09 07 2019
– 23 07 2019

POCZĄTEK I KONIEC / warsztaty

Data: 9 i 23.07.2019, godz. 17:00-20:00
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15

PATRZ W WODĘ (9.07.2019)
Spójrzmy razem w wodę. Ona pokazuje nam swoją płynną powierzchnię – my możemy z niej czytać. Przyjrzyjmy się wyraźnym i subtelnym odczuciom pojawiającym się w myśl pytania: co  pozostaje? Środkiem, którym będziemy się posługiwać, aby wzmocnić poszukiwanie wewnętrznych niuansów oraz kontemplacyjne skupienie będzie technika eksperymentalnego marmurkowania. Inspiracją jest turecka sztuka ebru czyli metoda barwienia papieru, gdzie specjalistyczne farby kładzione są na wodę i dają przebogate efekty wizualne. My jednak pójdziemy ścieżką nową i bardziej surową. Jest duża szansa, że proces płynności okaże się dla nas najważniejszy, a papier z obrazem stanie się jedynie pamiątką bezcennego i płynnego. Co ukaże nam płynna mediatorka pojawień i zniknięć? Pobądźmy w doświadczeniu, zapatrzeni w rozmaitość światów wodnistości.

ZIELNIK WEWNĘTRZNY (23.07.2019)
Zajrzyjmy w abstrakcyjny ogród wewnętrzny i wydobądźmy na światło dzienne żywe doświadczenie, niczym rzadką roślinę pozyskaną do zielnika. Ten rodzaj wglądu botanicznego możemy przenieść i przyłożyć do siebie, do własnego wnętrza, do określonego przeżycia, do wrażenia, które tak jak roślinę obejrzymy z bliska, niemal pod lupą.

To raczej wyjście w świat obszarów, plam, kształtów, ruchu i koloru. Trochę jak tygiel, w którym dopiero kształtuje się i bulgoce życie jak w praoceanie. Użyjemy farb wodnych, które swój początek biorą w wodzie i istnieją poprzez wodę nosicielkę. Jaki kształt pojawia się po wyjściu z wystawy? Czy to ma swój kolor, rozmiar? Gdzie to się znajduje w ciele? Jak duży obszar zajmuje? Jest zimne? Mrowi? Ciąży? A może unosi? To przykładowe pytania, którymi możemy precyzyjnie namierzyć zestaw wrażeń składających się na jedną dużą mapę wewnętrzną. Wcielmy się w botanika – artystę, który rozpisuje składowe doświadczenia. Prześledzimy anatomię relacji ze sztuką, a być może uda się nam nazwać z czego składa się tak naprawdę.

Warsztaty poprowadzi Aleksandra Fronc, która w 2014 obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Jerzego Ostrogórskiego. Mieszka i pracuje w Gdańsku, zajmuje się malarstwem oraz tatuowaniem. Lubi towarzyszyć ludziom w rozwoju plastycznym. 

Zajęcia są bezpłatne.