17 03 2022

DO 3X SZTUKA / warsztaty do wystawy PULL THE TRIGGER

Poruszenie
Data: 17.03.2022 (czwartek), godz. 17.00-19.00
Miejsce: GGM2, ul. Powroźnicza 13/15
Prowadzenie:  Aleksandra Fronc
Zapisy: abaaske@ggm.gda.pl
Cena: 30 zł

Klasycznie nieruchome malarstwo naścienne. Ale czy na pewno? Wystawa Pull the trigger pokazuje, że obraz pomimo bezruchu w przestrzeni fizycznej może nas szarpnąć metafizycznie, potrząsnąć do bólu, wywołać niepokój, niezgodę lub tęsknotę. Może wywołać wewnętrzne gilgotki doprowadzając do śmiechu albo sprowokować obgryzanie paznokci z napięcia. Obraz – płótno z wyschniętą warstwą farb, rozciągnięte sztywno na drewnianej ramie – nie rusza się, pozostaje bez drgnięcia w towarzystwie nieruchomej ściany.

Wejdziemy jednak w paradoksalną polemikę z tym stwierdzeniem. Poruszymy obraz, który nas porusza. Analizując moc tego osobistego poruszenia, wchodząc we wszech sprawczą przestrzeń cyfrową zabawimy się w demiurgów-chirurgów, którzy wychodzą z roli bezbronnego widza i zmieniają zasady gry. Możemy dopisać zakończenie historii snutej przez obraz, możemy odwrócić jej bieg, precyzyjnie dodać bądź odjąć pewne elementy. Możemy wzmocnić lub osłabić treść przekazu. Jesteśmy sprawczy. Nie jesteśmy bezbronni. Dajemy się poruszyć, ale my też poruszamy tym co pozornie niewzruszone. Zewnątrz sterowność wymieniamy na kierownictwo wewnętrzne. Poprowadzę Was i siebie przez nowoczesną animację cyfrową wybierając prostą i podstawową ścieżkę tak, aby każdy mógł skorzystać z tego doświadczenia i bardziej niż na technologii skupić się na nawiązywaniu z malarstwem innej niż dotychczas relacji.


Każdy uczestnik powinien mieć swój tablet z dostępem do programu Procreate.
Poniżej modele tabletów, na których działa Procreate:

  • 12.9-inch iPad Pro (1st, 2nd, 3rd, 4th, and 5th generation)
  • 11-inch iPad Pro (1st, 2nd, and 3rd generation)
  • 10.5-inch iPad Pro
  • 9.7-inch iPad Pro
  • iPad (9th, 8th, 7th, 6th, 5th generation)
  • iPad mini (6th i 5th generation)
  • iPad mini 4
  • iPad Air (4th i 3rd generation)
  • iPad Air 2

Jeśli ktoś ma inny tablet i inny program graficzny, który samodzielnie obsługuje – też super, jest to miłe widziane również. Jednak instruktaż prostej animacji poprowadzę jedynie do obsługi Procreate. Istnieje także możliwość uczestnictwa z pominięciem elementu animacji, skupiając się na pracy graficznej na tablecie, która odpowiada na zagadnienia warsztatu. – Aleksandra Fronc

 
Fragment obrazu Przemysława Garczyńskiego "Porządkowanie".