29 10 2021
– 30 12 2021

ZASTAWKI i LIMI_POTROFY o fabrykacji meralogicznej

Otwarcie wystawy: 29.10.2021, godz. 17.00-19.00
Daty: 30.10-30.12.2021
Miejsce: 4G, ul. Szeroka 37
Artysta: Marek Rogulus Rogulski
Kuratorka:  Anna Markowska
Identyfikacja graficzna: Tomasz Pawluczuk
Godziny otwarcia: wt-ndz, 12.00-18.00

Podczas otwarcia wystawy, o godzinie 18, zostanie wręczona Nagroda Prezydent Miasta Gdańska z okazji 35-lecia pracy twórczej Markowi Rogulskiemu. Zapraszamy!

Marek „Rogulus” Rogulski jest artystą, przy którym wyświechtane określenia – niezależny, wolnomyślicielski, porywający i do szpiku kości uczciwy – nabierają dawnego blasku. Artysta tworzy sytuacje, wydarzenia i przestrzenie przy pomocy fascynujących działań plastycznych i muzycznych. Jego występy i działania od lat gromadzą wiernych fanów z całej Polski. Grono to ciągle się powiększa, bo uczestnictwo w performansach Rogulusa jest przeżyciem katarktycznym.  Oznacza to, że biorąc w nich udział nawiązuje się  na nowo łączność z rzeczywistością – taką, w której jest miejsce na wielkość i wyjątkowość własnego życia, wbrew apatycznej rutynie codzienności. A przy tym artysta nie oferuje tylko jednokrotnego przeżycia, ale również długotrwałą przygodę intelektualną. Jest erudytą i teoretykiem wzbudzającym żywą dyskusję. Tworzy koncepcje i terminy, by specyficzny język adekwatnie wyrażał jego zadziwiające poszukiwania.

Zastawki i limi_potrofy to tytuł wystawy przygotowanej przez Rogulusa w ciągu ostatniego roku specjalnie dla Galerii Miejskiej w Gdańsku. Widz w zależności od nastroju i preferencji  będzie mógł się zatopić albo w intelektualnej grze, albo zanurzyć w hipnotycznej przestrzeni. Najlepiej jak przekroczy próg niemożliwości i uruchomi jednocześnie zarówno swój intelekt, jak wrażliwość oraz intuicję. Anna Markowska, kuratorka wystawy, zapewnia że genezą sztuki Rogulusa jest walka o własną duszę i jej moc. Dlatego ujawnia wielość ról i wcieleń artysty, także te najbardziej szalone – turo-krowy i szamana-bożej dziewicy.

Wszystko się może zdarzyć, gdy zostaniesz porwany przez żywioł wyjątkowej sztuki Rogulusa!

Marek „Rogulus” Rogulski, urodzony w 1967 roku w Gdańsku. W 1983 zrealizował pierwsze udokumentowane działania w przestrzeni publicznej. W 1986 współzałożył grupę muzyczną Terra Nostra. W latach 1988-1990 członek grupy artystycznej Pampers Maxi, a od 1990 do 1993 grupy Ziemia Mindel Würm. Współtworzył też grupę Tysiąc Najjaśniejszych Słońc, Ośrodek Badań Przestrzeni Wewnętrznej oraz liczne formacje muzyczne. W latach 1990-1992 był wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Klub Inicjatyw Społecznych (KIS). W latach 1991-1992 współprowadził Galerię C14 w siedzibie KIS-u przy ul. Św. Barbary 3. Współpracował wówczas z Formacją Totart i Galerią Wyspa. Od 1992 roku prowadzi fundację Tysiąc Najjaśniejszych Słońc, w oparciu o którą powoływał różne miejsca sztuki i galerie (m.in. galerie Auto da Fe, Spichrz 7, Spiż 7, Instytut Cybernetyki Sztuki (ICS), MuesseuM). W latach 1992-1994 był wiceprezesem fundacji Otwarte Atelier w dawnej łaźni miejskiej. Od 2017 roku prowadzi ICS i MuesseuM w Gdańsku-Osowej. Wypracował szereg pojęć, które stosuje w odniesieniu do problematyki sztuki współczesnej, między innymi Poza Postmodernizm, Steerage, Nowy Totalizm, Epihumanistyka. Zakres jego zainteresowań artystycznych obejmuje sztukę performance, muzykę improwizowaną, projekty badawczo-artystyczne, działalność kuratorską, teoretyczną i wydawniczą. Aktualnie pracuje jako adiunkt w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Partnerzy:
Dodatkowy katalog plików: rogulus1/ics.jpg    Dodatkowy katalog plików: rogulus2/logo_tns.jpg    Dodatkowy katalog plików: rogulus3/muesseum_logo.jpg

Patroni Medialni:
Dodatkowy katalog plików: logo_szum_1_kopia.jpg         Dodatkowy katalog plików: logo_nn6t/nn6t_logo_1.jpg         Dodatkowy katalog plików: prestiz_logo/logo_prestiz_czarne_1.jpg

Dodatkowy katalog plików: trojmiasto_logo/logo_mono_rgb.png     Dodatkowy katalog plików: radio_gdansk/rg_logo_mono.jpg