27 09 2022
– 07 10 2022

Do 3X SZTUKA / warsztaty dla szkół

Warsztaty dla szkół do wystawy Sygnatury.

Prowadzenie: Agnieszka Baaske
Miejsce: GGM2, ul. Powroźnicza 13/15
Termin do wyboru: 28, 28, 30 września i 5, 6, 7 października, godz. 12.00-14.00

Zapisy: abaaske@ggm.gda.pl

Tematy do wyboru:

O MOICH PALCACH

Środkowy, poza ruchliwością i wybijaniem rytmu  nic nie potrafi. Ma pusto w głowie. Pyszni się wśród reszty, że jest najdłuższy, ale reszta śmieje się z niego, że ma najbrzydszy paznokieć, że nic ciekawego nie przeżył, że jest taki niekształtny. Mimo, że żyje w samym środku – nikt go nie lubi.


Józef Robakowski w swej obszernej artystycznej działalności utworzył m.in. pojęcie Kina Własnego, skupiającego się na auto obserwacji. Skierowanie uwagi na siebie bywa niełatwe. Jednocześnie na nikogo innego nie patrzymy tak często, jak właśnie na siebie. Na ile uważnie i świadomie? Codziennie wykonujemy tysiące ruchów, dziesiątki czynności. Nasze dłonie znajdują się prawie nieustannie w zasięgu naszego wzroku. Czy kiedykolwiek zarejestrowaliśmy ich działanie, żeby nie powiedzieć działalność? Każdy z palców dłoni stanowi swoistą indywidualność. Jednakże współpracują, niejako skazane na siebie. W sumie kochają się wszystkie. I kiedy są w niebezpieczeństwie, zamykają się w pięść. I wtedy: wara od tej całej społeczności!

Podczas warsztatów inspirowanych twórczością artysty fotografa, autora filmów i instalacji, skupimy się na naszych dłoniach. Przyjrzymy się naszym placom. To sprawnie współpracujący zespół czy pięciu indywidualistów? Zastanowimy się jak to z nimi jest naprawdę. Opowiemy sobie ich historie. Być może zachcą mieć imiona? Z pomocą przyjdą nam farby. Zapiszą zarówno najdelikatniejsze muśnięcie opuszka, jak i zdecydowany ślad otwartej palmy.

Warsztaty są poprzedzane zwiedzanie wystawy z oprowadzaniem.


CIĄGŁA LINIA HORYZONTU

Od początku lat 90. wiodącym tematem w twórczości Tomasza Ciecierskiego jest pejzaż. Z czasem stał się jedynie elementem składowym kompozycji, obrazkiem w obrazie. Pejzaże artysty,  a w zasadzie kompozycje, żeby nie powiedzieć struktury pejzażowe, wywodzą się z rzeczywistości, co zostaje czasami wyraźnie podkreślane włączeniem w obręb płótna widokówek z malowniczymi widokami.


Okruchy kawałki, pozornie przypadkowe ścinki tworzą obrazo-rysunki. Fragmenty sztucznie połączone okazują się być kompozycją niemal doskonałą. Powstają syntetyczne, graniczące z abstrakcją formy.

Podczas warsztatów inspirowanych asamblażami artysty, stworzymy własne konfiguracje. Do dyspozycji będą rożnego rodzaju drobne przedmioty, materie i papiery. Nie zabraknie widokówek. Powstaną mentalne pejzaże, malarskie mapy nasycone nieprzypadkową przypadkowością.

Warsztaty poprzedza zwiedzanie wystawy z oprowadzaniem.