Lubię konkrety – Kama Sokolnicka na Rannych Szychtach

Kiedy: 28 kwietnia godz. 18.00
Gdzie: Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35-37

Kama Sokolnicka  to polska artystka wizualna pochodząca z Wrocławia. Zajmuje się sztuką inspirowaną pomyłkami, złudzeniami, pojęciami ambiwalencji i rozczarowania oraz konstrukcją współczesnego podmiotu w relacji do biografii, natury i przestrzeni. Pracuje w różnych technikach, przywiązując dużą wagę do materiału i języka a jej prace przyjmują różną, czasem zabawną formę, od „metaforyzacji wybranej przestrzeni po beton” 

Jest autorką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Uczestniczka programów rezydencyjnych: Civitella Ranieri Foundation (IT, 2015), Art OMI w Nowym Jorku (2013), La Malterie w Lille (FR, 2013), CEAAC w Strasburgu (2004). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011). Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz w wielu kolekcjach prywatnych.

W rozmowie z Joanną Kobyłt powiedziała o sobie: 

„Lubię konkrety, ale jednoznaczność jest dla mnie zazwyczaj zbyt ciężka i niepraktyczna w myśleniu o świecie. Różnorodność kontekstów ma za to duży potencjał. Gdy zaczynam zbytnio dookreślać którąś ze swoich prac, od razu się irytuję i próbuję ten sens rozmiękczyć i rozmyć”

W ostatnim tygodniu kwietnia razem z trójmiejską poetką Aleksandrą M. Perzyńską podejmie research, w wyniku którego artystki stworzą nowe dzieło sztuki.  Sokolnicka zamierza sporo wędrować po Gdańsku, przejrzeć zbiory Galerii Güntera Grassa, odwiedzić Muzeum Narodowe i Stocznię. 

Spotkanie z artystką porpowadzi Agnieszka Wołodźko i odbędzie się w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, w czwartek o 18:00. Wstęp wolny.


Spotkanie odbywa się w ramach programu  „Ranne szychty” będącego częścią 8. edycji festiwalu Grassomania – projektu dedykowanego Günterowi Grassowi, budującego swój program wokół twórczości Noblisty, będącej przedmiotem interpretacji i inspiracji dla współczesnych twórców. Projekt jest realizowany we współpracy Gdańskiej Galerii Miejskiej z  galeria Dizajn BWA Wrocław, oraz Księgarnią Tajne Komplety i Fundacją na Rzecz Kultury i Edukacji im. T. Karpowicza.

Więcej o programie:  http://bit.ly/ranne_szychty

Dodatkowy katalog plików: logo/bwa_wroclaw.jpg       Dodatkowy katalog plików: logo/logo_tajne_komplety_last_versi.jpg