warsztaty roślinne Jacquesa Nimki

Brytyjski Instytut Rodzimych i Obcych Gatunków Roślin przedstawia serię warsztatów prowadzonych przez brytyjskiego artystę Jacquesa Nimki – Florilegium

Termin: 24.11-27.11.2016
Miejsce: Budynek dawnego Sierocińca, ul. Sieroca w Gdańsku (przyszły Dom Daniela Chodowieckiego i Guntera Grassa)

Ilość miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy: atatarczuk@ggm.gda.pl

Brytyjski Instytut Rodzimych i Obcych Gatunków Roślin przedstawia serię warsztatów roślinnych dla dorosłych i dzieci. Podczas spotkań zostaną zaprezentowane techniki wykorzystania roślin w procesach artystycznych i rozrywkowych. Uczestnicy otrzymają możliwość stworzenia własnego zielnika, nauczenia się wykonania botanicznego rysunku roślin, a także nabycia praktycznych umiejętności związanych z rodzimą roślinnością: przygotowanie szampana z czarnego bzu, zrobienie szablonu do dekoracji ścian i okien, czy personalizacji obrusów i serwet.

Brytyjski Instytut Rodzimych i Obcych Gatunków Roślin to fikcyjna instytucja powołana przez brytyjskiego artystkę Jacquesa Nimki. Przez kilka dni stanie się on rezydentem dawnego Sierocińca i zaprasza mieszkańców Gdańska na warsztaty roślinne i plastyczne.

Od 24 do 27 listopada w Sierocińcu będzie można wciąć udział w pięciu warsztatach. Każde spotkanie składa się z dwóch części. W pierwszej odbędzie się warsztat rysunkowy, w drugiej zaś Nimki zaznajomi uczestników z jedną, z technik artystycznych jaką wykorzystuje w swojej pracy. Wykonane przez uczestników rysunki staną się fragmentem instalacji na oknach dawnego Sierocińca.

Harmonogram:

Warsztaty rysunku botanicznego – warsztaty dla szkół
24 listopada, czwartek, godziny do ustalenia z grupą

Warsztat rysunkowy, w czasie którego Nimki przekaże wskazówki dotyczące tworzenia rysunków do zielników. Uczestnicy poznają syntetyczny, linearny sposób rysowania roślin charakterystyczny dla dawnych książek botanicznych. Artysta pokaże im jak malować rośliny, by zachować odpowiednie proporcje. Tworzone przez uczestników rysunki zostaną wykorzystane w instalacji Florilegium jaka pojawi się oknach dawnego gdańskiego Sierocińca.

Roślinne szablony – warsztaty dla szkół
24 listopada, czwartek, godziny do ustalenia z grupą

W czasie zajęć artysta zaprezentuje jak samemu wykonać 'naklejki ścienne', którymi będzie można udekorować własne okna lub ściany. W pierwszej części warsztatu uczestnicy przygotują roślinne szkice i przeniosą je później na szablon.

Roślinne serwety – zajęcia dla odbiorców indywidualnych
25 listopada, piątek, godz. 18.00-19.00

Uczestnicy w czasie warsztatu rysunkowego wykonają syntetyczne rysunki roślin. Swoje projekty przeniosą za pomocą specjalnych winylowych naklejek na bawełniane serwetki, tworząc własną unikatową 'odzież stołową'.

„Champange” z czarnego bzu – zajęcia dla odbiorców indywidualnych
26 listopada, sobota, godz. 12.00-13.30

Wprowadzeniem do warsztatu będzie krótki kurs rysunku botanicznego. Jego kontynuacją będzie wspólne przyrządzenie bezalkoholowego napoju musującego ‘champagne z czarnego bzu’ – idealny na Święta i Sylwestra .

Aromatoterapia – zajęcia dla odbiorców indywidualnych
27 listopada, niedziela, godz. 12.00-13.30   

Nimki pokaże jak przygotować aromatyzowany spray zapachowy do domu. Uczestnicy wykonają zapachy odpowiadające na różne nastroje z wykorzystaniem olejków eterycznych.

