13 11 2021

POKAZ WYPAŁU CERAMIKI METODĄ RAKU

Data: 13 listopada 2021
Godzina: 11.00
Miejsce: przed budynkiem WL4 Mleczny Piotr, ul. Popiełuszki

Zapraszamy do wzięcia udziału w pokazie wypału ceramiki metodą raku, który poprowadzi artysta rzeźbiarz Czesław Podleśny.

Technika wypału ceramiki raku jest bardzo kapryśna, ale za to bardzo efektowna. Na czym ona polega? W XVI-wiecznej Japonii twórcy odkryli, że jeśli wypaloną ceramikę szybko wyjmie się z pieca to szkliwo popęka w dekoracyjny sposób, tworząc tak zwane krakle. Tę technikę udoskonalili artyści amerykańscy, między innymi wprowadzając dodatkowy proces redukcji na przykład w trocinach, sianie, czy papierze. Wkłada się w nie ceramikę tuż po wyjęciu z pieca, kiedy ma ona około 1000 °C. Zamknięcie dopływu tlenu do spalających się trocin powoduje wnikanie dymu w strukturę gliny, a na szkliwach ujawniają się często tlenki metali. Następnie ceramikę schładza się w wodzie. W języku japońskim raku oznacza radość i rzeczywiście, niezależnie od często nieprzewidywalnych efektów, dostarcza dużo radości i emocji. W pokazie będą wypalane prace ceramiczne uczestników warsztatów stałych Pracowni Gdańskiej Galerii Miejskiej, jednak ze względu na widowiskowy charakter tego procesu zapraszamy wszystkich chętnych. Może w kolejnych wypałach dołączycie jako uczestnicy. Zapraszamy!

Czesław Podleśny (ur. 1959 w Rybniku), syn górnika, rzeźbiarz, rysownik, malarz, poeta. Uczył się w Liceum Antoniego Kenara w Zakopanem, w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2018 roku doktor sztuki. Od trzydziestu czterech lat prezentuje swoje prace na międzynarodowym rynku sztuki. Poza dziesiątkami wystaw indywidualnych brał również udział w ponad stu wystawach zbiorowych, uczestniczył w pięćdziesięciu międzynarodowych sympozjach artystycznych. Pomysłodawca, twórca i koordynator Przestrzeni Sztuki WL4 w Gdańsku.

Wstęp wolny!