTube, podobnie jak to miało miejsce w przypadku zeszłorocznej odsłony projektu, która jest do odsłuchania TUTAJ, albo TUTAJ.

 

Miejsca spotkań przed spacerem z Łukaszem Darskim będą ogłoszone na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Gdańskiej Galerii Miejskiej, na kilka dni przed wydarzeniem.

 

“Noc na Wyspie Spichrzów”

9 września, godzina 12:00 – premiera słuchowiska

18 września, godzina 18:00 – 20:00 –  spacer z Łukaszem Darskim (start –> Zachodni przyczółek Krowiego Mostu)
19 września, godzina 17:00 – 19:00 – warsztaty edukacyjne z Olą Fronc (obowiązują zapisy) –> https://goout.net/pl/bilety/warsztaty-z-ola-fronc/ecuu/

„Młyn nad Kamienną Śluzą”

07 października, godzina 12:00 – premiera słuchowiska

11 października, 18:00 – 20:00 – spacer z Łukaszem Darskim
17 października, godzina 17:00 – 19:00 – warsztaty edukacyjne z Olą Fronc (obowiązują zapisy) –> https://goout.net/pl/bilety/warsztaty-z-ola-fronc/fcuu/

„Zbrodnia w oberży Jeruzalem”
11 listopada, godzina 12:00 – premiera słuchowiska

15 listopada, godzina 18:00 – 20:00 – spacer z Łukaszem Darskim (start –> Północno-zachodni róg C.H. Madison)
21 listopada, godzina 17:00 – 19:00 – warsztaty edukacyjne z Olą Fronc (obowiązują zapisy) –> https://goout.net/pl/bilety/warsztaty-z-ola-fronc/gcuu/

 

Głos w słuchowiskach użycza

Anna Kociarz, znana również jako Anna Kociarz-Konopińska, polska aktorka teatralna i filmowa. W 1999 roku ukończyła studia na Akademii Teatralnej w Warszawie. 5 lutego 2000 roku miał miejsce jej debiut teatralny. Otrzymała m.in. nagrodę  im. Agnieszki Osieckiej na XXIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2002 r.). Obecnie aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

 

Słuchowiska omawia

Artur Kawiński, który po pierwszych studiach magisterskich jestem filologiem, po drugich studiach magisterskich – historykiem. Po studium gedanistycznym – do kompletu również gedanistą. Autor serii o Gdańskim Szamanie – Günterze Grassie, stworzonej w ramach projektu Günter i Daniel.

 

Prowadzący spacery 

Łukasz Darski, licencjonowany przewodnik po Gdańsku, Gdyni i Sopocie, pilot wycieczek i przewodnikiem turystyczny po województwie pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Posiada również uprawnienia Instruktora Rekreacji Ruchowej, co pozwala na poznanie Gdańska podczas wycieczki kajakiem.

Prowadząca warsztaty

Ola Fronc w 2014 obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Jerzego Ostrogórskiego. Zrealizowała kilkanaście malarskich wystaw indywidualnych, uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, 3-krotna stypendystka Miasta Gdańsk, autorka kilkudziesięciu autorskich warsztatów plastycznych. Mieszka i pracuje w Gdańsku, tworzy głównie w technice olejnej.

„Projekt finansowany z dotacji Miasta Gdańska” w ramach programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK