30 05 2022
– 26 06 2022

Do 3X SZTUKA / warsztaty dla szkół

Warsztaty do wystawy Joanny Rajkowskiej Horyzont Zdarzeń dla szkół

Jeśli macie ochotę przyjść ze szkołą na warsztaty do wystawy w GGM2 to zachęcamy do indywidualnego kontaktu: abaaske@ggm.gda.pl. Przygotowaliśmy dla Was propozycje trzech tematów do wyboru.

Niepewność
Prowadzenie: Agnieszka Baaske
Miejsce: GGM2, ul. Powroźnicza 13/15
Termin: do ustalenia

Kluczem do czytania ekspozycji jest światło i władza ulokowana w spojrzeniu. W pełnym niepokoju obrazie ciemność, która przez wieki symbolizowała podporządkowanie i brak orientacji – powraca jako obszar nieokreślony. Światło, pojawiające się po zmroku świeci, ale oświetla tylko to, co chce oświetlić. W jego cieniu skrywa się klucz do współodczuwania, do odkrywania związków i zależności ze światem innych osób, zjawisk i przedmiotów.

Gdy zapada zmrok, zamieramy. Pojawia się niepewność. Próbujemy nadrabiać pozostałymi zmysłami to, czego nie widzi oko. Największa, ogromna zmiana zachodzi w ciągu pierwszych 10 minut przebywania w całkowitej lub prawie całkowitej ciemności. Ożywa wyobraźnia. Nasze myśli nabierają coraz wyraźniejszych kształtów, materializują się.

Podczas warsztatów zajmiemy się utrwaleniem fotograficznym wybranych fragmentów rzeczywistości w przestrzeni wystawy. Użyjemy do tego flesza naszych aparatów w telefonach. Zobaczymy, co ukaże się w tym ułamku sekundy oświecenia. Przeanalizujemy powstałe kompozycje.

Zastanowimy się nad uchwyconymi relacjami obiektów i przestrzeni.Poszukiwanie nowego języka
Prowadzenie: Agnieszka Baaske
Miejsce: GGM2, ul. Powroźnicza 13/15
Termin: do ustalenia

Jednym z kluczowych haseł wymienionych przez kuratorkę Annę Mituś – obok empatii i niepewności – jest: poszukiwanie nowego języka. Chciałoby się z rozsypanych elementów naszej rzeczywistości poukładać wszystko od nowa, inaczej. Pewnie lepiej. Czy ciągle mamy czas, żeby debatować o naszym świecie? Czy zdołamy włączyć do konwersacji wszystkich rozmówców, pamiętając o wykluczeniach przeszłości?

Podczas warsztatów stworzymy swoistą nowomowę opartą na efektach poszukiwania nowego języka. Czy będą to dźwięki – słowa czy też gesty lub znaki graficzne? Być może coś zupełnie innego – nowego. Rodzaj układanki, która prowadzić nas będzie do rozumienia więcej i siebie nawzajem.Empatia
Prowadzenie: Agnieszka Baaske
Miejsce: GGM2, ul. Powroźnicza 13/15
Termin: do ustalenia

Czy ciągle mamy czas, żeby debatować o naszym świecie? Wystawa Joanny Rajkowskiej jest podróżą w czasie, którą jednocześnie odbywamy w dwóch kierunkach. Wstecz, przyglądając się własnemu uwikłaniu w procesy, które doprowadziły do miejsca, w którym obecnie jesteśmy oraz w przyszłość, ku miejscu w którym możemy się znaleźć, o ile wyciągniemy wnioski z tej lekcji. Wśród obiektów zgromadzonych w przestrzeni Galerii odnajdujemy popularne, żeby nie powiedzieć populistyczne piny. Przypinki stanowią dziś nieodzowny element wizerunku. Przypinamy je do odzieży by ozdobić, rozśmieszyć. Ale również – często bardzo wprost – zamanifestować poglądy, zaznaczyć naszą przynależność. Informują więc o aktualnych wartościach, które nam przyświecają. Artystka traktuje to niepozorne kółeczka jako nośnik ważnego przekazu. Wykonane przez nią piny zawierają ponadczasowe symbole, kierującą naszą uwagę ku zanikającym wartościom uniwersalnym, wypychane dziś przez choćby hedonizm materialistyczny.

Podczas warsztatów z uważnością przeanalizujemy treści przywołane przez artystkę, zapiszemy najistotniejsze dla nas spostrzeżenia i z pomocą urządzenia do produkcji przypinek wykonamy swoje autorskie piny.