Artyści Gdańskiego Biennale Sztuki 2018

Rada Ekspercka w składzie: Joanna Dudek (Dyrektorka Galerii im Jana Tarasina w Kaliszu, Artystka), Marta Gendera (Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim, Historyczka Sztuki), Katarzyna Józefowicz (Artystka Rzeźbiarka, Dziekan Wydziału Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku), Ewa Łączyńska-Widz (Dyrektorka BWA Tarnów, Historyczka Sztuki), Piotr Stasiowski (Dyrektor GGM, Historyk Sztuki), spośród 102 nadesłanych na Gdańskie Biennale Sztuki 2018 prac zaprosiło do udziału w wystawie  piątej edycji GBS następujących artystów:

Sylwia Aniszewska
Martyna Baranowicz
Paweł Błęcki
Joanna Borof
Łukasz Butowski
Jakub Danilewicz
Dolne Miasto Pany
Katarzyna Dyjewska
Kornelia Dzikowska
Przemysław Garczyński
Magdalena Hanysz-Stefańska
Filip Ignatowicz
Sylwia Jakubowska
Kamil Kocurek
Aleksandra Kotarska
Edyta Kowalewska
Mateusz Kozłowski
Aneta Kublik
Piotr Tadeusz Mosur
Dorota Nieznalska
Stanisław Olesiejuk
Anna Orbaczewska Niedzielska
Magdalena Pela
Mateusz Pęk
Agnieszka Piasecka
Magdalena Sadłowska
Ewa Skaper
Katarzyna Swinarska
Adam Swoboda
Dariusz Syrkowski
Malina Tomaszewska
Magdalena Ubysz
Dominik Włodarek
Krzysztof Wróblewski
Paweł Wyborski
Marcin Zawicki

Wernisaż wystawy Gdańskiego Biennale 2018 odbędzie się 14.12.2018 w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2, ul. Powroźnicza 13/15 oraz Gdańskieh Galerii Güntera Grassa, ul. Szeroka 37.

3 lutego 2018, w trakcie finisażu wystawy, zostaną przyznane  nagrody: Główna, Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Publiczności.
Nagroda dla zwycięzcy piątej edycji Biennale:

Spośród finalistów, jury wyłoni zwycięzcę piątej edycji Biennale. Organizator Gdańskiego Biennale Sztuki – Gdańska Galeria Miejska przygotowała nagrodę w formie pieniężnej.

Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku:
Spośród finalistów zostanie wyłoniony laureat nagrody pieniężnej ufundowanej przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Nagroda Publiczności:
Wraz z otwarciem wystawy pokonkursowej, odwiedzający będą mogli głosować na artystę, który otrzyma „Nagrodę Publiczności”. 


Gdańskie Biennale Sztuki 2018 to piąta edycja wydarzenia artystycznego, które zaprezentuje twórczość kilkudziesięciu artystów profesjonalnych mieszkających i tworzących w województwie pomorskim. Konkurs i wystawa, oprócz ożywienia i integracji środowiska artystycznego mają w założeniu stworzenie ciekawej propozycji kulturalnej dla mieszkańców regionu gdańskiego i turystów.

Ideą biennale jest przede wszystkim uchwycenie najnowszych tendencji i kierunków w sztukach wizualnych uprawianych przez rodzimych artystów. Jest to również odpowiedź na potrzebę środowiska pomorskich artystów dotyczącej możliwości cyklicznej i szerokiej prezentacji najnowszych prac. Na wystawie pokonkursowej zostanie zaprezentowane szerokie spektrum technik artystycznych  twórców reprezentujących różne pokolenia.


Dotychczasowi laureaci Gdańskiego Biennale Sztuki:

GBS 2016: Martyna Jastrzębska za pracę Bajki Starego Kontynentu vol 1.
GBS 2014: Zuza Golińska za pracę Chórzyści
GBS 2012: Elvin Flamingo za pracę Dwaj ludzie z napisem Sopot
GBS 2010: Dorota Nieznalska za pracę Królowa Polski