29 07 2022
– 07 10 2022

Chłodne usta fal

Czas trwania wystawy: 29.07-07.10.2022
Otwarcie wystawy: 29.07.2022, godz. 18.00-21.00
Miejsce: GGM1, ul. Piwna 27/29
Artystki: Alicja Pakosz, Wiktoria Walendzik
Kuratorka: Michalina Sablik
Identyfikacja graficzna: Kaja Gliwa
Koordynatorka: Andżelika Kliś

Godziny otwarcia: wt.-ndz., 12.00-19.00
Przedłużamy wystawę o cztery dni, do 7 października!

 

Masz takie chłodne usta fal – powiedział mi podczas ostatniego spotkania. Potem odszedł na zawsze, jak ostatni pociąg relacji Sopot-Warszawa, jak pamiętna zielona noc i sierpniowy turnus. Twe ramiona łódź Magellana – mówił, kiedy spacerowaliśmy wzdłuż mojego wybrzeża. Piasek odliczał sekundy, minuty, godziny. Grał z wiatrem w oszukańczą grę. To było nieuchronne. Wiedzieliśmy, że skończy się nagle i boleśnie, ale i tak nie dowierzaliśmy. Woleliśmy czerpać garściami z tych wspólnych chwil. Byliśmy tak różni jak dwie krople wody. Dla niego życie to portowa knajpa, dla mnie ocean, ocean, ocean…

 

Mówiłam mu, że mam takie miejsca, w których rodzą się bursztyny, gdzie słońce dotyka moich wzburzeń i okrągłości. A człowiek opowiadał uczenie o owadach, lasach, eocenie i miliardach lat zamkniętych w złocistych kamieniach. Ludzie! Oni potrafili wymyślać takie piękne historie: o królach, pianistach, romantycznych pisarzach i tajemniczych komnatach. Przypadkowym zdarzeniom przypisywali ponadczasowe znaczenie. Żyli w pogoni za nadawaniem wszystkiemu sensu. Teraz odeszli i zostawili po sobie puste lobby hotelowe, sklepy z pamiątkami, smażalnie ryb i samotne porty. Parasole, klapki, leżaki, siatki na motyle, gazety. Dziś już nikt nie przeczyta, o czym donosił świat.

 

Ocieram jedną, samotną, słoną łzę. Zamknę to wspomnienie w szklanej szkatułce i będę nosić blisko serca, jak najdroższy brylant. Gdy wokół czuć już było zapach nadchodzącej katastrofy, w kieszeniach wibrowały alerty pogodowe i doskwierało 36 stopni w cieniu, on wszedł bosymi stopami w to miejsce, gdzie piasek zapada się pod ich ciężarem i powiedział: masz takie chłodne usta fal…

Michalina SablikAlicja Pakosz
(ur. 1996 w Tychach) – pracuje w medium malarstwa, rzeźby i wielkoformatowej dioramy. Od 2021 roku doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Profesora Andrzeja Bednarczyka. Uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. w CSW Kronika, BWA w Katowicach, Galerii Arsenał, Galerii Raster i Galerii Labirynt. Laureatka nagrody głównej konkursu Nowy Obraz Nowe Spojrzenie (2021) i nagrody Gdańskiej Galerii Miejskiej w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2020. Mieszka w Krakowie.

 

Wiktoria Walendzik (ur. 1994 w Łodzi) – rzeźbiarka. We wrześniu 2020 roku ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na kierunku Sztuka Mediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. w TRAFO, CSW Zamek Ujazdowski, Zachęcie, Galerii Serce Człowieka, MS1 w Łodzi i Rondzie Sztuki w Katowicach. Finalistka konkursów: Artystyczna Podróż Hestii (2019), Project Room 2019 CSW Zamek Ujazdowski, Fundacji Grey House Galerii Szara Kamienica i laureatka nagrody Gdańskiej Galerii Miejskiej w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2020. Mieszka i pracuje w Przewodowicach, Rogówcu, Warszawie i Rawie Mazowieckiej.

 

Wystawa Chłodne usta fal Alicji Pakosz i Wiktorii Walendzik jest nagrodą Gdańskiej Galerii Miejskiej w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2020, organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku.

 

Patroni medialni:
Magazyn Szum, Notes Na 6 Tygodni, Magazyn Linia, Prestiż Magazyn Trójmiejski, gdansk.pl, trójmiasto.pl