06 06 2022
– 10 07 2022

Do 3X SZTUKA / warsztaty dla szkół

Warsztaty do wystawy Karoliny Wojtas i Maćka Cholewy Kolonie dla szkół

 

Jeśli macie ochotę przyjść ze szkołą na warsztaty do wystawy w GGM1 to zachęcamy do indywidualnego kontaktu: abaaske@ggm.gda.pl. Przygotowaliśmy dla Was propozycje trzech tematów do wyboru.
 

MY, SAMOZWAŃCZY KOSMONAUCI!
Prowadzenie: Agnieszka Baaske
Miejsce: GGM1, ul. Piwna 27/29
Termin: do ustalenia

Duet artystów to naturalnie zawiązana w trakcie powstawania wystawy formacja samozwańczych kosmonautów. Na bajkowy wizerunek artystów składają się muskularne skafandry o włochatym wzorze, klosze niedbale zarzucone na głowy, a w dłoniach masa śmieci o galaktycznych konotacjach. Artyści jak fotoreporterzy śledzą własną historię próby podboju kosmicznego. Gdzieś się wspinają, czegoś szukają, coś badają, poruszają się w niewiadomym kierunku… oczywiście, że chcemy do nich dołączyć! W każdym z nas drzemie marzenie o udziale w misji kosmicznej, o przywdzianiu skafandra i spacerze w stanie nieważkości. Zewnętrzne powłoki skafandra kosmicznego chronią przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym oraz przed poruszającymi się z olbrzymią prędkością cząstkami pyłu.  Przezroczysty, plastikowy hełm również chroni przed promieniowaniem i mikrometeoroidami. Wewnątrz hełmu krąży tlen, żeby zapobiec parowaniu przyciemnionej osłony na twarz.  

Podczas warsztatów wybierzemy się na międzygalaktyczną wyprawę. Nim jednak wyruszymy, skonstruujemy niezbędne nam do wyjścia w przestrzeń wyobraźni – astronomiczne maski.

 MARSJAŃSKIE PAŃSTWO/MIASTO
Prowadzenie: Agnieszka Baaske
Miejsce: GGM1, ul. Piwna 27/29
Termin: do ustalenia

W marcu 2022 roku ma miejsce kolejna edycja Mars Colony Hackathon. Są to warsztaty organizowane przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych, Europejską Fundację Kosmiczną i Polską Agencją Kosmiczną, których celem jest stworzenie projektów marsjańskich miast-państw. Dwoje polskich artystów, kosmicznych dyletantów, Karolina Wojtas i Maciek Cholewa wypełnia formularze zgłoszeniowe. Doświadczają jednak sporego rozczarowania projektem. Wystawa Kolonie jest próbą odpowiedzi artystów na jałowość proponowanych przez organizacje opcji. Wszechobecny blask, wielkie i ruchome satelity, kobaltowe lunety, złote gwiazdy. Brokat – gwiezdny pył. Marsjańska acz kopalniana sceneria silnie przyciągająca do wykonu własnej kosmicznej wizji. Podczas warsztatów zbudujemy makietę marsjańskiego państwa/miasta. Zastanowimy się nad celowością takiej osady. Użyjemy materiałów z recyklingu. Nie zabraknie elementów odblaskowych, co by puścić zajączka daleko w przestrzeń.

 POCZTÓWKA Z KOSMICZNEJ KOLONII
Prowadzenie: Agnieszka Baaske
Miejsce: GGM1, ul. Piwna 27/29
Termin: do ustalenia

 

Pozorna trywialność formalna ekspozycji oraz tytułowe Kolonie pozwalają myśleć o wakacyjnym pobycie, gdzieś daleko od codziennej rzeczywistości. Przychodzi na myśl czas wolny, zabawa, eksplorowanie nowego. Przebywając na koloniach, wczasach czy turnusach lubimy wysłać wiadomość do naszych najbliższych. Dać znać, jak jest świetnie tam, gdzie ich nie ma. Poopowiadać o innym.

Podczas warsztatów wykonamy i wypiszemy widokówki z kolonii na Marsie. Do kogo je wyślemy?

 

Widok wystawy "Kolonie" w GGM1.