11 05 2022
– 19 06 2022

Do 3X SZTUKA / warsztaty dla szkół

Warsztaty do wystawy Lesi Pczołki Ulica Słabości dla szkół

Jeśli macie ochotę przyjść ze szkołą na warsztaty do wystawy w 4G to zachęcamy do indywidualnego kontaktu: abaaske@ggm.gda.pl. Przygotowaliśmy dla Was propozycje trzech tematów do wyboru.

Pusta kartka niczego nie wyraża.
Prowadzenie: Agnieszka Baaske
Miejsce: 4G, ul. Szeroka 37
Termin: do ustalenia

Lesia Pczołka poszukuje środków wyrazu dla trudno uchwytnych procesów, które dotyczą relacji pomiędzy społeczeństwem, a sprawującymi władzę w Białorusi.

Przywołuje białe, czyste kartki A4, które zawieszone w oknach – stały się symbolem protestu przeciwko opresyjnej rzeczywistości. Nawet brak konkretu przeraża rządzących, nawet absencja jest znakiem odstępstwa i sposobem wyrażenia niewidzialnego. Przecież pusta kartka nic nie znaczy, prawda?

Podczas warsztatów staniemy odważnie twarzą w twarz ze stronicą białego papieru. Przez kilka minut będziemy wpatrywać się w śnieżnobiały arkusz, jak ekran, na którym wyświetli się powidok naszych myśli – to, co dla nas w tej chwili najważniejsze. Wszystko, co wywoła nasza wyobraźnia – zanotujemy. Opowiemy sobie, co widzimy w niewidzialnym. Zarówno w kontekście wystawy Ulica Słabości, jak i naszych osobistych zaułków.Flaga. Tylko Moja.
Prowadzenie: Agnieszka Baaske
Miejsce: 4G, ul. Szeroka 37
Termin: do ustalenia

Białoruś jest jedynym państwem, które przywróciło – niewielkimi zmianami – radziecką symbolikę. W oryginale kolory reżimowych flag są czerwone i zielone. To nie jest flaga narodu, nie ma w niej realnej idei. Instalacja Zachód słońca nad bagnem nawiązuje do uroczystych dekoracji na ulicach Mińska. Zbiór sztandarów skonstruowanych z propagandowych gazet, pełnych strachu i resentymentu.

Podczas warsztatów zastanowimy się czym w zasadzie jest najważniejszy symbol narodowy. Co oznacza dla nas ten pas tkaniny o określonych kolorach i proporcjach?
Czy wyglądałaby tak samo, gdybyśmy osobiście decydowali o zawartej w niej symbolice?

Jaki kształt, wielkość i barwy przybrałaby nasza indywidualna flaga i jakie wartości by reprezentowała?Frotaż Bazowy
Prowadzenie: Agnieszka Baaske
Miejsce: 4G, ul. Szeroka 37
Termin: do ustalenia

Pięć rzeźb powtarza kształt baz latarni stojących jeszcze do niedawna przy głównych ulicach Mińska. Ich ornament zaprojektował Nikołaj Michołap, wzorując się na tradycyjnych kontuszowych pasach słuckich. W latach 2017-2019 przeprowadzono całkowitą wymianę latarń na uniwersalne i plastikowe – symbolicznie odzwierciedlające realny brak szacunku dla kultury i sztuki, aprobujące bylejakość.

Podczas warsztatów, wykorzystując technikę frotażu – przywołamy pierwotny ornament, który stanie się zaczątkiem większej, osobistej kompozycji. Trochę to jak wywoływanie duchów… dopatrywanie się przeszłości, ożywianie jej.

Stos kartek.