Grassomania 8 Sieroca – Revisited

grassomania_baner_długi


Grassomania 8 Sieroca – Revisited

festiwal: 03.09.2016, godz. 12.00 – 22.00
miejsce: Budynek dawnego Sierocińca, ul. Sieroca 6-8 w Gdańsku
kurator: Marta Wróblewska

W ramach 8. edycji Festiwalu Grassomania ponownie wychodzimy w przestrzeń publiczną i zapraszamy Was do udziału w programie przygotowanym w niezwykłym miejscu, które już niebawem stanie się domem dla kolekcji dzieł dwóch wyjątkowych gdańszczan – Güntera Grassa i podziwianego przez niego Daniela Chodowieckiego.

Były Dom Dobroczynności przy ulicy Sierocej pamięta czasy nie tylko Grassa, ale także samego Chodowieckiego, został bowiem zbudowany w roku 1699 jako przytułek dla bezdomnych i biednych, potem zaś funkcjonował jako dom i szkoła dla gdańskich sierot. Z perspektywy historycznej naszego miasta jest to budynek o wielkim znaczeniu i wartości, z racji tego, że przetrwał drugą wojnę światową w nienaruszonym stanie i od 1967 roku umieszczony jest w rejestrze zabytków. Ze względu na te nadzwyczajne walory, budynki przy ulicy Sierocej zostaną w najbliższych latach poddane gruntownej rewitalizacji, w celu przywrócenia im ich pierwotnych – publicznych funkcji. Niegdysiejszy Dom Dobroczynności stanie się Domem Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa – dwóch artystów będących kluczowymi postaciami w poczcie zasłużonych gdańszczan, którzy nasze miasto rozsławiali w Europie i na świecie.

Z okazji nieformalnej inauguracji tej nowej przestrzeni  poświęconej kulturze i sztukom, zapraszamy na całodniowy program wydarzeń, wśród których znajdą się: wystawy, spotkania, wykłady, performansy, warsztaty, gra miejska, koncerty. To niepowtarzalny moment dla tej przestrzeni – okres przejścia, przemian, rozwoju, których my wszyscy możemy być integralną częścią!

W ramach Festiwalu Grassomania zaprezentujemy projekty artystyczne, które podejmują tematykę związaną ze stanami przejściowymi, fazami niedookreślonymi, dialogującymi narracjami, przemieszaniem przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, nakładaniem się na siebie realnej i wirtualnej rzeczywistości, utopijnymi wizjami świata i otaczającej przestrzeni.

Wśród zaproszonych artystów znajdą się:
Bombina Bombast (SE), Alicja i Dmitrij Buławka-Fankidejscy + Mateusz Michalczyk (PL), CoreAct (Anika Barkan & Helene Kvint) (DK), Michael Johansson & Geza Ribberström Palyi (SE), Kata Mijatović (HR), Opiemme (IT), Francesco Paolucci (IT), Sumit Pandey (NO), Zoran Pavelić (HR), Piotr Rutkowski (PL), Daniel Segerberg (SE/DE), Marcin Stąporek (PL), Michał Szlaga (PL), TABANDA, Krzysztof Topolski aka Arszyn (PL), Christoph Vogel (DE).

Oprawę muzyczną zapewnią: Kevin Kerney & Danpyset Banjamin Thai (pokaz dj’ski, performens muzyczny) oraz zespół Chęcki/Zienkowski

Warsztaty i grę miejską przygotują: Dwie Ole

Za strefę gastronomiczną będzie odpowiadał: Kolektyw Samo Dobro


People s Smart Sculpture  eu_logo
Wydarzenie realizowane w ramach projektu The People’s Smart Sculpture finansowanego ze środków programu EU – Kreatywna Europa