31 08 2022

Dzieło sztuki w społeczeństwie zmęczenia / wykład

Data: 31 sierpnia (środa), godz. 18.00
Miejsce: GGM2, ul. Powroźnicza 13/15
Wstęp wolny!

 

Zapraszamy na wykład Jakuba Gawkowskiego towarzyszący wystawie „SygnaturyDzieło sztuki w społeczeństwie zmęczenia.

 

Choć żyjemy w świecie ogarniętym obsesją nazywania, mierzenia, nadawania sygnatur i numerów seryjnych, nie jesteśmy już jedynie społeczeństwem kontroli. Staliśmy się, jak zauważa Byung-Chul Han, także społeczeństwem cierpiącym przez przewlekłe zmęczenie wywołane nadmiarem pozytywności i wiarą w to, że wszystko jest możliwe. Wykład jest autorskim komentarzem do wystawy Sygnatury, wizualnego eseju o (samo)identyfikacji, ciele i tożsamości. Traktując wybrane prace jako punkt wyjścia zastanowię się, w jaki sposób społeczeństwo zmęczenia potrzebuje artystek i artystów, mogących splątywać zastane kategorie tożsamości i oferować nowe sposoby funkcjonowania w nim. W jaki sposób zmęczenie, a także słabość i porażka mogą nieść potencjał emancypacji, zamiast być kategoriami naznaczonymi brakiem?

 

Jakub Gawkowski to kurator i historyk sztuki związany z Muzeum Sztuki w Łodzi. Absolwent Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. Kurator i współkurator wystaw Atlas Nowoczesności. Ćwiczenia (Muzeum Sztuki, 2021), Ziemia znów jest płaska (Muzeum Sztuki, 2021), Agnieszka Kurant. Erroryzm (Muzeum Sztuki, 2021), Die Sonne nie Świeci tak jak słońce (Trafostacja Sztuki, 2020), Diana Lelonek. Buona Fortuna (Fondazione Pastificio Cerere, 2020), Najpiękniejsza Katastrofa (CSW Kronika, 2018). Stypendysta programu DAAD theMuseumsLab 2022.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Widok wystawy "Sygnatury".