Archeologia pamięci – warsztaty z dr Anną Kowalewską-Mróz / Günter Grass – Kolekcja

Data: 17.06.2023
Godzina: 10:00
Start: 4G, ul. Szeroka 34/35
Prowadzenie: dr Anna Kowalewska-Mróz
 
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnego spaceru, na którym, jak na warsztacie z archeologii, spróbujemy spojrzeć na wielogłosowość narracji związanej ze znanymi nam miejscami i dzięki odkrywaniu kolejnych warstw poznać je trochę głębiej. Wstęp wolny.
 
 

Archeologia pamięci. Odkrywanie kolejnych warstw narracji o Gdańsku między ul. Św. Ducha a Straganiarską.

 
Z każdym budynkiem, ulicą, konkretnym miejscem w mieście wiążą się zazwyczaj różne narracje: od oficjalnych wersji historii miasta, uwarunkowanych epoką historyczną, w której były spisywane, przez prywatne historie jego mieszkańców i gości, po teksty literatury pięknej, opisujące przestrzeń miasta, ale również na nowo je kreujące. Osobną opowieścią o mieście są przedstawiające je obrazy, grafiki czy zdjęcia. Ta wielogłosowość, szczególnie widoczna w przypadku miasta takiego jak Gdańsk, utrudnia co prawda uogólnienie narracji o nim, ale równocześnie jest dużo bliższa poznawaniu jego prawdziwego charakteru.
 
Takich narracji poszukiwać będziemy na naszym spacerze wzdłuż ulic Świętego Ducha, Szerokiej, Długiego Pobrzeża, Straganiarskiej i Świętego Jana. Oprócz oficjalnej narracji o historii miasta, którą przedstawiają nam dzisiejsi historycy przypomnimy sobie tę z czasów PRLu i sięgniemy po przewodniki polsko- i niemieckojęzyczne z czasów przed II wojną światową. Opis ten skonfrontujemy z perspektywą osobistych wspomnień chociażby Budzimiry Wojtalewicz-Winke, dzięki której powstała książka Dietera Schenka pt. „Jak pogoniłam Hitlera”. Przypomnimy sobie także kilka mniej lub bardziej znanych gdańskich legend. Na poszczególne miejsca postaramy się popatrzeć również z perspektywy kilku bohaterów utworów literackich, m.in. Güntera Grassa i Stefana Chwina oraz grafik Ryszarda Stryjca. Zastanowimy się też, jak odbieramy to miasto obecnie, a jaki obraz miasta mieliśmy 20, 40, 70 lat temu i jakie czynniki na to wpłynęły.
 
 
————————————–
 
Wydarzenie organizowane we współpracy z Centrum Herdera, partnerem wystawy Günter Grass – Kolekcja.