Artyści 7. Gdańskiego Biennale Sztuki

Z nieskrywaną radością informujemy, że Rada Kuratorska w składzie: Piotr Stasiowski (dyrektor GGM), Maria Sasin (kuratorka 4G), Grażyna Tomaszewska-Sobko (kuratorka GBS), Gabriela Warzycka-Tutak (kuratorka GGM1), Andrzej Zagrobelny (kurator GGM2), po wielu godzinach zawziętych debat, podjęła ostateczną decyzję dotyczącą wyboru artystów do konkursu 7. Gdańskiego Biennale Sztuki. Pośród wszystkich nadesłanych 166 zgłoszeń, do dalszego etapu zostało zakwalifikowanych 30 twórców/twórczyń, którzy będą mogli zaprezentować swoje prace podczas wystawy konkursowej.

Wśród owych szczęśliwców znaleźli się:

Alicja BachMaria Elena BonetGrzegorz Bożek
Marta BranickaPatrycja Cichosz
Natalia DopkoskaKrzysztof Gliszczyński
Marianna GrabskaKamil KakDaniel Kotowski
Milena KrasnopiórkoMagdalena KrólAnna Kwiatkowska
Michał ŁagowskiPiotr Tadeusz Mosur
Agata NowosielskaMateusz PękPlenum Osób Opiekujących Się
Agata PrzyżyckaGrażyna Rigall
Magdalena SadłowskaMaciej SalamonHanna Shumska
Anna Tyczyńska
Dorota SpłocharskaKatarzyna Swinarska
Alina Żemojdzin Marta Grabicka
Malina Tomaszewska
Turło RobertMarta WawrzynowiczAnna WitkowskaTomasz Zerek

Gratulujemy serdecznie wszystkim zakwalifikowanym osobom!

Otwarcie wystawy 7. Gdańskiego Biennale odbędzie się 3 lutego 2023 w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 (ul. Piwna 27/29), w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 (ul. Powroźnicza 13/15) i w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (ul. Szeroka 37).

16 kwietnia 2023 podczas finisażu konkursu i wystawy zostaną przyznane nagrody:

1. Główna

2. Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku,

3. Publiczności.


Nagroda dla zwycięzcy siódmej edycji Biennale:

Spośród finalistów jury wyłoni zwycięzcę siódmej edycji Biennale. Organizator Gdańskiego Biennale Sztuki – Gdańska Galeria Miejska przygotowała nagrodę w formie pieniężnej.

Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
Spośród finalistów/finalistek zostanie wyłoniony laureat/laureatka nagrody pieniężnej ufundowanej przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Nagroda Publiczności:
Wraz z otwarciem wystawy pokonkursowej, odwiedzający będą mogli głosować na artystę, który otrzyma „Nagrodę Publiczności”. 


7. Gdańskie Biennale Sztuki to siódma edycja wydarzenia artystycznego, które zaprezentuje twórczość kilkudziesięciu artystów profesjonalnych mieszkających i tworzących w województwie pomorskim. Konkurs i wystawa, oprócz ożywienia i integracji środowiska artystycznego mają w założeniu stworzenie ciekawej propozycji kulturalnej dla mieszkańców regionu gdańskiego i turystów.

Ideą biennale jest przede wszystkim uchwycenie najnowszych tendencji i kierunków w sztukach wizualnych uprawianych przez rodzimych artystów. Jest to również odpowiedź na potrzebę środowiska pomorskich artystów dotyczącej możliwości cyklicznej i szerokiej prezentacji najnowszych prac. Na wystawie pokonkursowej zostanie zaprezentowane szerokie spektrum technik artystycznych  twórców reprezentujących różne pokolenia.

Pierwsza edycja GBS miała miejsce w 2010 roku i od tego czasu wrosła już na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń artystycznych związanych z Gdańskiem. Pandemiczne lata 2020-21 przesunęły w naszych planach biennale aż o rok. Z tym większą radością wracamy do naszej publiczności z szeroką prezentacją najciekawszych trójmiejskich artystów!   

Dotychczasowi laureaci Gdańskiego Biennale Sztuki:

GBS 2020: Piotr Wyrzykowski za pracę Utwór na: kwartet smyczkowy, teatr leśny i uszkodzony dron.
GBS 2018: Agnieszka Piasecka za pracę Epitafium
GBS 2016: Martyna Jastrzębska za pracę Bajki Starego Kontynentu vol 1.
GBS 2014: Zuza Golińska za pracę Chórzyści
GBS 2012: Elvin Flamingo za pracę Dwaj ludzie z napisem Sopot
GBS 2010: Dorota Nieznalska za pracę Królowa Polski

Logo Gdańskiego Biennale Sztuki