01 09 2022
– 10 10 2022

Zabójstwo do przyjęcia

Czas trwania wystawy: 1-19.09 i 30.09-10.10.2022

Miejsce: Berlin

Artyści i artystki: Yana Bachynska (UA-PL) + Piotr Pauk (PL) Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Anatoliy Belov (UA) + Kacper Szalecki (PL) Galeria Arsenał w Białymstoku, Oleksandr Burlaka (UA) + Marcin Polak (PL) Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, David Chichkan (UA) + Karol Radziszewski (PL) Galeria Labirynt w Lublinie, Yaroslav Futymskyi (UA) + Ewa Zarzycka (PL) Gdańska Galeria Miejska, Zukentiy Horobiov (UA) + Anna Konik (PL) Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Alina Yakubenko (UA) + Bogdan Babenko (PL) Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Alevtina Kakhidze (UA) + Piotr Bosacki (PL) Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, Lesia Khomenko (UA-PL) + Mikołaj Chylak (PL) Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Nastia Teor (UA) + Kasia Hertz (PL) Gdańska Galeria Miejska, Katia Libkind (UA) + Max Skorwider (PL) Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, Kateryna Lysovenko (UA-AT) + Monika Drożyńska (PL) Galeria BWA Zielona Góra, Daniil Nemyrovskyi (UA) Muzeum Sztuki w Łodzi, Denis Pankratov (UA) + Zuzanna Hertzberg (PL) Galeria Labirynt w Lublinie, Valentyna Petrova (UA-DE) + Lesia Pczołka (PL) Muzeum Sztuki w Łodzi, Nina Savenko (UA) + Ada Rączka (PL) Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Anna Scherbyna (UA-DE) + Liliana Zeic (PL) Muzeum Sztuki w Łodzi, Larisa Venediktova (UA) + Marek Wasilewski (PL) Galeria Arsenał w Białymstoku, Vova Vorotniov (UA) + Zbiok Czajkowski (PL) Galeria BWA Zielona Góra

Projekt graficzny: Uliana Bychenkova (UA-DE)

Instytucje: Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Galeria Arsenał w Białymstoku, Galeria BWA Zielona Góra, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galeria Labirynt w Lublinie, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Gdańska Galeria Miejska, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie.

„Zabójstwo do przyjęcia” to cykl dzieł sztuki przeznaczonych do prezentacji na billboardach. Każda praca powstała z potrzeby mówienia o wojnie i wspierania Ukrainy w obliczu skierowanej w nią totalnej agresji militarnej Rosji. Polska solidaryzuje się z Ukrainą. Nasze kraje dzielą granicę. Przyjmujemy uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy wraz z całym bagażem ich wojennych doświadczeń. Struktura niniejszego projektu odzwierciedla tę właśnie sąsiedzką solidarność.

 

Prace powstały w ukraińsko-polskich parach artystycznych przy wsparciu polskich instytucji działających w obszarze sztuki i kultury współczesnej. Efektem wspólnej refleksji jest świadectwo artystów i artystek znajdujących się w bezpośrednim niebezpieczeństwie, oraz tych przebywających w – teoretycznie – bezpieczniejszych miejscach. To także apel do osób spoza Ukrainy, aby przyjrzały się sobie, swoim reakcjom i działaniom podejmowanym w odpowiedzi na zbrodnie, jakie mają miejsce zaledwie kilka godzin jazdy samochodem od Polskiej granicy.

 

Konflikty zbrojne często są postrzegane poprzez pryzmat popkulturowych uproszczeń, co utrudnia zglobalizowanemu społeczeństwu zrozumienie osób dotkniętych wojną. Dlatego ważne jest, aby słuchać i nagłaśniać to, co mają do powiedzenia. Trwająca obecnie wojna zaważy na przyszłym kształcie świata. Agresja Rosji, której działania obejmują bombardowanie szpitali położniczych i egzekucje ludności cywilnej strzałami w tył głowy, ma na celu podporządkowanie sobie narodu, władz i terytorium Ukrainy.

 

Zakończenie tej wojny będzie miało kluczowe znaczenie dla przyszłości Europy i rodzi fundamentalne pytania o przyszłe sposoby sprawowania władzy i współistnienia w świecie. W obliczu brutalnej rosyjskiej agresji na Ukrainę ważne jest udzielanie pomocy i wsparcia, w tym informacji. Propaganda, fake newsy i jawne kłamstwa są odwiecznym elementem wojennej propagandy. Niniejsza wystawa jest odpowiedzią na ludobójcze działania Rosji w Ukrainie – ta wojna dotyczy nie tylko Ukrainy, ale również nas, Polaków.

 

Anna Łazar (PL) i Lada Nakonechna (UA-DE)

Kwiecień 2022

Previous slide
Next slide