5. GRASSOMANIA 2013 – „Ostatnie tańce” – fotorelacja

Żeby zobaczyć fotorelację prosimy przewinąć tekst do dołu strony i kliknąć guzik „zobacz wszytkie” umieszczony przy miniaturach zdjęć.

5. GRASSOMANIA 2013 – „Ostatnie tańce” – 4 – 5.10.2013

Miejsca:

Kolonia Artystów, ul. Miszewskiego 18, Gdańsk – Wrzeszcz

Teatr Miniatura, Al. Grunwaldzka 16, Gdańsk – Wrzeszcz

Klub Żak, Al. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk – Wrzeszcz

Akademia Tańca Dance Avenue, ul. Konrada Leczkowa 1, Gdańsk – Wrzeszcz

Stacja de Luxe, Al. Grunwaldzka 22, Gdańsk – Wrzeszcz

Wybrane lokalizacje w przestrzeni publicznej Gdańska – Wrzeszcza

Gdańska Galeria Miejska już po raz piąty organizuje Grassomanię – festiwal w przestrzeni miejskiej, inspirowany wybranymi aspektami twórczości Güntera Grassa, prezentujący współczesne realizacje artystyczne nawiązujące do jego dzieł.

Kanwą tegorocznej edycji festiwalu jest ilustrowany tom poetycki Güntera Grassa pt.: Ostatnie tańce, którego wersja oryginalna ukazała się dokładnie 10 lat temu. Miejscem festiwalowych wydarzeń pozostaje niezmiennie Wrzeszcz – dzielnica, w której urodził się i dorastał Günter Grass.

Podczas festiwalu w otoczeniu projekcji oryginalnych rysunków Güntera Grassa, wyświetlanych na fasadach wybranych budynków, obejrzymy performance, które w swej formule wykorzystują taneczną ekspresję. Programowi głównemu będzie towarzyszył szereg wydarzeń realizowanych przez zaprzyjaźnione z Gdańską Galerią Miejską wrzeszczańskie instytucje kultury. Wśród nich m.in.: warsztaty taneczne w Klubie Żak i Akademii Tańca Dance Avenue, projekcje filmowe w Kolonii Artystów, pokaz tańca współczesnego i koncert w Teatrze Miniatura, a na koniec każdego dnia festiwalowego after party w Stacji de Luxe.

Tegoroczny festiwal Grassomania wpisuje się w cykl wydarzeń pod wspólnym tytułem „Wokół Grassa”, przygotowanych we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz Stowarzyszeniem Güntera Grassa w Gdańsku z okazji jubileuszu 86. urodzin noblisty.

Program festiwalu:

PIĄTEK

SOBOTA

wielkoformatowe projekcje rysunków z tomu „Ostatnie tańce” na fasadach wybranych budynków i pokazy performances

wielkoformatowe projekcje rysunków z tomu „Ostatnie tańce” na fasadach wybranych budynków i pokazy performances

Teatr Miniatura,

ul. Grunwaldzka 16

18.00 – koncert Sebastiana Arnolda z Berlina – podwórko Teatru Miniatura-wejście od ul. Politechnicznej

Wykrzyknik!

Plac Waryńskiego – róg ul. L. Waryńskiego/Al. Grunwaldzkiej.

19.00 – Anna Steller, otwarcie

19.30 – Anna Kalwajtys

Klub

Róg ul. Jaśkowa Dolina/ul. Jana Matejki

19.45 – Angelika Fojtuch

20.15 – Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz

Wnęka

Róg ul. Jana Matejki/Józefa Wassowskiego

21.00 – Yaryna Shumska

Ramka

Róg ul. Studzienki/Politechniczna

20.30 – Piotr Wyrzykowski

Akademia Tańca Dance Avenue, ul. Konrada Leczkowa 1 – UWAGA! Pokaz przeniesiono z Teatru Miniatura

21.00 – otwarty pokaz tańca współczesnego Akademii Tańca Dance Avenue

Stacja De Luxe

po 22.00 – projekcje rysunków z tomu „Ostatnie tańce” tylko dla dorosłych

po 22.00 – projekcje rysunków z tomu „Ostatnie tańce” tylko dla dorosłych

5. GRASSOMANIA 2013 – koncert – Sebastian Arnold

Sebastian Arnold to jednoosobowy zespół muzyczny, posługujący się perkusją i syntezatorami. „Zespół” gra połączenie jazzu, elektroniki oraz post-rocka poprzez zastosowanie bezpośredniej interakcji między instrumentarium perkusyjnym i sprzętem elektronicznym. Poszczególne utwory wykonywane są w trakcie jazzowej improwizacji do linii stworzonej przy użyciu nakładających się na siebie pętli, wprowadzanych na żywo sampli i dźwięków generowanych przez syntezatory. To właśnie w ten sposób Sebastian Arnold uzyskuje efekt, w którym w pojedynkę może uzyskać efekt brzmienia całego zespołu. Ten człowiek-orkiestra z Niemiec dostarcza zawsze energetyczne show oraz solidną dawkę inteligentnej tanecznej elektroniki.

