09 01 2023

DO 3X SZTUKA / warsztaty do wystawy „Gdy spojrzysz mi w oczy dwa razy, rozchylę usta lub zacisnę pięści”

40 milionów fotografii

Data: 10, 11, 12, 13.01.2023, godz. 12:00 – 14:00
Miejsce: GGM2, ul. Powroźnicza 13/15
Prowadzenie: Agnieszka Baaske
Zapisy: abaaske@ggm.gda.pl
Cena: 5 zł (za oprowadzanie, warsztaty bezpłatne)

 

„W Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przechowywanych jest blisko 40 milionów fotografii” – pisze w swoim tekście, towarzyszącym wystawie, Tomasz Stempowski – historyk i archiwista. Jak widać, to konkretne archiwum jest bardzo pojemnym zasobem. Znajdziemy tam fotografie spraw ważnych dla polskiej historii, jak i dowody banalności ludzkich działań.

 

Dlaczego tak wielką wagę przykłada się do fotograficznego upamiętniania teraźniejszości, która wraz z chwilą zamknięcia migawki staje się przeszłością? Jak daleko jest od archiwum państwowego do archiwum rodzinnego? Jeszcze całkiem niedawno grube tomiska o matowo czarnych stronicach poprzedzielanych przeziernymi bibułkami zawierały całe kolekcje pieczołowicie zbieranych i skrupulatnie wklejanych odbitek z wizerunkami przodków, uroczystości. Stały na najważniejszej półce domostwa. Oglądane wielokrotne, najczęściej podczas spotkań rodzinnych.

 

A jakie jest Nasze archiwum? Czy w ogóle istnieje? Które fotografie są najważniejsze i dlaczego właśnie te? Jaki jest klucz do naszych kolekcji? Podczas warsztatów inspirowanych wystawą pod kuratelą Łukasza Rusznicy, odpowiemy sobie na te pytania. Opowiemy wzajemnie nasze historie. Podzielimy się naszymi zbiorami. Może nie będzie to 40 milionów fotografii, ale właśnie ta jedna jedyna – najcenniejsza na świecie.

Warsztaty poprzedza zwiedzanie wystawy z oprowadzaniem.