Magda Jędra i Anna Steller – To się nigdy nie skończy / GRASSOMANIA 11

„To się nigdy nie skończy”

Magda Jędra i Anna Steller (Good Girl Killer)

kuratorka: Emilia Orzechowska

kostiumy: Milena Czarnik

projekt graficzny: Maciek Salamon

 

24.11.2019 | niedziela, godz. 19.00

To się nigdy nie skończy #1

GDAŃSKA GALERIA MIEJSKA – 4G (ul. Szeroka 34/35, 36, 37 · Grobla I 1/2)

 

25.11.2019 | poniedziałek, godz. 18.00

To się nigdy nie skończy #2

DOM CHODOWIECKIEGO I GRASSA (ul. Sieroca 6)

 

26.11.2019 | wtorek, godz. 12.00-14.00 (w czasie performance'u wstęp do Muzeum jest bezpłatny)

To się nigdy nie skończy #3

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W GDAŃSKU (ul. Mariacka 25/26)

 

Żyjemy w dziwnych, trudnych czasach. Cywilizacja, postęp nauki i technologii, powszechny dostęp do wiedzy sprawiają, że ludziom powinno żyć się lepiej i spokojniej, co powinno prowadzić do większej życzliwości, otwartości i tolerancji. Wydawać by się mogło, że poznikały zabobony, a dostęp do rzetelnych informacji sprawia, że trudno „robić ludziom wodę z mózgu“. Niestety to mrzonki, a historia podobno lubi zataczać koło. Tak oto jesteśmy świadkami odradzania się ruchów nacjonalistycznych i idei faszystowskich. Brak tolerancji dla „drugiego”, dyskryminacja i prześladowania stają się naszą codziennością.

           

            „To się nigdy nie kończy. To się nigdy nie skończy…”***

Oto cytat, który rozbudził naszą wyobraźnię i stał się inspiracją do stworzenia serii trzech różnych performance'ów, w których Good Girl Killer zamieniają się w Superbohaterki, starając się uratować świat przed zagładą. Nie są to jednak postacie, którym zawsze się udaje. Nasze Wonder Women wykorzystują swoje supermoce i wiedzę, żeby uwypuklić, pogłębić oraz wyostrzyć pewne mechanizmy i schematy, które powodują, że nasza dzisiejsza rzeczywistość, zaczyna przypominać tę sprzed ponad 80 lat, w której nacjonalistyczne idee zyskują na popularności, faszystowskie poglądy i język nienawiści wdzierają się do naszych domów, a „brunatna fala” zalewa nasze ulice. My jednak wierzymy, być może naiwnie, że „werbując” pojedyncze jednostki na „dobrą stronę mocy”, jesteśmy w stanie zmieniać nasze otoczenie.           

          
Na projekt złożą się trzy różne działania, w trzech różnych miejscach i z trzema różnymi energiami i mocami. Cała seria zdarzeń stworzy jednolite i spójne dzieło. Pierwszego dnia (24.11.), pracując w przestrzeni Gdańskiej Galerii Miejskiej, zaprosimy Państwa na nietypowy „koncert”, podczas którego wykrzyczymy nasz sprzeciw wobec (wszech)przemocy i (wszech)agresji panującej obecnie w Polsce.

W poniedziałek (25.11.) na trawniku przed Domem Chodowieckiego i Grassa zachęcimy do uczestniczenia we wspólnym rytuale uzdrawiania planety (Healing dance for the dying planet). Za pomocą prostego tańca chcemy wytworzyć pozytywną energię, która w symboliczny sposób, wierzymy, że może uzdrowić świat.

Ostatniego dnia (26.11.) zaprosimy do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, gdzie w towarzystwie przedmiotów i rzeczy z przeszłości, zajmiemy się teraźniejszością, którą spróbujemy na nowo jakoś „posklejać”…

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!!

 

 

***  cytat pochodzi z „Idąc rakiem” Guntera Grassa

 

 

Magda Jędra – tancerka, performerka, choreografka. Współzałożycielka grupy Good Girl Killer. Otwarta na działania w różnych przestrzeniach i na współpracę z amatorami różnych sztuk performatywnych. Wynikiem niskiej skłonności do klasyfikowania sztuki są jej performatywne kolaże. Pierwszym założeniem w pracy nad spektaklem jest praca w procesie a najważniejszą motywacją szukanie specyficznej i właściwej jakości ruchu dla zbudowania wyrazistej wypowiedzi. Lubi zdecydowane i niekonwencjonalne rozwiązania. Ostatnia fascynacja to zioła, pąki i pędy. Próbuje rozpoznać to co rośnie dookoła. Uważna konsumentka. Mieszka w Gdańsku na Wzgórzu Magellana.

 

Anna Steller – tancerka, performerka i choreograf. Absolwentka Slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Na scenie występuje od 1993 roku. Od wielu lat tworzy spektakle taneczne, akcje performance oraz performance typu site specific. Współpracuje z wieloma choreografami, reżyserami, artystami wizualnymi m.in.: Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Anna Królikiewicz, Anita Wach, Maciej Salamon, Ramona Nagabczyńska, Tomek Bazan, Nigel Charnock, Rebecca Lazier.  Od 1993 roku tańczy w Gdańskim Teatrze Dada von Bzdulow. W 2005 roku współzałożyła zespół Good Girl Killer. Obecnie w zespole tworzy wraz z Magdą Jędrą. Jako performerka koncentruje się głównie na przejrzystości przekazu, na radykalnych rozwiązaniach artystycznych. Interesuje ją praca w duecie, praca z artystą o innych obszarach zainteresowań, negocjacja na polu sztuki z której rodzi się nowa, świeża jakość. Interdyscyplinarność tańca i sztuki scenicznej to obszar, który bada od lat, próbując zrozumieć i przekazać publiczności ważne dla siebie treści i koncepcje. Swoje prace prezentowała m.in. w Arts Station Foundation w Poznaniu, Maat Festiwal w Lublinie, Malta Festiwal w Poznaniu, L1 Contemporary Dance Festiwal w Budapeszcie,“Body-Mind” Warszawa , “Heineken Open'er” w Gdyni, “Four Days” w Pradze, Festival of naked form w Pradze.