26 06 2021

Skala Beauforta #5 / O polityczności

Data: 26 czerwca 2021 (sobota), godz. 13.00-15.00
Miejsce: GGM2, ul. Powroźnicza 13/15
Goście: Dorota Nieznalska, Jakub Banasiak, Jakub Dąbrowski
Prowadząca: Kora Tea Kowalska

Czy wszystko jest polityczne, a historia to fikcja? Artyści ofiarami systemów? Czy istnieje jeszcze odbiorca sztuki współczesnej? Podczas rozmowy wobec wystawy Goshki Macugi ŚMIERĆ MARKSIZMU pod kuratelą Patrycji Ryłko zaproszeni goście: Dorota Nieznalska, Jakub Banasiak i Jakub Dąbrowski spróbują odpowiedzieć między innymi na te niebagatelne pytania. Całość moderować będzie Kora Tea Kowalska.

Informujemy, że w związku z pandemią COVID-19 obowiązuje nas limit 20 osób przebywających w tym samym czasie w GGM2 Limit ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Przy wejściu do Galerii można dobrowolnie okazać zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu (w formie drukowanej bądź za pomocą aplikacji w telefonie).

DOROTA NIEZNALSKA  

Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, NOMUS Nowe Muzeum, MOCAK w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii Arsenał w Białymstoku, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Norrtelje Konsthalle w Szwecji, Kunstforum Ostdeutsche Galerie w Regensburgu. W 2012 roku otrzymała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne. W 2013 roku uzyskała stopień doktora na Wydziale Rzeźby, Kierunek Intermedia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 2010-2017 wykładowczyni na Wydziale Rzeźby i Intermediów. Realizuje prace z zakresu rzeźby, instalacji, fotografii, wideo. W swoich wczesnych pracach wykorzystywała między innymi symbole religijne. Problem silnej tradycji katolickiej panującej w Polsce łączyła z męską dominacją w społeczeństwie. Poruszała także tematy tożsamości, seksualności oraz stereotypowych ról kobiet i mężczyzn. Obecnie interesują ją zagadnienia relacji społecznych i politycznych w kontekście przemocy. Realizuje projekty badawcze dotyczące miejsc pamięci, śladów pamięci/zapomnienia oraz historii.

strona autorska: www.nieznalska.com

JAKUB BANASIAK
Historyk i krytyk sztuki, adiunkt w na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej ASP. Redaktor naczelny rocznika naukowego „Miejsce” i magazynu krytyczno-artystycznego „Szum”. Ostatnio opublikował Proteuszowe czasy. Rozpad państwowego systemu sztuki (wyd. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, 2020).

JAKUB DĄBROWSKI
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Adiunkt w Katedrze Historii Sztuki Polskiej Najnowszej na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie. Zajmuje się historią sztuki po 1945 roku oraz zagadnieniami z pogranicza sztuki i prawa. Autor m.in. dwutomowej monografii Cenzura w sztuce polskiej po 1989 roku. Aspekty prawne (wspólnie z Anną Demenko) oraz Cenzura w sztuce polskiej po 1989 roku. Artyści, sztuka i polityka

KORA TEA KOWALSKA
Archeolożka i antropolożka kultury, wykładowczyni, autorka tekstów i kolekcjonerka rzeczy wyrzuconych przez innych. Prowadzi internetowy projekt od rzeczy skład. Współpracowała z licznymi instytucjami, współtworząc m.in. projekty kulturalne, instalacje artystyczne, organizując warsztaty czy pracując nad wystawami i kolekcjami muzealnymi. Obecnie pracuje nad książką na temat zjawiska śmieci w kulturze.

Wstęp wolny

fot. Rafał Mroziński