13 05 2022
– 10 07 2022

KOLONIE Karolina Wojtas & Maciek Cholewa

Daty: 13.05-10.07.2022
Otwarcie wystawy: 13.05.2022, godz. 18.00-21.00
Miejsce: GGM1, ul. Piwna 27/29
Artystka i artysta: Karolina Wojtas, Maciek Cholewa
Kuratorka: Daria Grabowska
Koordynacja: Andżelika Kliś
Identyfikacja graficzna: Marcel Kaczmarek
Godziny otwarcia: wt-ndz, 12.00-19.00
14 maja podczas Nocy Muzeów GGM1 jest czynne w godzinach 16.00-23.00.

We came all this way to explore the Moon,
And the most important thing is that we discovered the Earth.

W marcu 2022 roku ma miejsce kolejna edycja Mars Colony Hackathon. Są to warsztaty organizowane przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych, Europejską Fundację Kosmiczną i Polską Agencją Kosmiczną, których celem jest stworzenie projektów marsjańskich miast-państw. Dwoje polskich artystów, kosmicznych dyletantów, Karolina Wojtas i Maciek Cholewa wypełnia formularze zgłoszeniowe. Do udziału w projekcie przyjęte zostaje tylko jedno z nich, które finalnie opuszcza warsztaty będąc zwyczajnie wkurwionym. Cholewa pisze do mnie i Karoliny: „Nawet jeśli ktoś mnie przekona, że te zaawansowane badania marsjańskie i kolonia są potrzebne, to szczególnie w ich projektowaniu i poddawaniu ich refleksji bądź co bądź futurologicznej – po co przenosić tam istniejący świat?”.

Duet Karoliny Wojtas i Maćka Cholewy to naturalnie zawiązana w trakcie powstawania wystawy formacja samozwańczych kosmonautów. Na bajkowy wizerunek artystów składają się muskularne skafandry o włochatym wzorze, klosze niedbale zarzucone na głowy a w dłoniach masa śmieci o galaktycznych konotacjach. Są więc spadające gwiazdy i pikujące drony, Wielki Wybuch fajerwerków czy kosmiczny wytrysk na pociągłej, łysej głowie Cholewy. Artyści jak fotoreporterzy śledzą własną historię próby podboju kosmicznego. Pozostawieni samotnie na obcej planecie albo też powracający na Ziemię, znajdują się w zawieszeniu jak bohaterowie literatury drogi. Gdzieś się wspinają, czegoś szukają, coś badają, jadą w niewiadomym kierunku. W „Koloniach” świat planety jest rzeczywistością porzuconej polskiej ziemi i przeciwstawia się wizji romantycznych podbojów kosmosu; jest piaskownicą usypaną z hałd przykopalnianych w Śląsku i tymczasową bazą w porzuconym kiosku handlowym. Nie ma tutaj miejsca na wielkobudżetowe produkcje – w końcu to sztuka z dotacji publicznych, a nie prywatnych kapitałów.

„Wyprawy kosmiczne stanowiły nieznany dotąd, najkosztowniejszy ze wszystkich możliwych rodzaj dezercji z obszaru historycznych przemian”, głosił Starck w antyastronautycznej diatrybie wykreowanej przez Stanisława Lema w „Powrocie z gwiazd”. Ucieczka w kosmos jest niczym innym jak poddaństwem w rozwoju i próbą znalezienia pozaziemskiej scenerii dla aktualnie wyniszczających świat systemów, tych opartych na kapitalistycznej eksploatacji i wyzysku. Nic dziwnego, że pojedynczy astronomowie nachylają się nad etyką badań kosmosu, czego przykładem może być The Just Space Alliance – inicjatywa opowiadająca się za bardziej inkluzywną i etyczną przyszłością pozaziemską.

„Kolonie” to historia, która musi kończyć się śmiercią, by inne życia mogły trwać dalej. Katastroficzne myślenie jest przez artystów pożądane a wręcz ma charakter pobożnego życzenia rozpisanego na pocztówce z kosmosu.

Daria GrabowskaKarolina Wojtas (ur. 1996) – fotografka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi oraz czeskiego Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Żyje w kolorowym świecie eksperymentu i niekończącej się zabawy. Czerpie z dziecięcych fantazji i wspomnień. Inspiracją mogą stać się dla niej bałagan w ogrodzie dziadka albo wielka ślizgawka. Przez jej wystawy nie da się po prostu przemknąć, bywają zasypane brokatem albo balonami, ale można poczuć się na nich dzieckiem – pobawić się, czymś porzucać i pobazgrać. W 2019 roku w wakacje otworzyła swoje własne muzeum w rodzinnej wsi na Podkarpaciu.

https://www.instagram.com/matriioszka/

Maciek Cholewa (ur. 1991) – artysta wizualny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, reprezentowany przez Galerię Szarą. Tworzy obiekty, grafiki, fotografie oraz wideo. Skupia się na tematach związanych z peryferiami, miastem, społecznością lokalną oraz wizualną interpretacją tekstów kultury. W swoich narracjach stosuje przetworzenie zasłyszanych historii oraz kontekstów.  Mieszka w małym mieście, które traktuje jako ważne źródło odniesień i inspiracji. Autor profilu „Pozdrowienia z małego miasta”.

https://www.instagram.com/pozdrowienia_z_malego_miasta/

Daria Grabowska (ur. 1993) – przede wszystkim dicemakerka i backseat gamerka. Okazjonalnie kuratorka i krytyczka. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Pisze m.in. dla magazynu SZUM czy „Zeszytów Artystycznych”. Jedna z dwóch organizatorek ogólnopolskiej konferencji na temat aktualnego stanu polskiej krytyki artystycznej (z Pauliną Brelińską, #StanKrytyczny, 2016). Autorka pracy magisterskiej poświęconej zmianom polskiej krytyki artystycznej po 1989 roku („Gdzie macie swoich krytyków?”, 2018). Pomysłodawczyni i realizatorka konkursu artystycznego Tekken Art Tournament (z Piotrem Polichtem oraz Jankiem Owczarkiem, 2019). Przez nudniejszy okres życia (2017-2022) działająca jako etatowa kuratorka, koordynatorka a pod koniec kariery kierowniczka działu programowego w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Mieszka i pracuje w jednym z miast mniejszych – Błaszkach.


Podziękowania: Wojciech Radwański i Agata Logiewa, Kajetan Wichrowski, Aleksandra Piegat, Kacper Dzida, Dorota Thermomix, Galeria Szara, Momo Młynarska, Aleksandra Gałka

Patroni Medialni: Magazyn Szum, Notes Na 6 Tygodni, Magazyn Linia, Prestiż Magazyn Trójmiejski, www.gdańsk.pl