14 04 2023

“Ogólnopolski Test Wiedzy o Strefach Wolnych od LGBT”— otwarty performance Kamila Kaka

Data: Piątek, 14 kwietnia 2023,
Godzina:
16:30

Miejsce: Gdańska Galeria Güntera Grassa (4G), ul. Szeroka 34/35

 

Od początku 2019 roku prawie sto gmin, powiatów i województw ogłosiło się „strefami wolnymi od LGBT”. Przepisy zostały wprowadzone na jednej trzeciej terenu całego kraju — obszarze ponad dwa razy większym od terytorium Danii. Populistyczne ustawodawstwo jest symbolicznym narzędziem do upokarzania i dehumanizowania społeczności queerowej.

 

Performance nawiązuje do pracy “Strefa Wolna” prezentowanej na 7. Gdańskim Biennale Sztuki i poszukiwań twórczych prowadzonych od 2020 roku, skupiających się na obiektach dumy włodarzy stref wolnych i chęcią dzielenia się nimi z resztą świata. Motywy przedstawiają różne reprezentacje lokalnych tożsamości — począwszy od elementów kultury wernakularnej, rzeźb z siana z dożynek, poprzez zagrożone gatunki zachowane na danym terenie, aż po lokalnych celebrytów lub pomniki honorowych mieszkańców, a także miniaturowego Sfinksa z jednego parku rozrywki. Niektóre motywy skupiają się na wydarzeniach służących promocji regionu – jak Dzień Papryki, konkurs budowania rzeźb ze śmieci, konkurs matematyczny dla uczniów szkół podstawowych, gminne ognisko, zdobycie przez lokalny kefir ważnej nagrody mleczarskiej, czy nawet jednorazowa wizyta Reptilian w pewnej z gmin.

 

Artysta zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w quizie znajomości stref wolnych, zarówno w charakterze osób uczestniczących, jak i publiczności.

 

Przyjdź i sprawdź swoją wiedzę!