13 05 2023
– 23 07 2023

Günter Grass – Kolekcja

Data: 13.05.2023 – 23.07.2023
Inauguracja: 13.05.2023, godz. 12:00
Miejsce: 4G, ul. Szeroka 34/35
Kuratorka: Maria Sasin
Identyfikacja graficzna: Ania Witkowska

 

Imaginarium Grassa


Grass. Noblista. Honorowy gość i obywatel Miasta Gdańska w poprzedniej dekadzie. Jest postacią niejednoznaczną, może nawet kontrowersyjną i niepoprawną. Enfant terrible polsko-niemieckich stosunków. Narażający się wielu, swoją szczerością, prostotą bycia, momentami patriarchalnym punktem widzenia, swoją skomplikowaną polsko niemiecką proweniencją. Jego niejednoznaczność wynikała z czasów, w których przyszło mu żyć. Nie zmienia to faktu, że jego gdańska trylogia jest jednym z wyznaczników gdańskiej literatury. Jej kamieniem milowym. Spuścizna literacka Grassa pozostaje niewyczerpanym źródłem badań i inspiracji dla współczesnych teoretyków i pisarzy.


Ale Grass był postacią wyjątkową, nie tylko ze względu na swoje zasługi na polu literatury. Był z wykształcenia rzeźbiarzem i grafikiem, a swoją działalność plastyczną traktował na równi z pisaniem. Przez dziesięciolecia z powodzeniem tworzył grafiki, rysunki i rzeźby. Jednak w tym świecie okazywał się większym konserwatystą przyznając, że „przedmiot lub przedmioty rysunku czy grafiki oznaczają najpierw same siebie. Nie jakieś tam odesłanie do sensu znajdującego się poza obrazem czyni je ważnym, lecz sposób w jaki zostały narysowane czy namalowane tuszem.” Grass mówił, że „gdy zmieniam coś w kolanie, muszę zmienić coś w uchu, ponieważ proporcje wiążą się ze sobą. To właśnie te powiązania czynią obraz atrakcyjnym, ważnym, nie czyni tego jakiś sens zewnętrzny na który wskazują.”


Na wystawie w galerii dedykowanej jego imieniu pokazujemy ogrom jego grafik, rysunków i rzeźb, pochodzących ze zbioru stu kilkudziesięciu jego dzieł zgromadzonych w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Prezentujemy spuściznę plastyczną Grassa bez zbędnego komentarza. Linki pomiędzy literackim światem Grassa a imaginarium plastycznym są dzisiaj oczywiste, jedne wynikają z drugich. Zapraszamy zatem w podróż z plastyczną wielowątkową i magiczną twórczością Grassa i do odnajdywania tych fascynujących połączeń świata słowa i obrazu.

 

Na wystawie Grass Kolekcja pojawią się również cztery filmy zatytułowane „Wrzeszczanki„ zrealizowane przez Fundację Palma. Bohaterkami filmu są działaczki, pionierki, twórczynie i organizatorki – wyjątkowe mieszkanki Wrzeszcza, które tak jak Günter Grassa zapisały się na kartach lokalnej i światowej historii.

 

Wystawa będzie także okazją do spacerów tematycznych, podczas których zaprosimy do poznania bliżej twórczości Güntera Grassa i zgłębienia jego artystycznej wizji natury i świata. Pierwszy spacer inaugurujący wystawę rozpocznie się już 13 maja o godzinie 12.00. Wraz ze znaną gdańską pisarką Barbarą Piórkowską wyruszymy z Gdańskiej Galerii Grassa przy ul. Szerokiej aby odkrywać roślinność wokół gdańskiej starówki i okolic. W czerwcu natomiast wątki historyczne i architektoniczne Gdańska w twórczości noblisty przybliży charyzmatyczna przewodniczka Anna Kowalewska-Mróz.


Na zakończenie wystawy, w lipcu wraz z Fundacją Palma i Natalią Koralewską będziemy odkrywać na nowo tak ukochany przez Grassa Wrzeszcz.