15 10 2022
– 16 10 2022

Weekend urodzinowy Güntera Grassa

W katalogu do jednej z pierwszych wystaw Güntera Grassa w Trójmieście w 1997 roku Volker Neuhaus przywołał amerykańską historyczkę sztuki Mary Lee Thompson:

Grass słusznie znany jest jako autor. Ale być może nasze, zdominowane przez słowa społeczeństwo kładzie niesłusznie nacisk na jego książki. Obrazy Grassa istnieją, zanim pojawia się tekst. Tak jak sam sobie tego życzył, należy go traktować jako człowieka o dwóch profesjach: pisarza i plastyka

95. rocznica urodzin Güntera Grassa to nie tylko czas celebrowania jego dorobku artystycznego w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, ale również okazja do wspólnego wspominania noblisty. 16 października, w dniu urodzin autora, o godzinie 17.00 przestrzeń Galerii przy Szerokiej stanie się miejscem inspirującej rozmowy oraz przywołań muzycznych i kulinarnych pasji Grassa. Podczas spotkania, poruszając się między dziedzinami sztuk plastycznych i literatury zagłębimy się w temat wizualnej twórczości Grassa. Pretekstem do rozmowy będzie wystawa Kolekcja prezentująca wybrane grafiki, rysunki i rzeźby pochodzące z różnych okresów. Dyskusja będzie nie tylko możliwością do bliższego poznania tego artysty jako plastyka, ale również rozpocznie wspólne wieczorne świętowanie rocznicy jego urodzin.

PROGRAM:

15 października (sobota)

1/ Rodzinne warsztaty artystyczne Kałuża
godz. 12.00-14.00
Prowadzenie: Agnieszka Baaske
Zapisy: abaaske@ggm.gda.pl
Miejsce: Pracownia Artystyczna GGM (ul. Szeroka 34/35-37, wejście od ul. Grobla I ½)
Warsztaty są bezpłatne!

 

Z okazji rocznicy urodzin Noblisty, wszechstronnego artysty, którego dzieła doczekały się licznych naukowych opracowań, można powiedzieć postaci pomnikowej, chcemy go przybliżyć trochę z innej strony, bardziej osobistej. Dobrą okazją do tego może być najnowsza w gdańskiej kolekcji akwarela, która towarzyszyła tomikowi wierszy napisanych przez Güntera Grassa:

 

Są mniejsze, niż śledź z Morza Północnego.
Ich historie też są mniejsze,
od brzegu kałuży do brzegu kałuży.
Powiedziałbym, że jest odwrotnie.

 

Podczas warsztatów inspirowanych akwarelą Bałtyckie Śledzie, zaprzyjaźnimy się z nieco zapomnianą przez koneserów techniką – malowania farbami wodnymi. Skupimy się na dobrze nam znanych wodnych kręgowcach – rybach. Wybierać możemy spośród aż 32.000 opisanych gatunków. Być może pójdziemy dalej i sięgniemy po gatunki nieznane? Wsłuchamy się także w to, co mają nam do powiedzenia – w kontrze do przysłowia o tym, że dzieci i ryby głosu nie mają.

 

Warsztaty poprzedza zwiedzanie wystawy z oprowadzaniem.

 

16 października (niedziela)

2/ Spotkanie „Grass wizualnie”

godz. 17.00-19.00
Miejsce: Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 37
Wstęp wolny!

 

W spotkaniu wezmą udział:

  • Iwona Bigos dyrektorka założycielka Gdańskiej Galerii Miejskiej, która osobiście znała i przyjaźniła się z Günterem Grassem. Aktualnie jest kierowniczką Pawilonu Czterech Kopuł w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. 
  • Andrzej Fac, gdański poeta, bibliotekarz i eseista.
  • Roman Nieczyporowski, historyk i teoretyk sztuki.

Po spotkaniu zapraszamy na poczęstunek i mini koncert jazzowy.

W dniach 15 i 16 października wstęp do Gdańskiej Galerii Güntera Grassa jest darmowy! Zapraszamy!