Jacques Nimki pracuje z krajobrazem miejskim wykorzystując głównie chwasty i kwiaty polne, w badaniu postrzegania siebie i innych w konkretnych rzeczywistościach. Te roślinny stały się dla niego symbolem tego co widzimy, ale nie dostrzegamy. Chwasty obrastają niemal każdy wolny miejski nieużytek, wyrastają spomiędzy płyt chodnikowych,  są wszechobecne a mimo  to przechodzimy obok nich obojętnie.
Artysta w swoich praktykach stara się znaleźć powiązanie pomiędzy krajobrazem, a tożsamością  w kulturze współczesnej. Kontrast natura i kultura, wewnętrzne i zewnętrzne, widoczne i ukryte według niego może być odbierany podobnie jak zestawienia publiczne / prywatne oraz prawdziwe / sztuczne.
Każda jego praca traktuje o sensie miejsca i jest tworzona w formule site specific. Artysta podchodzi do przestrzeni unikatowo a jego dzieło determinuje specyfika lokalizacji. Większość projektów rozpoczyna od wizyty i subtelnego badania – wizji lokalnej. Podczas takiego badania obserwuje rośliny, wykonuje ich rysunki, zbiera nasiona, tworzy zielniki i nanosi lokalizację chwastów na mapę. Artysta stara się również poznać lokalną historię, kontekst miejsca a zebrana wiedza wpływa na finalny kształt jego dzieła.

Prace Nimkiego są bardzo zróżnicowane. Bywają nimi subtelne gesty jak wklejanie białym reprintów roślin w prywatnych domach, bądź spotkania na których uczestnicy wspólnie gotują z lokalnych chwastów a także imponujące instalacje architektoniczne jak kwietne łąki we wnętrzach muzeów.

W lipcu 2016 Jacques Nimki  przebywał w Gdańsku na wizycie badawczej podczas której zidentyfikował i zebrał szereg gatunków roślin z terenów Osieka.  Kolekcja zebranych chwastów posłużyła mu do stworzenia zielnika tzw.  florilegium. Zasuszone rośliny posłużą mu do stworzenia wzoru  który umieści na oknach budynku dawnego Sierocińca naprzeciwko Poczty Polskiej przy placu Obrońców Poczty Polskiej ½.

Florilegium
Wszystkie prace Nimki są florilegium – zielnikami/herbarzami. Zielnik chwastów jest czymś więcej niż  tylko zbiorem roślin z danego obszaru; są one wytworem „niezobaczonego obrazu”.

Oryginalnie mianem florilegium (dosłownie księga kwiatów) określano zbiór cytatów pochodzących z dzieł najwybitniejszych autorytetów, zaś na przełomie  XVI/XVII wieku tego określenia zaczęto używać dosłownie nazywając tak rodzaj albumu. Składał się on z rysunków roślin wykonanych przez jednego artystę, które cechował weryzm, naturalizm i dokładność. W tym okresie rośliny zaczęto cenić za dekoracyjność,  kolory i formy, a nie jak poprzednio za ich praktyczne zastosowanie w medycynie i kuchni. Do Ogrodu kuchennego, Ogrodu ziołowego i Ogrodu medycznego dołączył Ogród rozkoszy ziemskich, metaforyczna kreacja Edenu. W dobie popularyzacji podróży florilegia stały się zapisem wypraw, swoistymi dziennikami podróży.


Warsztaty odbywają się w ramach projektu Grassowanie2016 – cyklu warsztatów i spotkań dedykowany niestandardowej edukacji kulturalnej.

People s Smart Sculptureeu_logoDodatkowy katalog plików: logo/fwpn_rgb.png923127530.jpg

Wydarzenie realizowane w ramach projektu The People’s Smart Sculpture finansowanego ze środków programu EU – Kreatywna Europa oraz we współpracy z Fundacją Wspólpracy Polsko-Niemieckiej i Collegium Civitas.