21 11 2022
– 09 12 2022

ALMANACH LEGEND GDAŃSKICH / spacery, warsztaty, słuchowiska

Skąd nazwa Żabi Kruk? Jaką magię kryła chusta z trzema węzłami? Czego uczy do dziś Przypowieść o złocie? Odkryj krok po kroku legendy Gdańska podczas spacerów, warsztatów edukacyjnych i słuchowisk dla całej rodziny. Tej jesieni poznaj Almanach Legend Gdańskich. Liczba miejsc na wydarzenia ograniczona, wstęp bezpłatny. 

 

Dlaczego legendy? Nie dawno, dawno temu, za górami, za lasami, a tuż obok w uliczkach, budynkach i zakątkach Gdańska działy się rzeczy niezwykłe. Legendy gdańskie kryją ziarno prawdy, w każdej z nich pojawiają się autentyczne postaci, konkretne miejsca, istniejące do dziś budowle. Jesienną porą dołączcie do odkrywania zapomnianych miejsc, historii i magii Gdańska.

 

W listopadzie Gdańska Galeria Miejska zaprasza na autorskie spacery z przewodnikiem Łukaszem Darskim, warsztaty edukacyjne z artystką Olą Fronc i słuchowiska czytane przez aktorkę Teatru Wybrzeże Annę Kociarz, przybliżające trzy legendy gdańskie Żaby i Kruk, Chustę z trzema węzłami i Przypowieść o złocie. Wydarzenia Almanachu Legend Gdańskich powstały na podstawie “Legendy Gdańskie baśnie, podania i przypowieści” Jerzego Sampa.

 

Na spacery i warsztaty obowiązują zapisy. 

 

Cykle wydarzeń składają się na spacer, słuchowisko i 2 warsztaty poświęcone każdej z legend.

 

Żaby i Kruk

Zapisy: https://app.evenea.pl/event/algzabikruk/ 

Chusta z trzema węzłami

  • 28 listopada o godz. 18.00 premiera słuchowiska.
  • 30 listopada godz. 17.00 spacer z Łukaszem Darskim – obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona.
  • 1 i 2 grudnia w godzinach 17.00-19.00 warsztaty edukacyjne z Olą Fronc  – obowiązują zapisy (więcej szczegółów wkrótce).

Zapisy: https://app.evenea.pl/event/alhchusta/

Przypowieść o złocie

  • 5 grudnia, premiera słuchowiska.
  • 7 grudnia (środa) o godz. 17.00 spacer z Łukaszem Darskim – obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona.
  • 8 i 9 grudnia warsztaty edukacyjne z Olą Fronc – obowiązują zapisy (więcej szczegółów wkrótce).

Zapisy: https://app.evenea.pl/event/algozlocie/

Prowadzący spacery 

Łukasz Darski, licencjonowany przewodnik po Gdańsku, Gdyni i Sopocie, pilot wycieczek i przewodnikiem turystyczny po województwie pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Posiada również uprawnienia Instruktora Rekreacji Ruchowej, co pozwala na poznanie Gdańska podczas wycieczki kajakiem.

Prowadząca warsztaty

Ola Fronc w 2014 obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Jerzego Ostrogórskiego. Zrealizowała kilkanaście malarskich wystaw indywidualnych, uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, 3-krotna stypendystka Miasta Gdańsk, autorka kilkudziesięciu autorskich warsztatów plastycznych. Mieszka i pracuje w Gdańsku, tworzy głównie w technice olejnej.

Głos w słuchowiskach użycza

Anna Kociarz, znana również jako Anna Kociarz-Konopińska, polska aktorka teatralna i filmowa. W 1999 roku ukończyła studia na Akademii Teatralnej w Warszawie. 5 lutego 2000 roku miał miejsce jej debiut teatralny. Otrzymała m.in. nagrodę  im. Agnieszki Osieckiej na XXIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2002 r.). Obecnie aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

„Projekt finansowany z dotacji Miasta Gdańska” w ramach programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK