25 11 2022
– 15 01 2023

Marek Targoński. Martwa natura

Czas trwania wystawy: 25.11.2022-15.01.2023

Wernisaż: 25.11 (piątek), godz. 18.00-20.00
Miejsce: 4G, ul. Szeroka 37
Kuratorka: Grażyna Tomaszewska
Identyfikacja graficzna: Gosia Golińska
Godziny otwarcia: wt-ndz, godz. 12.00-18.00
Bilety: 10 zł – regularny, 7 zł – ulgowy, 5 zł – grupowy (wstęp bezpłatny we czwartki i podczas wernisażu)

 

Wystawa zatytułowana Martwa natura prezentująca prace Marka Targońskiego to kolejna odsłona cyklu prezentacji twórczości rzeźbiarskiej trójmiejskich twórców w przestrzeniach GGM zatytułowanych Logos-Bios. Twórczość Targońskiego ukształtowała się na początku lat 90. w kręgu legendarnej galerii Wyspa, a później Łaźni. Mimo to twórca ten wypracował indywidualny, odrębny od ówczesnych trendów własny styl. Często używa zaawansowanych technologii, tworząc złożone struktury. Proponując własną definicję rzeźby buduje skomplikowane obiekty. Analiza i ocena procesów społecznych towarzyszy jego pracom od dawna. Marek Targoński konsekwentnie od początku działalności artystycznej stawia ważne pytania i dokonuje głębokiej analizy rzeczywistości, spierając się o imponderabilia. Jego rzeźbiarskie realizacje skłaniają do refleksji o potrzebie ciągłego samookreślania i determinacji wyborów. Tak jest również w przypadku obecnie prezentowanej w przestrzeni 4G ekspozycji jego prac. Artysta próbuje zbliżyć się do dramatu wojny w Ukrainie poprzez wąską perspektywę odległego obserwatora, wpisującego swoje refleksje w przestrzeń galerii, tym samym w kontekst sztuki. Prowokuje tym samym pytanie o wymiar artystycznego komentarza wobec wydarzenia, którego barbarzyński charakter przekracza wyobrażalną miarę. Jednocześnie bezpieczna perspektywa oglądu pozostawia czas na ocenę własnego status quo. Na wystawie zobaczymy tytułowe Martwe Natury, których trzon stanowią zdestruowane przedmioty codziennego użytku, zakomponowane przez artystę, jako temat do namalowania czy narysowania, wprowadzając doń element paradoksu. Do uczestnictwa w projekcie artysta zaprosił studentów pierwszego i drugiego roku Wydziału Malarstwa gdańskiej ASP (Zofia Krowczak, Julia Rogaszewska, Daryna Beznosenko, Marianna Jakus, Maja Brylińska, Jaśmina Kmiecik, Anna Walaszkowska, Andrzej Klesyk, Marcel Brański, Kaja Wójcik, Gabriela Michalczuk, Daria Vanzha, Olga Trawicka, Nylane Vahle, Wiktoria Jeka), a współpraca z nimi ma stanowić integralną część przedsięwzięcia.

 

Pierwsza wystawa z cyklu Logos – Bios miała miejsce w Gdańskiej Galerii Miejskiej w roku 2012. W ciągu niemal dekady zostało zaprezentowanych siedmioro artystów.   Zaproszeni do udziału w cyklu artyści i artystki reprezentują odmienne doświadczenia, intuicje i poszukiwania, podkreślając różnorodność postaw, która leży w naturze twórców i twórczyń.

 

Marek Targoński urodził się w 1969 roku w Łapach k. Białegostoku. W latach 1990 – 1996 studiował na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom zrealizował w Pracowni Rzeźby prof. Franciszka Duszeńki. Aneks do jego dyplomu powstał w Pracowni Intermedialnej doc. Witosława Czerwonki. Od 1997 roku pracuje na Wydziale Rzeźby gdańskiej ASP. W 2013 roku obronił pracę habilitacyjną. W latach 1992 – 1999 współpracował z Galerią Wyspa i Fundacją Wyspa Progress. W 1997 roku przebywał na stypendium artystycznym w Kolonii, realizując projekt „Transfer. Międzynarodowa wymiana artystów i wystaw, Nadrenia-Westfalia – Polska”. W 2002 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury z Funduszu Promocji Twórczości. Obecnie jako profesor ASP  pracuje na Wydziale Rzeźby i Intermediów.

 

Patroni medialni: 

Gdańsk.pl, Trójmiasto.pl, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Magazyn Linia