http://blog.sebastian-arnold.net

Sebastian Arnold

Data: 5 października 2013, godz. 18:00, Teatr Miniatura, wejście od ul. Politechnicznej

WSTĘP WOLNY

Wydarzenie towarzyszące – Videoscreening „Our Darkness”

Międzynarodowy projekt screening'owy „Our Darkness” jest przedstawieniem kuratorskiego wyboru prac video, które koncentrują się na tematach wyparcia, ukrywania, zatajenia w kontekście społecznym. Filmy te, z różnych perspektyw, pokazują napięte relacje między moralnością, zaspokojeniem potrzeb a fatum rzeczywistości.

Żołnierze, którzy po powrocie z wojny zmierzają się z codziennością. Dziesięciu mężczyzn, którzy podczas tajnej konferencji decydują o losie kraju. Radykalna próba pewnej kobiety pozostania na zawsze młodą. Historia wykluczenia społecznego pewnego muzeum. Obalenie komunizmu, opowiedziane przy pomocy pornografii. „Ciemność” nie tylko jako jednostka miary siły wizualnego przekazu, ale jako instrument badania społecznej kontroli i politycznej świadomości.

Kurator Viktor Neumann

W ramach projektu zostaną zaprezentowane prace:

Emmanuelle Antille, Yael Bartana, Guy Ben Ner, Klaus vom Bruch, Keren Cytter, Jen DeNike, Discoteca Flamingstar, Harun Farocki, Andrea Fraser, Dieter Froese, Patrycja German, Christoph Girardet/ Matthias Müller, Niklas Goldbach, Justyna Górowska, Bettina Gruber/Maria Vedder, Gary Hill, Judith Hopf, Saskia Holmkvist, Laura Horelli, Christian Jankowski, William E. Jones, Korpys/Löffler, Kobas Laksa, Billy Lumby, Bjørn Melhus, Tracey Moffatt, Moser/Schwinger, Fjodor Pavlov-Andreevich, Daniel Reuter, Mika Rottenberg, John Sanborn/Kit Fitzgerald, Corinna Schnitt, Lydia Schouten, Clemens von Wedemeyer, William Wegman, Ming Wong, Florian Zeyfang.

Videoscreening „Our Darkness”

Kurator: Viktor Neumann

Wydarzenie towrzyszące festiwalowi 5. Grassomania

Data: 5 października 16.30 – 23.30

Miejsce: Kolonia Artystów, ul. Miszewskiego 18

WSTĘP WOLNY

5. GRASSOMANIA 2013 – „Ostatnie tańce” – program warsztatowy:

– 30.09.2013, Akademia Tańca Dance Avenue, 18.00, warsztaty taneczne – tango *

* liczba miejsc ograniczona – zapisy prowadzi Akademia Tańca Dance Avenue, email: biuro@3dance.pl

tel. 58 670 90 28 (pon. – pt. 14:00 – 22:00)

– 05.10.2013, Klub Żak, 11.00-13.00 warsztaty taneczne dla dzieci w wieku 9-12 lat prowadzone przez Dorotę Hołownię.

Zgłoszenia: kasia.pastuszak@klubzak.com.pl

– 4, 7, 9.10 – 11.00-13.00 – Warsztaty rzeźbiarsko- ceramiczne dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat zatytułowane „Taniec” inspirowane rzeźbami i rysunkami Güntera Grassa

– 10.10 – 11.00-13.00 – Warsztaty dla seniorów zatytułowane „Collage” zainspirowane pracami Herberta Zangsa. Warsztaty poprzedzi wykład i oprowadzanie po wystawie artysty.

– 14, 16.10 – 11.00-13.00 – Warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat zatytułowane „Collage” zainspirowane pracami Herberta Zangsa. Warsztaty poprzedzi wykład i oprowadzanie po wystawie artysty.

Wszystkie warsztaty odbywają się w Pracowni Artystycznej Gdańskiej Galerii Miejskiej (ul. Grobla I 1/2, Gdańsk)

(Szczegółowe informacje: gtomaszewska@ggm.gda.pl)

– 16.10.2013, Pracownia Artystyczna Gdańskiej Galerii Miejskiej (ul. Grobla I 1/2, Gdańsk), 19.00 wernisaż wystawy prac, które powstały w trakcie warsztatów zorganizowanych w ramach obchodów „Wokół Grassa”

Artyści performance biorący udział w festiwalu o swoich performances:

Anna Steller

W moich ostatnich pracach penetruję ekstremalne stany emocjonalne. W działaniach performance kładę nacisk na „bycie tu i teraz”. Forma nie jest istotna, istotna jest idea, którą przekazuję a która krystalizuje się w szczerej, pozbawionej nadmiernych ozdobników formie. Ciało jest tworem w przestrzeni i czasie, ciało komunikuje, to co myśl wytwarza. Ograniczam środki wyrazu do minimum, aby dotrzeć do esencji przekazywanej idei, po to by skomunikować się z widzem, umożliwić mu wniknięcie w przestrzeń, którą kreuję.

