30 07 2021
– 16 10 2021

GRASSOMANIA. KOLEKCJA

Daty: 30.07-16.10.2021
Otwarcie wystawy: 30.07.2021, godz. 17.00-19.00
Miejsce: Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 37
Kuratorka: Maria Sasin
Identyfikacja graficzna: Anna Witkowska
Godziny otwarcia: wt-ndz, godz. 12.00-19.00, od października wt-ndz, godz. 12.00-18.00

Wystawa Grassomania. Kolekcja to prezentacja blisko czterdziestu plastycznych prac Güntera Grassa pochodzących ze zbioru stu kilkudziesięciu jego dzieł zgromadzonych w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Artysta, urodzony w 1927 roku w Gdańsku, jest znany przede wszystkim jako literat, autor kultowej książki Blaszany Bębenek, za którą otrzymał w 1999 roku Literacką Nagrodę Nobla. Dla pełnego spojrzenia na jego twórczość warto wspomnieć, że Grass studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie i w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Berlinie.

W 2007 roku Günter Grass przekazał w darze Miastu Gdańsk ponad pięćdziesiąt grafik i kilka rzeźb, co okazało się inspiracją do powołania w 2009 roku Gdańskiej Galerii Güntera Grassa. Galeria ta stała się miejscem nie tylko przechowywania i prezentowania jego dorobku, ale także ośrodkiem rozważania zjawiska integracji sztuk wizualnych i literatury. Od czasu powstania galerii zbiór dzieł gdańszczanina Noblisty sukcesywnie jest poszerzany.

W swojej plastycznej twórczości Grass stosował różne techniki. W zakresie grafiki jest to głównie litografia i akwaforta, zaś w ramach rysunku artysta używał tuszu, węgla, grafitu, sangwiny i unikatowej sepii naturalnej. Rzeźba reprezentowana jest przede wszystkim przez odlewy z brązu i terakotę. Wzajemne relacje pomiędzy tekstem, a obrazem w dorobku Grassa można widzieć w tym, że postaci z dzieł plastycznych pojawiają się wtórnie na kartach książek, a bohaterów dzieł literackich sportretowanych pierwotnie słowem odnajdujemy w jego rysunkach i grafikach. Günter Grass w przedmowie do jednego ze swoich katalogów powiedział, że w pisaniu kontynuuje rysowanie, a pytanie czy jest bardziej pisarzem, czy grafikiem nigdy tak naprawdę nie zaprzątało mu myśli.

Na wystawie pokazujemy wybór grafik, rysunków i rzeźb pochodzących z różnych okresów jego twórczości, stanowiących przekrój technik i stylów uprawianych przez artystę na przestrzeni lat. Uwzględniono między innymi akt z brązu z czasów studiów, a także prace z ostatnich lat życia artysty. Autorką podstaw pod rzeźby, wykonanych z blachy stalowej o wielościennej, zróżnicowanej formie jest gdańska artystka Dorota Walentynowicz. Dzięki temu zabiegowi aranżacyjnemu prezentacja kolekcji prac Grassa nabiera rangi „wydarzenia wizualnego”.

Zapraszamy na Tydzień Niemiecki organizowany przez konsulat generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Gdańską Galerią Miejską i innymi przyjaciółmi, w ramach, którego możecie obejrzeć wystawę Grassomania. Kolekcja.

Program Tygodnia Niemieckiego → TUTAJ

Partnerzy:
Uniwersytet Gdański, Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku, Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza UG

Patronat Honorowy:
Dodatkowy katalog plików: konsulat/danzig_poln_o_c.jpg Dodatkowy katalog plików: 30lecie/nachbarschaftsvertrag30jahre.jpg


Patroni Medialni:

Trójmiasto.pl, Magazyn Trójmiejski PRESTIŻ, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna