13 05 2023

Kraina soku – spacer z Barbarą Piórkowską

📅Data: 13.05.2023
🚪Godzina: 17:30
🏫Start: 4G, ul. Szeroka 34/35
🟡Prowadzenie: Barbara Piórkowska

Spacer inaugurujący wystawę Günter Grass – Kolekcja.

 

Kraina soku

Zapraszam na spacer z miejską naturą, odlegle inspirowany twórczością Güntera Grassa.

 

Odlegle – bo nie sposób dziś podziwiać roślin na sposób wyłącznie grassowski, zanurzony przez kucharki turbota w kulinarnym wykorzystaniu, zatrzymany w szkicach martwego lasu po szczurzej apokalipsie czy skloplony łzami przy obieraniu cebuli. Spróbujemy to zrobić, ale przyroda porasta miasto Gdańsk niezależnie od opisów literackich, rośliny ruderalne wyrastają na gruzach po każdej wojnie, nie patrząc na osiągnięcia sztuki. Jest to świat soczysty, wybuchający w maju z tak wielką intensywnością, że kręci się w nosie. Soki krążą w drzewach i pachnie życiem.


Obejrzymy i poczujemy tę obfitość korzystając z naszych zmysłów. Dorzucimy nieco wiedzy o zielonych towarzyszkach tak, by ją można było wykorzystać praktycznie, do sałatki. Noblista będzie z nami tekstem i motywem. Będą też inne teksty – i przede wszystkim uroda i moc miejskich roślin.

 

PROWADZI: Barbara Piórkowska, pisarka, poetka, autorka powieści „Szklanka na pająki” i „Kraboszki” i esejów o przestrzeni miasta „Utkanki”, pomysłodawczyni zielonych spacerów literackich po mieście i tworzącego się właśnie zielnika literackiego.

 

Startujemy spod 4G przy ul. Szerokiej 34/35 w sobotę 13 maja o godz. 17:30.

 

Spacer z Barbarą Piórkowską będzie jednym z wydarzeń organizowanych przez GGM w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.

Więcej informacji tutaj:

Wystawa w GGM1

Wystawa w 4G i Edukacja