23 01 2023
– 26 12 2022

Sztuka pod lupą / ferie zimowe 2023

Miejsce: Gdańska Galeria Miejska / Pracownia Artystyczna przy ul. Grobla I
15 osób / dla dzieci 7-13 lat
Prowadzące: Agnieszka Baaske
i Agnieszka Piasecka
Koszt: 200 zł / 5 dni – materiały i upominki w cenie / wpłata gwarantuje udział
Zapisy: abaaske@ggm.gda.pl

Tygodniowy turnus artystyczny, w trakcie którego weźmiemy pod lupę podstawowe techniki związane z jedną z dziedzin sztuki – fotografii. Różnorodne działania praktyczne poprzedzone będą tematycznymi prezentacjami, dzięki którym przeniesiemy się do fascynującego świata sztuki i uruchomimy pokłady naturalnej kreatywności, udowadniając, że w każdym z nas drzemie prawdziwy artysta!

 

23.01.2023 / PONIEDZIAŁEK / 10:00 – 14:00
Powitanie i działania integracyjne.
Bierzemy pod lupę … podstawowe dziedziny sztuki wizualnej: malarstwo, grafikę, rzeźbę i fotografię. Poznamy charakterystyczne dla epok przedstawienia i ich autorów.

Prezentacja tematyczna, rozmowa i nawiązujące do tematu przewodniego działanie warsztatowe. Działania poprowadzi edukatorka i arteterapeutka Agnieszka Baaske.

 

24.01.2023 / WTOREK / 10:00 – 14:00
Bierzemy pod lupę … naszą Galerię.

W planie zwiedzanie Gdańskiej Galerii Miejskiej. Opowieść o tym, czym jest miejsce zwane galerią sztuki i jakie pełni zadania. Kto w niej pracuje i czym się zajmuje. Kim jest artysta? Kim jest kurator? Co to jest wernisaż?

Prezentacja tematyczna, rozmowa i nawiązujące do tematu przewodniego działania
warsztatowe. Działania poprowadzi edukatorka i arteterapeutka Agnieszka Baaske.

 

25.01.2023 / ŚRODA / 11:00 – 15:00
Bierzemy pod lupę … fotografię – technika: cyjanotypia !

To technika fotograficzna wykorzystująca światłoczułość soli żelaza, charakteryzująca się monochromatycznym obrazem w przepięknym kolorze niebieskim, tworzonym przez błękit pruski. Używano jej także do otrzymywania obrazów bez użycia aparatu fotograficznego. Dzięki nieskomplikowanemu procesowi stosowana była również przez fotografów-amatorów. Metodą stykową wykonamy odbitki wybranych obiektów.

Prezentacja tematyczna, rozmowa i nawiązujące do tematu przewodniego działanie praktyczne. Działania poprowadzi artystka fotografka Agnieszka Piasecka.

 

26.01.2023 / CZWARTEK / 11:00 – 15:00
Bierzemy pod lupę … fotografię – technika: camera obscura !

Ten niezwykły pierwowzór aparatu fotograficznego bywa nazywany również ciemnią optyczną lub kamerą otworkową. Z pomocą pudełek po butach wykonamy wzajemne portrety. W dobie fotografii cyfrowej, użyjemy analogowych materiałów: papieru fotograficznego, wywoływacza i utrwalacza. Będziemy pracować w prawdziwej ciemni.

Prezentacja tematyczna, rozmowa i nawiązujące do tematu przewodniego działanie praktyczne. Działania poprowadzi artystka fotografka Agnieszka Piasecka.

 

27.01.2023 / PIĄTEK / 11:00 – 15:00
Bierzemy pod lupę … fotografię – technika: polaroid !

To legendarny już rodzaj techniki fotograficznej, umożliwiającej niemal natychmiastowe wywołanie zdjęcia. Proces trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. Wyparty przez przez technologie cyfrową, powracający w ostatnim czasie do łask. Podczas zajęć wykonamy po kilka ujęć, sprawdzając jak działają te cuda techniki.

Prezentacja tematyczna, rozmowa i nawiązujące do tematu przewodniego działanie praktyczne. Działania poprowadzi artystka fotografka Agnieszka Piasecka.