Usadowienie figury Güntera Grassa na placu Wybickiego

Usadowienie figury Guntera Grassa na placu Wybickiego – Wydarzenie dodatkowe festiwalu Grassomania.

Program festiwalu Grassomania 7.

Głównym celem Festiwalu Grassomania jest promowanie zjawisk kulturalnych, poprzez integrację poszczególnych dziedzin artystycznych w ciekawym i nietypowym dla galerii sztuki projekcie.  Festiwal zakończy się odsłonięciem figury Güntera Grassa, która „usiądzie” tuż koło figury Oskara z „Blaszanego bębenka” we Wrzeszczu na Placu Wybickiego. Uroczystość odbędzie się 16 października o godz. 12.

Figura była już gotowa od kilku lat, ale pisarz nie zgodził się na stawianie mu pomników za życia. Rodzina na szczęście zezwoliła na takie upamiętnienie noblisty. Podczas uroczystości odbędzie się czytanie fragmentów z powieści „Blaszany bębenek” przez aktorów Teatru Wybrzeże (Małgorzata Brajner i Jacek Labijak) oraz spacer filmowy śladami wrzeszczańskich ekranizacji powieści Güntera Grassa (Liliana Kalita i Marek Baran). Na cześć autora „Blaszanego bębenka” uruchomiony zostanie także tramwaj ze specjalną prezentacją autorstwa Macieja Salamona. Tramwaj będzie kursował na stałej trasie. Po uroczystościach, w Tawernie Mestwin, odbędzie się Teatr gotowania wg Güntera Grassa, w wykonaniu Jerzego Kiszkia, Macieja Kraińskiego, Floriana Staniewskiego i Mikołaja Trzaski.


16.10.2015
12.00 usadowienie figury Güntera Grassa na ławeczce na Placu Wybickiego
| Gdańsk­ Wrzeszcz

W programie: czytanie fragmentów z powieści „Blaszany bębenek” przez aktorów Teatru Wybrzeże (Małgorzata Brajner i Jacek Labijak), spacer filmowy śladami wrzeszczańskich ekranizacji powieści Güntera Grassa (Liliana Kalita i Marek Baran) oraz inauguracja tramwaju grassowskiego (program artystyczno-warsztatowy zapewnia Gdańska Szkoła Artystyczna)

19.00 Pusty pokój | Teatr gotowania wg Güntera Grassa. In memoriam | Jerzy Kiszkis, Maciej Kraiński, Florian Staniewski, Mikołaj Trzaska

Tawerna Mestwin | Organizatorzy: Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku, Instytut Kaszubski

Rezerwacja wejściówek na „Teatr gotowania”| 30 zł | tel. 606 745 252
Na pozostałe wydarzenia: wstęp wolny.