DO 3X SZTUKA / Warsztaty do wystawy Odsłonięty Brzuszek

Daty: 25.05 oraz 01, 02, 22, 23.06
Prowadzenie: Agnieszka Baaske
Zapisy: abaaske@ggm.gda.pl (grupy zorganizowane)
Cena: 5 zł (za oprowadzanie, warsztaty bezpłatne)

 

Zapraszamy do zapisywania się grup zorganizowanych na warsztaty artystyczne połączone z oprowadzaniem po ekspozycji. Warsztaty są tematyczne i odnoszą się do prezentowanych prac. W celu wyboru tematu prosimy o kontakt z prowadzącą. 

 

Tematy do wyboru:

 

TYTUŁ: Myślo – twory
ODBIORCA: młodzież szkolna ( IV – VIII )

Artystka Dominika Olszowy rozpoczyna właśnie twórczą przygodę z witrażem, podczas której skleja elementy barwionego szkła, zamyka je w mozaikowej, szkatułkowej formie, opowiadając historie codzienności. Wywyższa przy tym niezwykle pracochłonny warsztat, a myśl scenograficzną pozostawia w tyle. Czy to dobrze? Intuicja skłania do skinienia głową na tak. Sklejone myślo-twory są całkowicie autonomiczne, potrzebują ciszy i oddechu, aby móc opowiedzieć o sobie samych.

Podczas warsztatów skupimy się na  myślo-tworach, które w nas cichutko goszczą. Zaprosimy je do wyjścia na światło dzienne, pochwycimy ich wymowną treść, by następnie zatrzymać je w formie witraży. Dawniej posługiwano się szkłem barwionym przez topienie masy szklanej razem tlenków metali. My zaś – pomocą tekturowych, czarnych szablonów i transparentnych bibuł, stworzymy przeświecające obrazy.


Warsztaty poprzedza zwiedzanie wystawy z oprowadzaniem.


 

TYTUŁ: Gryzmoły są OK!
ODBIORCA: przedszkolaki i młodzież szkolna ( I – III )


Wystawie Odsłonięty Brzuszek towarzyszy motyw graficzny, opracowany przez grafika Marcela Kaczmarka. Przedstawia on ciągłą, zapętloną linię, w pierwszej chwili przypominającą zwykły bazgroł. Spontaniczny, nieprzedstawiający gryzmoł z notatnika.
Gdy przyjrzymy się baczniej – dostrzegamy wyraźnie brzuch z pępkiem. Tytułowy brzuszek i to całkiem mocno odsłonięty. A gdyby go jeszcze powiększyć? Jeszcze bardziej i bardziej!

Podczas warsztatów będziemy mieli okazję poddać się intuicyjnemu ruchowi. Jego granice zapiszemy na wielkoformatowych arkuszach pakowego papieru. Bo kto powiedział, że gdy ręka ślizga się po papierze, reszta ciała powinna spać? Możemy odcisnąć swój ślad całym ciałem – poprzez turlanie, skakanie, mikro ruchy, śmiech prosto z trzewi. Znajdźmy swoje miejsce, odkrywając przestrzeń na nowo. Ruch ciała i znak graficzny razem – to okazja do wspólnego doświadczenia jedności między tymi dwoma językami, zwykle uważanymi przecież za odrębne.

Warsztaty poprzedza zwiedzanie wystawy z oprowadzaniem.


 

TYTUŁ: Wystarczy wypowiedzieć życzenie !
ODBIORCA: młodzież szkolna I-VIII


Dorotka, straciwszy nadzieję na powrót do domu, jest zrozpaczona. Strach wpada na pomysł wezwania Skrzydlatych Małp, ale te nie mogą przekroczyć okalających Krainę Oz pustyni. Jeden z mieszkańców Szmaragdowego Grodu podsuwa dziewczynce pomysł udania się na południe, do rządzącej ludem Kwadlingów Dobrej Czarownicy Gladioli. Grupa przyjaciół wyrusza w drogę. Po kilku przygodach, wśród których jest pokonanie przez Lwa olbrzymiego pająka i w rezultacie jego koronacja na Króla Zwierząt, podróżnicy docierają do kraju Kwadlingów, których ulubionym kolorem jest czerwony, tak jak Winków żółty, a Manczkinów niebieski. Gladiola, Dobra Czarownica z Południa, młoda, piękna i miła kobieta z radością wita grupę przyjaciół.

Okazuje się, że spełnienie marzeń Dorotki niemal od samego początku było w zasięgu dziewczynki – noszone przez nią srebrne trzewiczki potrafią w mgnieniu oka przenieść ich właścicielkę w każde miejsce na świecie. Dorotce nie pozostaje nic innego, jak pożegnać przyjaciół i wypowiedzieć życzenie. Po chwili stoi w samych skarpetkach przed nowym domem, wybudowanym przez wujostwo w miejsce porwanego przez tornado. Znów jest bezpieczna, znów jest u siebie!

Zapraszamy na warsztaty inspirowane klasyką gatunku – powieścią dla dzieci pt. Czarnoksiężnik z Krainy Oz oraz dziewiczą mozaiką witrażową autorstwa Dominiki Olszowy pt. Bananowe Butki.
Podczas spotkania wcielimy się w postać Dorotki z Kansas i przeniesiemy się w dowolne miejsce, za pomocą srebrzystego obuwia. Dokąd nas nogi poniosą? Gdzie jest nasze wymarzone, bezpieczne miejsce? Sprawdźmy!

 

Warsztaty poprzedza zwiedzanie wystawy z oprowadzaniem.


 

TYTUŁ: Mozaika słowna
ODBIORCA: młodzież szkolna I-VIII

Podczas spotkania, prowadzeni zostaniemy eklektycznym tekstem kuratorskim, misternie skonstruowanym z wielu wątków pozornie do siebie nieprzystających. Zainspirowani witrażami artystki, z niezwykłą pieczołowitością skomponowanymi z nieregularnych kawałków szkła typu uroboros, nawiązującego do staroegipskiego i greckiego symbolu przedstawiającego węża z ogonem w pysku, który bez przerwy pożera samego siebie i odradza się z siebie.


Zapraszamy na warsztaty, na których wykleimy jedną, wielką, wspólną mozaikę ze słów, które wpadną nam przypadkowo do głowy. Ale jak to z przypadkami bywa, nasze dzieło może się okazać kompletnie nieprzypadkowe, pełna ważnej treści, która pomoże nam odnaleźć się w tu i teraz.

Warsztaty poprzedza zwiedzanie wystawy z oprowadzaniem.