03 09 2022

Z potrzeby serca / spotkanie o pracy afektywnej

spotkanie w ramach wystawy Doroty Walentynowicz Cherish

Data: 3 września, godz. 17.00 

Miejsce: 4G, ul. Szeroka 37

W spotkaniu udział wezmą Plenum Osób Opiekujących Się (Dorota Walentynowicz, Wera Morawiec, Anna Steller, Ania Witkowska) oraz socjolog Kuba Szreder. Spotkanie poprowadzi Ania Ciabach.
Wstęp wolny!

 

Praca afektywna, a szczególnie praca reprodukcyjna i praca opiekuńcza, jest nadal przede wszystkim domeną kobiet. Praca afektywna jest wykonywana najczęściej bez wynagrodzenia i postrzegana jako dar.  Podobnie jak zasoby naturalne, została relegowana poza granice tego, czym zajmowała się do tej pory ekonomia, a zatem poza granice gospodarki kapitalistycznej. Doprowadziło to do ich dewaloryzacji, podobnie jak do dewaloryzacji zasobów naturalnych i samej natury. Niewidzialna praca kobiet, podobnie jak i eksplorowane zasoby naturalne,  jest jednym z filarów gospodarki kapitalistycznej, ale pod warunkiem, że zostanie jej odebrana wartość ekonomiczna.

 

Jak możemy zrewaluować pracę afektywną? Jak doprowadzić do jej bardziej zrównoważonej dystrybucji we współczesnym społeczeństwie? Jak temat opieki jest dziś podejmowany w sztuce? Zapraszamy do rozmowy!

 

O uczestnikach: 

Plenum Osób Opiekujących Się to grupa robocza powołana w 2021 r. przez Werę Morawiec, skupiająca artystki/ów, kuratorki/ów i myślicielki/i identyfikujące się jako osoby opiekuńcze. Do projektu zapraszane są nie tylko osoby, które obecnie opiekują się dziećmi, ale także osoby dbające o przestrzeń społeczną i kulturową oraz jej ekspansję na rzecz płynnych i niebinarnych tożsamości. Plenum zbiera się co miesiąc, aby rozmawiać, udzielać sobie wsparcia, rozszyfrowywać system i planować lepszą przyszłość.

 

Kuba Szreder – kurator, wykładowca akademicki (ASP Warszawa, Wydział Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich), socjolog i teoretyk sztuki, zajmujący się m.in. feministyczną analizą ekonomii sztuki współczesnej. W 2018 roku współzałożył razem z Kathrin Böhm Center for Plausible Economies, współpracownik Community Economies Research Network – globalnej sieci badawczej zajmującej się ekonomiami społecznościowymiW swojej ostatniej książce ABC of Projectariat: Living and Working in a Precarious Art World (2021) analizuje warunki pracy i życia artystycznego projektariatu, z naciskiem na oddolne strategie przeciwdziałania systemowo narzuconej prekarności.

 

W czasie spotkania zapewniamy opiekę dla dzieci.