6. FESTIWAL GRASSOMANIA

6. Festiwal Grassomania

Gdańska Galeria Güntera Grassa

5 października 2014

Tegoroczna, szósta edycja Festiwalu Grassomania odbędzie się w siedzibie Gdańskiej Galerii Miejskiej noszącej imię noblisty oraz w jej okolicach – miejscach zabytkowej Starówki gdańskiej, bezpośrednio związanych z powieściami Güntera Grassa: „Blaszanym bębenkiem”, „Turbotem” i „Wróżbami kumaka”.

Podczas Festiwalu odbędą się trzy wydarzenia: odsłonięcie rzeźby „Turbot pochwycony” autorstwa Güntera Grassa, na które zaprasza Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz premiera gry komputerowej „Grassówka” i spotkanie autorskie z Norbertem Honsząpoświęcone najnowszej biografii gdańskiego noblisty.

Spotkanie autorskie z Norbertem Honszą. Promocja książki „Günter Grass. Biografia”

Gdańska Galeria Güntera Grassa (4G), godzina 16:30

Odsłonięcie rzeźby „Turbot pochwycony” autorstwa Güntera Grassa

przedproże Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (4G), godzina 18:00

Prezentacja gry komputerowej „Grassówka”

Gdańska Galeria Güntera Grassa (4G), ul. Szeroka 37

Kamienica, róg ul. Piwnej i ul. Kołodziejskiej

Kamienica, róg ul. Straganiarskiej i ul. Grobli IV

Żuraw, Długie Pobrzeże

godzina 19:30 – 22:00

Organizator Festiwalu Grassomania: Gdańska Galeria Miejskai Miasto Gdańsk

Partnerzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Gdańsku | Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku | Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga | Dom Güntera Grassa w Lubece | Wydawnictwo Oskar

Sponsor rzeźby: EDF Polska S.A.

Patronat honorowy: Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego

Patroni medialni: Radio Gdańsk | Gazeta Wyborcza | Trojmiasto.pl | In Your Pocket | o.pl

Spotkanie autorskie z Norbertem Honszą. Promocja książki „Günter Grass. Biografia”

Günter Grass – Gdańszczanin, autor m.in. „Blaszanego Bębenka”, laureat Literackiej Nagrody Nobla. Literat, który wzbudza skrajne emocje. Obecnie ukazuje się pierwsze na polskim rynku wydawniczym całościowe opracowanie życia i twórczości tego pisarza. „Günter Grass. Biografia” Norberta Honszy (Wydawnictwo Oskar) to opowieść o drodze, jaką przebył Grass, aby dokonać przewrotu w kulturze literackiej Niemiec i Europy. Od dzieciństwa w Gdańsku, przez powojenną tułaczkę, prace rzeźbiarskie i występy w roli perkusisty, aż do wdarcia się szturmem na literackie salony. Honsza nie pomija również epizodu, który jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych w życiorysie pisarza, czyli służby w jednostce pancernej Waffen-SS. Autor, germanista i kulturoznawca, od lat zajmuje się postacią Grassa i jego twórczością – napisał m.in. „Güntera Grassa portret własny” i „Günter Grass – szaman literatury niemieckiej”.

Spotkanie poprowadzi dr Janusz Mossakowski.

W niedzielę książka będzie sprzedawana w promocyjnej cenie 40 złotych.

Prezentacja gry komputerowej „Grassówka”

Grassówka to interaktywna edukacyjna gra komputerowa o starym Gdańsku, której scenariusz zainspirowany jest motywami historyczno-literackimi zaczerpniętymi z powieści Güntera Grassa. Główni bohaterowie: Blaszany bębenek, Turbot oraz Aleksandra Piątkowska i Alexander Reschke poprowadzą graczy przez trzy etapy gry do miejsc Gdańska dobrze znanych z powieści „Blaszany bębenek”, „Turbot” i „Wróżby kumaka”. Będą oni musieli pokonać rozmaite przeszkody, uniknąć zaskakujących pułapek i wykonać przeróżne zadania. Dodatkowo narratorzy będą komentować ich poczynania słowami cytowanymi z powieści Güntera Grassa. Gracze Grassówki zostaną także zaproszeni na wirtualny spacer do Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, aby podziwiać kolekcję dzieł artysty.

Podczas prapremiery Grassówki w ramach 6. edycji Festiwalu Grassomania zapraszamy wszystkich chętnych do udziału we wspólnej grze w formie wielkoobrazowych projekcji na wybranych fasadach budynków gdańskiej Starówki:

Gdańska Galeria Güntera Grassa (4G), ul. Szeroka 37

Kamienica, róg ul. Piwnej i ul. Kołodziejskiej

Kamienica, róg ul. Straganiarskiej i ul. Grobli IV

Żuraw, Długie Pobrzeże

Będzie to jednorazowa, niepowtarzalna i wyjątkowa okazja, w której rzeczywistość wirtualna i literacka połączą się z otaczającym nas światem.

W przyszłości Grassówka będzie także dostępna on-line na stronie Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz na specjalnych stanowiskach multimedialnych w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa.

Sfinansowano ze środków Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga przy Banku City Handlowym

Odsłonięcie rzeźby „Turbot pochwycony” autorstwa Güntera Grassa

Rzeźba „Turbot pochwycony” poszerzy kolekcję dzieł Güntera Grassa będących w posiadaniu Gdańskiej Galerii Miejskiej. Obok rzeźb mniejszego formatu i grafik oraz rysunków, stanowiących stałą ekspozycję w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, 130 centymetrowa rzeźba z brązu będzie prezentowana na przedprożu galerii.

Odsłonięciu rzeźby będzie towarzyszyć czytanie fragmentów powieści „Turbot” w wykonaniu Güntera Grassa oraz Jacka Labijaka – aktora Teatru Wybrzeże.

Zakup rzeźby sfinansowano ze środków EDF Polska S.A.