Co kryje się POD POWIERZCHNIĄ? / ferie 2022

Data: 21-25.02.2022
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska / Pracownia artystyczna przy ul. Grobla I
grupa 15 osób / dla dzieci 7+
Prowadząca: Agnieszka Baaske
Koszt: 200 zł / 5 dni (wszystkie materiały i upominki w cenie)
Zapisy: abaaske@ggm.gda.pl

Każda książka jest jak przygoda. Przenosi w czasie i przestrzeni. Czytając podróżujemy. W te ferie zimowe mamy okazję wyruszyć w aż pięć podróży! Pięć spotkań, pięć książek: M jak morze, Książę w cukierni, Czerwony Kapturek, Dzikie łabędzie oraz Zgubiona dusza. Przez pięć zimowych dni będziemy zaglądać pod powierzchnię okładek i zgłębiać tajniki powstawania ilustracji oraz samych publikacji książkowych. A wszystko to w kontekście nadzwyczajnej wystawy Pod Powierzchnią. Świat ilustracji Joanny Concejo.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty.

21.02.2022 / PONIEDZIAŁEK
godz. 11.00-14.00
Poznajemy się, zwiedzając wystawę z fachowym oprowadzaniem.
Opowieść o tym, jak działa galeria sztuki, kto w niej pracuje, czym się zajmuje, skąd się biorą wystawy?
Spotkanie z Violą Wojdą – z zawodu polonistka i bibliotekarka, z powołania – księgarka. Wspólnie z koleżanką Olą i kolegą Marcinem założyła i prowadzi w Gdańsku kameralną księgarnię FIRMIN. Nie wyobraża sobie życia bez pięknych papierowych książek dla dzieci i dorosłych. Kocha ilustracje i kadry komiksowe. Prywatnie mama nastoletniej czytelniczki. Gdyby miała zabrać ze sobą na bezludną wyspę tylko jedną książkę, nie umiałaby zdecydować którą.
Założenie szkicownika, który będzie nam towarzyszył przez cały tydzień i z pewnością dłużej!

22.02.2022 / WTOREK
godz. 11.00-14.00
Zajrzymy pod powierzchnię książki: Dzikie Łabędzie – czytanie i rozmowa
Warsztaty, inspirowane książką – Pióro Wieczne:
W 1922 roku Howard Carter odnalazł w grobowcu Tutenchamona pierwsze narzędzie pisarskie, które przypominało obecne pióra wieczne. Była to zaostrzona z jednej strony trzcinowa rurka umieszczona w miedzianej oprawce z atramentem. Podobne pióra zostały odnalezione podczas wykopalisk w dolinie rzeki Bazar-darii w Pamirze. Do końca XVIII zaś wieku popularne były pióra gęsie, których największą wadą była konieczność częstego ścinania końcówki, aby nadać jej stożkowy kształt umożliwiający pisanie. Wypróbujemy sobie tę technikę, zasłuchani w andersenowskie Dzikie Łabędzie.
Naszym narzędziem będą prawdziwe ptasie pióra, a tuszem silny napar z pokrzywy.
Na akwarelowych arkuszach papieru powstaną efemeryczne, żeby nie powiedzieć ulotne ślady.

23.02.2022 / ŚRODA
godz. 11.00-14.00
Zajrzymy pod powierzchnię książki: Czerwony Kapturek – czytanie i rozmowa
Warsztaty, inspirowane książką – Mała Koperta Mgły:
Mają długą historię, były używane przez prawie wszystkie osiadłe ludy w celu poprawy jakości życia. Początkowo były używane głównie przez bogatych, znaleziono je w grobach starożytnego Egiptu. Trudności złożonych technik barwienia i szycia poprowadziły do rozwoju poduszek jako formy sztuki, z wysoko dekorowanymi poduszkami stającymi się cennymi towarami najpierw w Chinach, a później w średniowiecznej Europie. Dziś poduszka gości pod każdą z głów. Podpiera naszą duszę. Podduszka – jest jak mała koperta na sny.
Ile razy, tuż przed zaśnięciem słyszeliśmy te słowa: Pewnego razu… więc:
Pewnego razu była sobie mała, słodka dziewczynka. Lubił ją każdy, ktokolwiek spotykał, lecz najbardziej babcia, która sama już nie wiedziała, co jej dawać w prezencie. Podarowała jej kiedyś kapturek z czerwonego aksamitu, a ponieważ dziewczynce było w nim do twarzy i nic innego nie chciała nosić, zwano ją po prostu Czerwonym Kapturkiem.
Zainspirowani jedną z najbardziej znanych bajek na świecie, stworzymy najsenniejsze poduszki nocnego świata. Na śnieżnobiałych, bawełnianych kopertach wymalujemy nasze najpiękniejsze, a być może najstraszniejsze sny.

24.02.22 / CZWARTEK
godz. 11.00-14.00
Zajrzymy pod powierzchnię książki: Książę w cukierni – czytanie i rozmowa
Warsztaty, inspirowane książką – Leporello:
Punktem wyjścia do naszego warsztatowego spotkania będzie efektowna forma poligraficzna, zwana Leporello, w której została wydana opowieść o szczęściu Książę w cukierni, autorstwa Marka Bieńczyka z ilustracjami artystki Joanny Concejo.To publikacja w postaci wstęgi grubego papieru, kilkakrotnie, równolegle, naprzemiennie załamywanego do postaci harmonijki na prawie 7 metrów długości narracyjnego fresku.
Zainspirowani tym przewrotnym formatem, stworzymy własne harmonijne opowieści.
Będziemy je rozciągać i skracać, kartkować, wertować – grać na tym papierowym instrumencie, wypełnionym narysowanymi przez uczestników ilustracjami.

25.02.22 / PIĄTEK
godz. 11.00-14.00
Zajrzymy pod powierzchnię książki: M jak morze – czytanie i rozmowa
Warsztaty, inspirowane książką – Sztil:
Modele żaglowców w butelkach to tradycyjny folklor regionów nadmorskich – rzemiosło marynistyczne. Pierwsze udokumentowane modele pochodzą z połowy XVIII stulecia. Muzeum w Lubece posiada w swoich zbiorach model z 1784 roku. Finezja wykonania świadczy o wysokim kunszcie i wieloletnim doświadczeniu. Wykonywane były przez marynarzy podczas długich rejsów, zwykle w okresie bezwietrznej pogody, tzw. „sztilu.” Rozkwit rzemiosła przypada na wiek XIX i pierwsze dekady XX wieku i nie ogranicza się jedynie do tradycji morskiej. My przy niej pozostając, a przede wszystkim inspirując się książką pt. M jak Morze – napisaną i zilustrowaną przez Joannę Concejo – stworzymy własne pamiątki znad morza. Zamkniemy w szklanym naczyniu zbiór ważnych dla nas przedmiotów – być może znalezionych nad brzegiem morza, być może schowane na dnie szuflady czy kieszeni jesiennego płaszcza.
Zakończenie i pożegnanie.

 

Każdego dnia przewidujemy przerwę na drugie śniadanie.
Bardzo prosimy zaopatrzyć dzieci w ulubione oraz zdrowe smakołyki i picie.

Pracujemy zgodnie z rytmem i energią grupy.
Czasem zajęcia mogą się przedłużyć lub skończyć wcześniej.

Każde dziecko powinno mieć ze sobą maseczkę i nosić ją podczas zajęć.