Anna Kalwajtys

W realizowanych przeze mnie performances podejmuje aspekty ludzkiej kondycji w kulturze jako elementu budowania tożsamości oraz transgresji społecznej. Podejmuję aspekty takie jak: graniczność, biologiczność człowieka, tożsamość oraz krytyczne spojrzenie na współczesną kulturę. Zajmuję mnie tematyka kanibalizmu społecznego polegającego na wzajemnym eliminowaniu się członków grupy, poprzez wykluczanie słabszych jednostek ze społeczeństwa. W moich działaniach stosuję prowokację, która wiąże się z eksponowaniem granicznych sytuacji egzystencjalnych człowieka.

Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz

Z teatru wychodzę na ulicę, moje działanie może wydarzyć się wszędzie. W swojej pracy łączę draq, kabaret, rytuał, działania ostateczne. Interesuje mnie łączenie przeciwieństw, stawianie pytania o granice między człowieczeństwem a zwierzęcością. Nadrzędną wartością jest dla mnie tworzenie i kreowanie siebie takim jakim chcę być, przełamując stereotypy i przyjęte normy w imię wolności każdej ludzkiej jednostki.

Angelika Fojtuch

Performance to radykalny, niezawodnie przezroczysty i niezobowiązujący środek komunikacji. Ostatni, który pozostaje gdy wszystkie inne zawiodły.

Yaryna Shumska

W moich działaniach zwracam się ku tematowi człowieka, który znajduje się w stanie niepewności, jest otoczony różnymi kontekstami i pytaniami. Człowieka zamkniętego w pewnym systemie, w którym egzystuje, nieustannie krocząc do przodu bez możliwości powrotu i ucieczki. Poszukiwanie wyjścia z tego zamkniętego koła powoduje w działaniach napięcia stymulujące zmiany. To pewnego rodzaju badanie samej siebie, ale też otaczającego społeczeństwa i jego współistnienia z człowiekiem.

Piotr Wyrzykowski

Performance – to postawienie się w sytuacji stresu i niepewności. Zaprojektowanie sobie na tyle niewygodnej sytuacji, iż wyjście z niej „wygranym” jest niemożliwe. Performance nie może się udać. Performer nie może odnieść sukcesu. Może zrobić wrażenie, ale nie stać się „championem” sytuacji. W performancji najważniejsze jest popełnianie błędów, to one budują doświadczenie i gwarantują rozwój formy. Performance nie należy powtarzać. Periodyczność zużywa emocje performera. Gesty stają się zbyt pewne i oczywiste. Mistrzostwo wynikające z praktyki staje się wrogiem „nieudaczności” języka performance.

Chyba, że artysta postanowi inaczej.

Promocja księgrani Koliber w trakcie Grassomanii:

W trakcie Grassomanii Księgarnia Koliber znajdująca się w Gdańsku-Wrzeszczu, przy ul. Do Studzienki 7 proponuje Państwu promocyjne ceny na kilkanaście tytułów książek Güntera Grassa (z rabatem minimum 25%).

Wśród tytułów Noblisty dostępnych w księgarni Koliber są między innymi: „Moje stulecie”, „Ostatnie tańce”, „Przy obieraniu cebuli”, „Skrzynka”, „Spotkanie w Telgte”, W drodze z Niemiec do Niemiec”, „Pokazać język”, „Rozległe pole”.

Promocja na książki Güntera Grassa potrwa do końca trwania festiwalu. W najbliższy piątek księgarnia będzie otwarta do godziny 22.00, w sobotę księgarnia otwarta jest w godzinach 10.00 -14.00.

Zapraszamy na stronę Facebook księgarni Koliber

Organizatorzy:

Gdańska Galeria Miejska, Gdańsk Miasto Wolności

Współorganizatorzy:

Muzeum Narodowe w Gdańsku, Marszałek Województwa Pomorskiego, Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku

Partnerzy:

Dance Avenue, Teatr Miniatura, Kolonia Artystów, Artitude e.V., Stacja de Luxe, Oficyna Gdańska, Steidl Verlag Klub Żak, Konsulat Generalny Niemiec, Akademie der Künste Archiv, Dom Güntera Grassa w Lubece, Adolf Luther Stiftung Krefeld

Patroni medialni festiwalu:

AMS, Gazeta Wyborcza, Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, o.pl

Dziękujemy biuru Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdańsku za użyczenie prądu na potrzeby realizacji festiwalu Grassomania.